SŁOWACJA: FESTIWAL FOLKLORU GÓRALSKIEGO

W urokliwej wiosce Zdiar, w której do dziś zachowały się tradycyjne zwyczaje góralskie, rozpoczną się 11 sierpnia już po 27 raz coroczne obchody folkloru góralskiego i potrwają 3 dni.

Festiwal proponuje oryginalny program pełen znanych twarzy, ale także krajowych artystów. Górale przyjadą do Bachledki, aby zwiedzającym przybliżyć swoją kulturę, historię i rzemiosło. Nie zabraknie również nietypowych połączeń, takich jak „Štefan Štec“ oraz „Peter Bič Project“.

Z polskiej reprezentacji odwiedzą Zdiar zespoły „Future Folk“ czy „Góralska Beskid“ oraz zespoły ludowe: „Małe Regle” z Poronina i „Zespół Regionalny Mystkowianie“. „SĽUK“, „Peter Bič Project“, „Iconito“, „Čarovné ostrohy“, czy „Sima Magušinová“ będą gośćmi święta wszystkich górali na wysokości 1200 m n.p.m. bezpośrednio w Ośrodku Bachledka. Dla dzieci przygotowano program z „Spievankovo“, „Paci Pac“, „Fíha Tralala“ oraz „Šiši deň s Turbi a Turbom“. Ponownie jak w zeszłym roku, także tegoroczny festiwal odbywać się będzie bezpośrednio obok Ścieżki w Koronach Drzew. Organizatorzy przygotowali oryginalny program zarówno dla dorosłych i dla dzieci. Na miłośników tej wyjątkowej kultury słowackiej czekają pokazy dawnego i współczesnego rzemiosła żdiarskiego. Gazdowie z pobliskich wiosek przyjadą wraz ze swoimi zwierzętami, dzięki którym rodziny będą mogły karmić owce i krowy albo skosztować z lokalnych specjałów mlecznych czy osiodłać konia.

GÓRALSKA KULTURA TRADYCYJNA I WSPÓŁCZESNA

W 27. festiwalu wezmą udział tradycyjni góralscy artyści, którzy zaoferują wszystkim wrażenia w postaci folkloru, tańców i pieśni. Kultura góralska przeplatać będzie się z kulturą nowoczesną na koncertach gwiazdorskich.

Jednym z nich będzie ciekawe połączenie piosenkarza Štefana Šteca z zespołem „Peter Bič Project“. Miłośników folkloru zainteresują zespoły słowackie „SĽUK“ czy „Iconito“. Nowoczesną nutę folklorystyczną wniesie zespół „Čarovné ostrohy“, a na imprezie zabrzmi również gitara i głos słynnej śpiewaczki „Sima Magušinova“.

NIE ZAPOMINAMY O DZIECIACH 

Organizatorzy codziennie przed południem przygotowali naprawdę świetny program dla dzieci: „Spievankovo“, „Fíha Tralala“, „Paci Pac“ czy „Šiši deň s Turbi a Turbom“. Ulubieni aktorzy dziecięcy wystąpią na przemian z lokalnymi teatrami oraz dziecięcymi zespołami ludowymi.

NIEDZIELA WIOSKI ZDIAR

Niedzielny program będzie należał przede wszystkim do krajowych artystów. Otworzy go msza święta, po której na zwiedzających czekać będzie dzień pełen magicznego folkloru góralskiego i historii góralskiej.

       RZEŹBIARZE ORAZ POSTACIE ZE SŁOMY

Widzowie będą mogli podczas wydarzenia doświadczyć i rzeźbienia rzeźb zwierząt w drewnie. Do słomianego górala wysokiego 4 m, którego artysta stworzył w zeszłym roku, dołączy się tak samo wysoka słomiana góralka.

DWA DOŚWIADCZENIA W JEDNYM

Festiwal odbywać się w Ośrodku Bachledka Ski & Sun bezpośrednio przy wejściu na Ścieżkę w Koronach Drzew. Organizatorzy zaproponują zwiedzającym połączenie niezwykłych wrażeń związanych z magiczną przyrodą i tradycyjną słowacką kulturą. Na terenie imprezy jest dostępne wejście na Ścieżkę w Koronach Drzew.

Bilety można kupić tutaj: www.bachledka.sk. *więcej szczegółów na www.bachledka.sk

Zdjęcia organizatorów.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top