Seong-Jin Cho wygrał XVII Konkurs Chopinowski

 

Przed nami Koncerty Laureatów. 20 października zakończyły się przesłuchania finałowe XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pierwszą nagrodę w wysokości 30 tys. euro i złoty medal wygrał Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 25 tys. euro oraz srebrny medal otrzymał Charles Richard-Hamelin z Kanady. Trzecie miejsce i nagrodę 20 tys. euro oraz brązowy medal – Kate Liu ze Stanów Zjednoczonych. Polak – Szymon Nehring otrzymał wyróżnienie.

 

Kolejne główne nagrody, które przyznało siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, to: IV nagroda w wysokości 15 tys. euro dla Erica Lu ze Stanów Zjednoczonych. V nagroda i 10 tys. euro – Yike (Tony) Yang z Kanady i VI nagroda i 7 tys. euro – Dmitry Shiskin z Rosji.

Wyróżnienia i 4 tys. euro otrzymali: Aljosha Jurinic z Chorwacji, Aimi Kobayashi z Japonii, Szymon Nehring z Polski i Georgijs Osokins z Łotwy.

Podczas konkursu przewidziane były cztery nagrody specjalne, z których jednej nie przyznano. Nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza i 3 tys. euro otrzymał Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków i 5 tys. euro przypadła Kate Liu ze Stany Zjednoczonych a Nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty i 10 tys. euro otrzymał Charles Richard-Hamelin z Kanady. Natomiast nie przyznano Nagrody Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3000 euro) .Konkurs Chopinowski

Przesłuchania 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 3 października. Wzięło w nich udział 78 pianistów z 20 krajów. W finałach wystąpiło 10 pianistów z 8 krajów, którzy wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykonali jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, tylko jeden – Charles Richard-Hamelin – Koncert f-moll op. 21.

Zgodnie z regulaminem do Konkursu mogli zgłosić się pianiści z całego świata, urodzeni w latach 1985 – 1999. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja Kwalifikacyjna, na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji, wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu br. w Warszawie wzięli udział w publicznych eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów. Udział w październikowym Konkursie, z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 7 pianistów – laureatów międzynarodowych konkursów wymienionych w Regulaminie, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015. 6 osób z tego grona zrezygnowało z udziału w Konkursie przed jego rozpoczęciem.

Wśród startujących najliczniejsze grupy stanowili Polacy – 14 osób i Chińczycy – 13 osób, ponadto wystartowało 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii, Węgier.

Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego, który zakończy się 24 października trzecim i zarazem ostatnim Koncertem Laureatów, jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt został objęty Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. Mecenasem Konkursu jest Bank Zachodni WBK Grupa Santander.

Partnerem głównym Konkursu jest Totalizator Sportowy. Pozostali partnerzy to: Google, Hotel Regent Warsaw, Lexus, Filharmonia Narodowa, Technics, Huawei, Telewizja Polska, Steinway Lyngdorf, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Chopin Airport Developement, Allianz oraz Atman, zaś Oficjalnym Portem Lotniczym – Lotnisko Chopina w Warszawie. Współorganizatorem wydarzenia jest Program Drugi Polskiego Radia.

 

Zdjęcia: Wojciech Grzędziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top