SŁOWACJA: ATRAKCJE KOŃCA ROKU

11 października br. linie lotnicze WIZZ AIR zmieniły rozkład połączeń z Warszawy (Lotnisko Chopina) do Bratysławy. Rejsy ze stolicy Polski do stolicy Słowacji są obecnie realizowane 3 razy w tygodniu (środa, piątek i niedziela). Połączenia odbywają się samolotami Airbus A320, które mogą na pokład zabrać około 180 pasażerów. Wyloty z Warszawy o 14.55, lądowanie z Bratysławie 16.06. Rejsy powrotne: 16.35, przyloty do Warszawy o 17.45. W okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku będę dodatkowe loty w poniedziałki ( 18.12.2017, 25.12.2017, 02.01.2018) Ceny biletów w jedną stronę rozpoczynają się od 39 PLN. Bilety na wszystkie nowe połączenia są dostępne na stronie www.wizzair.pl i u agentów sprzedaży.

 

Równocześnie z tą informacją Słowacja zaprasza w listopadzie i grudniu br. na atrakcyjne imprezy w Bratysławie i regionie:

 

DNI OTWARTYCH PIWNIC

 

– 18. edycja najbardziej popularnej imprezy na Małokarpackim Szlaku Winnym odbędzie się w dniach 17-18.11.2017. Wspólnie z właścicielami winnic przygotowano ponad 150 starych, urokliwych piwnic, w których można będze delektować się smakiem szlachetnych, regionalnych win. Imprezie towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny i gastronomiczny.

Degustowane będą także młode wina rocznika 2017. Bilety wstępu w cenie 50 Eur (w tym 25 € talon na zakup wina) można rezerwować pod adresem: Małokarpacki Ośrodek Oświatowy Horná 20, Modra, tel.: 00421/33/643 34 89, E-mail: mvc@mvc.sk, www.mvc.sk

Bilet upoważnia do odwiedzenia wszystkich winnych piwnic oraz degustacji regionalnych win. Przy zakupie biletu otrzymuje się kieliszek degustacyjny, winny paszport, mapę z wykazem wszystkich „Otwartych winnych piwnic” oraz inne niespodzianki.

 

JARMARK BOŻONARODZENIOWY W BRATYSŁAWIE

 

– Już po raz 24. odbywać się będzie na placach: Głównym, Franciszkańskim, Prymasowskim, Hviezdoslava, Stefanika oraz na dziedzińcu Starego Ratusza. Uroczyste otwarcie jarmarku zaplanowane jest na piątek 24 listopada 2017 r. o godz. 16.00 zapaleniem choinki na Placu Głównym.

Jednocześnie rozświetlona zostanie dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która uatrakcyjni atmosferę Kiermaszu Bożonarodzeniowego. W ponad 140 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane będą typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki.

Podawane będą loksze (pieczone placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciastka skwarkowe, placki ziemniaczane, langosze, chleb ze smalcem i cebulą, potrawy mięsne i rybne z grilla oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz.

Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudle /jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe/, trdelniki (słodkie ciasto drożdżowe z dziurą w środku), pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany będzie sprzedaż mocnych alkoholi i piwa. Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym kupić będzie można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liści kukurydzy, pszczelego wosku itd. Kiermasz czynny będzie codziennie w godz. 10.00 – 22.00 i potrwają do 23 grudnia 2017 r.

 

SŁOWACKIE ŚWIĘTA

 

Jednocześnie z otwarciem Jarmarku Bożonarodzeniowego w Bratysławie rozpoczyna się festiwal Słowackie Święta Bożego Narodzenia w Bratysławie. Impreza odbywa się na Rynku Głównym a podczas niej wystąpią zespoły i artyści z Zachodniej, Środkowej oraz Wschodniej Słowacji.

Dodatkową atrakcją Jarmarku Bożonarodzeniowego w Bratysławie będą dwa otwarte lodowiska na Placu Hviezdoslava oraz na Placu Prymasowskim. Wstęp na lodowiska będzie bezpłatny. Na miejscu będzie można wypożyczyć łyżwy. Lodowisko czynne będzie aż 3 miesiące.

Więcej informacji o Bratysławie i regionie na www.visit.bratislava.sk oraz www.gob.sk

 

Zdjęcia: Słowackie Centrum Turystyki 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top