SŁOWACJA: REKORDOWY ROK W TURYSTYCE, CIEKAWE PROPOZYCJE NA 2024

Koszyce, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Słowacji. Centralna ulica z fontanną przed teatrem
Koszyce. Centralna ulica historycznej części miasta.

 

Rok 2023 był rekordowym, po pandemii Covid 19, w turystyce słowackiej, a goście z Polski zajmują, pod względem liczby, drugie miejsce w przyjazdowej po czeskich – powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej w Instytucie Słowackim w Warszawie Martin Pavlik, dyrektor przedstawicielstwa w Polsce Slovakia Travel – Narodowej Organizacji Turystycznej Słowacji.

Otworzył ją dyrektor Instytutu Milan Novotný witając przedstawicieli polskich mediów i słowackich regionów oraz ośrodków turystycznych, którzy przyjechali aby przedstawić swoje oferty i programy na rok 2024. Mówiąc o głównym temacie konferencji, zaprosił także gości na prezentacje kulturalne organizowane w Instytucie.

CORAZ WIĘCEJ TURYSTÓW POLSKICH

Dyr. Martin Pavlik w krótkim wystąpieniu przedstawił statystykę turystyki przyjazdowej do Słowacji w roku ubiegłym oraz, porównawczo, w poprzednich. W roku 2023 odwiedziło jego kraj łącznie 2.084.239 turystów zagranicznych, w tym 282.108 z Polski, co stanowiło 13,6% wszystkich obcokrajowców. Było ich w sumie nadal mniej, niż w rekordowym roku 2019 – 2.475.094, w tym z Polski 239.866, wówczas tylko 9,7% całego ruchu przyjazdowego. Ale stanowiło ogromny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem – 2022, gdy do Słowacji przyjechało 1.594.148 zagranicznych gości, w tym 189,761 z Polski, stanowiąc już 11,9% ich łącznej liczby. Dobrze zapowiada się też rok bieżący. W I kwartale Słowacja gościła 438.711 cudzoziemców, w tym 80.518 – już 18,4% całego ruchu przyjazdowego, z Polski.
Jeszcze wyraźniej widać rosnące znaczenie gości polskich dla turystyki słowackiej w przypadku noclegów. W rekordowym dotychczas roku 2019 turyści zagraniczni skorzystali ogółem z 6.250.865 rejestrowanych, w tym Polacy 584.151 – 9,3% wszystkich. W ubiegłym łącznie tylko 4.905,438, a polskich 650.882 – już 13,3%. Natomiast w I kwartale br. w sumie 1.105.229, ale wśród nich z Polski 242.452, co stanowiło aż 21,9% ogółu. Po tym, bardzo ciekawym, wstępie „statystycznym”, nastąpiła prezentacja ofert regionów. Przede wszystkim położonych blisko Polski, ale również drugiego pod względem liczby mieszkańców miasta w Słowacji – Koszyc, położonych na południowym wschodzie kraju oraz sieci aquaparków i kąpielisk znajdujących się w różnych jego częściach.

SŁOWACCY GOŚCIE

Branżę turystyczną Słowacji reprezentowali:
Region Tatry-Spisz-Pieniny i ośrodek Dolina Lewoczyńska – Slavomír Ondko (dyrektor ośrodka)
Region Wysokie Tatry – Lucia Blašková (dyrektor organizacji turystycznej)
Region Liptowski – Katarína Šarafínová (kierownik ds. marketingu organizacji turystycznej)
Słowackie Stowarzyszenie Aquaparków, Kąpielisk i Basenów – Peter Kolenčík (wiceprezes stowarzyszenia i dyrektor ośrodka Bešeňová)
Visit Koszyce – Ivana Kavulič (kierownik ds. stosunków międzynarodowych)
Region Gemer – Jaroslav Hric (dyrektor organizacji turystycznej)

TATRY – SPISZ – PIENINY – DOLINA LEWOCZAŃSKA

Jako pierwszy Region Tatry-Spisz-Pieniny i ośrodek (resort) Levočská Dolina z jego hasłem: „Oaza aktywnego relaksu i dobrego samopoczucia w sercu natury” przedstawił Slavomir Ondko. Gości zamierza przyciągać m.in. noclegami w domkach i pensjonatach z widokami na stok narciarski, centrum wellnes, restauracją z tradycyjnymi daniami, możliwościami uprawiania sportów przez rodziny i indywidualnie, kącikiem dla dzieci, ale i salami konferencyjnymi. Przedstawiono różne możliwości zakwaterowania i miejsc dla wypoczynku, a bardziej szczegółowo również ofertę wellnes, restauracyjną, bio-kąpieliska, wędkarstwa – z instruktorami i możliwościami wypożyczania sprzętu, dobrze wyposażonej siłowni, kolarstwa, narciarstwa oraz imprez integracyjnych. Z podkreśleniem, że ośrodek jest też otwarty i przyjazny dla zwierząt przyjeżdżających z gośćmi na wypoczynek.

KOSZYCE

Ciekawa była prezentacja Ivany Kavulič miasta Koszyce i ich licznych zabytków oraz atrakcji turystycznych. O tym pięknym mieście, a także o znajdujących się w nich kościołach, zwłaszcza katedrze św. Elżbiety, teatrze, muzeach, „Śpiewającej fontannie” itp. pisaliśmy już wielokrotnie i relacje te są nadal do przeczytania na naszych łamach. W prezentacji podkreślono, że miasto to ma bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawą.

WYSOKIE TATRY

Podobnie interesująco Lucia Blašková przedstawiła region tatrzański (Region Vysoké Tatry), w którym tegoroczny sezon letni trwać będzie od 1 czerwca do 31 października. Z tak popularnymi i znanymi miejscowościami i miejscami jak Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec, w którym inauguracja sezonu odbędzie się 2 czerwca, czy Szczyrbskie Jezioro z inauguracją 7 czerwca. Prezenterka podkreśliła, pokazując atrakcje również na ekranie, że w Wysokich Tatrach i ich regionie jest ponad 600 km oznakowanych szlaków turystycznych i 300 rowerowych. Ale są tam również aquaparki, m.in. w Popradzie, który od 5 do 7 lipca świętować będzie 20-lecie działalności, a także kilkanaście innych ośrodków i źródeł wód termalnych. Poprad zapowiada też bardzo ciekawy program kulturalny w nadchodzącym letnim sezonie. A region liczne atrakcje, m.in. loty balonowe. I zachęca do kupowania Tatry Card, zapewniającej tańsze korzystanie z wielu atrakcji.

LIPTOW

Warto też pomyśleć o wybraniu się, do leżącego w pobliżu granicy z Polską (tylko godzina jazdy od niej) Liptowa. Region Liptov prezentowała Katarína Šarafínová. Jest nie tylko bliski nam terytorialnie, a zarazem jednym z najpiękniejszych w Słowacji, ale także znajdują się tam bardzo popularne ośrodki i parki wodne: Tatralandia, Bešeňová (otwarcie sezonu 22 czerwca), Kúpele Lučký oraz góry ze szczytem Chopok i tamtejsza bacówką. Jest tam 110 km wytyczonych szlaków turystycznych i 850 km rowerowych. Wśród 5 powodów, jakie wymieniono, aby tam przyjechać, poza bliskością granicy, jest łatwość porozumiewania się, gdyż Słowacy rozumieją język polski.

Ponadto wspomnianą już bogatą ofertę atrakcji wodnych, z największą na Słowacji zapora wodną Liptovská Mara i, oczywiście, zalewem. Polecana jest nowość nad nim: 14 km szlak rowerowy „Zatopione wioski Liptowskie Mary”. Na Liptowie są też znane jaskinie, m.in. Demianowska. Ruiny najwyżej (993 m n.p.m.) położonego na Słowacji Liptowskiego Zamku. I mnóstwo innych atrakcji. We wspomnianej „piątce” są też noclegi wszystkich kategorii cenowych, świetna gastronomia z regionalnymi potrawami oraz dobry stosunek jakości do ceny. Więcej znaleźć można w języku angielskim w planerze wakacyjnym: visitliptov.sk.

SAAKP

Mnóstwo informacji przedstawił również przedstawiciel SAAKP – Stowarzyszenia Aquaparków wód termalnych i rekreacyjnych, pływalni, kąpielisk naturalnych oraz hoteli wellnes Peter Kolenčík. Są one rozrzucone na terenie niemal całej Słowacji, chociaż najwięcej w jej południowo zachodniej części, co można było obejrzeć na mapie kraju. Bardziej szczegółowo zaprezentowane zostały: Park wodny Bešeňova z 8 basenami z wodą termalną w temperaturach od 27 do 40ºC, 13 z czystą wodą, 13 zjeżdżalniami o łącznej długości 1,5 km, 10 saunami itp.
Ponadto: Akvapark Tatralandia (14 basenów, park tropikalny, 28 zjeżdżalni (toboganów), w tym 6 całorocznych i ponad… 300 innych atrakcji. Aquamarin Podhájska (10 basenów, wieża toboganowa, tereny dla dzieci, sauny, masaże i welles). Aqua City Poprad (13 basenów, specjalne programy dla dzieci itp.).Thermal Corvinus (13 basenów, specjalne atrakcje dla dzieci, linowy Park Tarzana itp.). Thermal Park Dunajská Streda (10 basenów, jezioro do pływania i na sporty wodne oraz mnóstwo innych atrakcji). Thermal Park Širava (8 basenów, 6 saun itp.).
Równocześnie przedstawiono listę 10 najpopularniejszych atrakcji Słowacji. Znajdują się na niej głównie aquaparki i kąpieliska termalne, na czele z TK Podhajská z 890 tysiącami gości rocznie. Na ostatnim miejscu wśród nich Dunajska Streda – „tylko” 448 tys. gości. Dwa ZOO: Bojnice – 403.860 gości rocznie i Bratysława – 316 tys. I zaledwie jedno muzeum, przy czym w Polsce raczej mało znane: Hvezdoslava (Pavol Országh Hvezdoslav, 1849-1921, pisarz) w Orawie – 275.536 zwiedzających w 2023 r.

GEMER – MURANSKA PLANINA

Jako ostatni zaprezentował się przedstawiony przez Jaroslava Hrica Region Gemer A w nim, jako Królestwo Przyrody, Muránska Planina. Park narodowy w Rudawach, w dolinie rzeki Hron i odległości 100 km od granicy z Polską. Z endemiczną florą (Lykovec muransky) i fauną (Norik muransky), pięknymi widokami, miejscami dla turystyki bardzo aktywnej (Čertova dolina), jaskinią (Lista UNESCO) z możliwością pływania po niej kajakami, ruinami twierdzy Muran, ale i bazą turystyczną, m.in. Szałasem Zbojska.
Po prezentacji odbyła się „loteria wizytówkowa” z upominkami od Slovakia Travel i słowackich gości. A po niej tradycyjny poczęstunek. Było to bardzo interesujące spotkanie. Znam Słowację nieźle z podróży po niej w ciągu już wielu dziesięcioleci, ale o niektórych miejscach, czy np. frekwencji w poszczególnych obiektach, dowiedziałem się po raz pierwszy. Uważam ją za bardzo ciekawy, chociaż niewielki kraj, na pewno wart bliższego poznawania w różnych porach roku. Nadchodzący sezon letni stwarza po temu znakomitą okazję.
Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top