Saksonia to istne zagłębie niemieckich świątecznych tradycji. Liczne miasteczka i wioski kuszą romantycznymi przedświątecznymi jarmarkami. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy i warty zwiedzenia. Najsłynniejszym jest najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech — Drezdeński Striezelmarkt. Kolędowanie w kościołach i na ulicach, pełne magii imprezy i tradycyjne parady górnicze wypełniają kalendarz kulturowy Saksonii w adwencie. Romantyczny klimat świąt dopełniają kulinarne przysmaki, przyrządzane według oryginalnych receptur. Na jarmarkach w Rudawach, jak na przykład na rynku Annaberg-Buchholz, godne uwagi są słynne rudawskie wyroby z drewna.. Oto kilka saksońskich bożonarodzeniowych zwyczajów, tradycji i potraw
|
DRESDNER CHRISTSTOLLEN® I STRIEZELMARKT
Po raz pierwszy wspomina się o nim w dokumentach z roku 1474, Początkowo Dresdner Christstollen® był średniowiecznym produktem postnym, i składał się jedynie z mąki, drożdży i wody. Jest on także nierozłącznie związany z najstarszym niemieckim jarmarkiem bożonarodzeniowym Striezelmarkt, nazywany przez mieszkańców Drezna po prostu Striezel.
Nabyć na nim można tradycyjne rękodzieła na najwyższym poziomie z Drezna i okolicy. Piramidy, figurki palaczy, łuki z oświetleniem, ceramiczne garnki oraz gwiazdki Herrenhuter Adventssterne.
Zorganizowany po raz pierwszy w 1434 roku zawdzięcza swoją nazwę wypiekowi drożdżowemu Hefestrizel, znanemu jako oryginalny Dresdner Christstollen.
Rokrocznie poświęca mu się imprezę Stollenfest, w sobotę przed 2 niedzielą adwentu, i jest to wielki, świąteczny pochód. Imprezy odbywają się także na Nowym rynku (Neumarkt ) w Dreźnie przy Frauenkirche.
„Adwent na nowym rynku” cofa czas o około 100 lat wstecz pozwalając odkryć, jak wszystko wyglądało między rokiem 1830 i 192., Majstrowie są poprzebierani, w szopce są prawdziwe zwierzęta, na wielu stoiskach oferuje się wysokiej jakości, ręcznie wykonywane przedmioty.
ŚWIĄTECZNE SZCZĘŚCIE W LIPSKU
Wszędzie w obrębie starówki w Lipsku słychać świąteczne dźwięki, pachnie świeżo upieczonymi rogalikami, piernikami i grzanym winem. Od 26 listopada do 23 grudnia 2019 w różnych częściach starówki odbywa się bajeczny jarmark bożonarodzeniowy.
Tradycja organizowania go, jako drugiego najstarszego jarmarku w Niemczech, sięga roku 1458. W dokładnie 250 oryginalnie ozdobionych stoiskach jest on w stanie sprostać opinii największego i najpiękniejszego jarmarku bożonarodzeniowego w Niemczech.
Poza takimi magnesami turystycznymi jak ten historyczny jarmark bożonarodzeniowy „Alt Leipzig”, Wioska Fińska oraz
Las Bajek, na jarmark przyciągają liczne przysmaki: poncz Marillen-Punch lub niezwykle lubiana piramida Feuerzangenbowlen w Nikolaikirchhof. Codziennie zwiedzający mogą wsłuchiwać się w dźwięki puzonów, które rozlegają się z balkonu Starego Ratusza.
Znany na świecie chór Thomanerchor zaprasza na koncerty w kościele pod wezwaniem Św. Tomasza. A komu to jeszcze nie wystarcza to centralna lokalizacja jarmarku bożonarodzeniowego umozliwia dodatkowo świąteczne zakupy w przyległych pasażach, w obrębie promenady dworca głównego lub na podwórzach w Bruhl, gdzie na pewno znajdzie się odpowiedni prezent.
ROMANTYCZNE NOCE W NAJPIEKNIEJSZYM MIEŚCIE NIEMIEC – JARMARK DZIECIĄTKA JEZUS W GŐRLITZ
Nie ma w Niemczech piękniejszego miejsca niż Dolny Rynek Starówki w Görlitz, pozwalający na zorganizowanie świątecznego jarmarku. Historyczna architektura tego miejsca, która służyła też jako tło dla hollywoodzkich filmów, zapewnia szczególną atmosferę podczas jarmarku. Görlitz było zawsze miastem handlowym, to widać także podczas Jarmarku Dzieciątka Jezus.
Rękodzielnicy i handlowcy, kulinarne przysmaki i najlepsze napoje z regionów Oberlausitz (Górnych Łużyc), Dolnego Śląska, Czech i Saksonii. Jarmark Dzieciątka Jezus zapewnia dodatkowo piękną, romantyczną scenerię. Także na nim program jest niezwykle bogaty, począwszy od przedszkoli i szkół po obu stronach Nysy, przez jazz świąteczny oraz rock, sztuki teatralne i wielkie, świąteczne śpiewanie kolęd.
ŚWIĘTA W MIŚNI
Historyczny rynek w Miśni (Menie) z późnogotyckim ratuszem, renesansowymi kamienicami i kościołem Frauenkirche tworzy w okresie adwentowym tło dla romantycznego jarmarku bożonarodzeniowego. Światło świec, zielone choinki i zapachy świąt tworzą niesamowitą atmosferę, która każdego roku porywa coraz więcej odwiedzających.
Duża konstrukcja ratusza przekształca się w okresie Świąt Bożego Narodzenia w wielki kalendarz adwentowy, który ukrywa za dużymi, niebieskimi okiennicami 24 świąteczne niespodzianki.
MAGIA ŚWIĄT W KRAJU ZAMKÓW
W saksońskim kraju zamków szczególnie zapraszają romantyczne wystawy świąteczne i historyczne jarmarki w zamkach i grodach. Romantyka i pyszne pierniki to ozdoba zamku Weesenstein, do odkrycia w nim podczas tradycyjnych Świąt Bożego Narodzenia. Ale dotyczy to także zamku Moritzburg, twierdzy Königstein i grodu Scharfenstein, Również tam warto odwiedzić tradycyjne jarmarki świąteczne. Poza nimi również Voigtsberg i Nossen oraz jeszcze wiele innych zamków i twierdz zaprasza na święta oraz wystawy zimowe.
TAKŻE W INNYCH MIASTACH
To tylko najsłynniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe i inne imprezy przedświąteczne w Saksonii. A oto ich kolejne przykładu:
* Jarmark świąteczny na rynku w Chemnitz Dominuje tam tradycja świąteczna Rudaw (Erzgebirge) dwunastometrowa, pięciopiętrowa piramida świąteczna, pięciometrowy łuk świąteczny, podobnie ponadwymiarowa pozytywka i figurki z tradycji tych gór, jak dziadek do orzechów, górnik i aniołek, jarmark średniowieczny, parada górnicza.
* Lichterglanz und Budenzauber (Światło świec i czar domków) w Radebeul – Altkötzschenbroda Jest to mały jarmark bożonarodzeniowy z rodzinną atmosferą w historycznym otoczeniu, obok stoisk z nietypowymi towarami, muzyką live i wesołymi przedstawieniami teatralnymi.
* Schneeberg – Jarmark świąteczny ze świętem świateł To typowy jarmark w regionie Rudaw z charakterystyczną dużą piramidą świąteczną, pokazami gry na instrumentach dętych i muzyki górniczej, „Święto światła” z wielką, górniczą paradą, postaciami w tradycyjnych strojach, kapelami muzycznymi i muzykami górskimi.
* Jarmark świąteczny w Annaberg – Jak wszędzie rękodzieło, upominki i coś do zjedzenia orasz wypicia. * Jarmark świąteczny Seiffen – Z tradycyjną paradą górniczą. * Jarmark świąteczny Freiberg – Z paradą na ostatnią zmianę przed wigilią. * Jarmark świąteczny Marienberg – Również w Rudawach, z bogatym programem kulturalnym i Wielką paradą. * Jarmark świąteczny Olbernhau
Zdjęcia: Sachsen Tourism