Sąsiadujący z Polską niemiecki kraj związkowy – Saksonia, obchodzi w 2017 roku dwa ważne wydarzenia religijne. 500-lecie Reformacji związanej przede wszystkim z Marcinem Lutrem oraz przypomina swojego pierwszego katolickiego świętego, benedyktyna i biskupa miśnieńskiego, św. Benona (ok. 1010 – 1106). Obu wydarzeniom towarzyszą różnorodne imprezy odbywające się w wielu miejscach tego landu, zwłaszcza na szlakach religijno – turystycznych. Z Sachsen Tourismus w Dreźnie otrzymaliśmy na temat tych obchodów informacje oraz sporo zdjęć, które publikujemy niżej.
KOLEBKA REFORMACJI
Już od końca XVI w. Saksonia nazywana jest „kolebką reformacji”. Kiedy Marcin Luter prezentował swoje tezy w saksońskiej wówczas Wittenberdze, chciał jedynie zainicjować przeprowadzenie w kościele kilku reform. Bieg wydarzeń potoczył się jednak tak, że dzisiaj w 2017 roku obchodzony jest jubileusz 500-lecia wprowadzenia reformacji.
W Saksonii natknąć się można na całe mnóstwo autentycznych świadków tamtej epoki: od poświęconego przez samego Lutra, pierwszego protestanckiego kościoła, przez miejsce spoczynku jego żony Katarzyny w Torgau, aż po najobszerniejszy zbiór oryginalnych eksponatów z tamtych czasów.
W Dreźnie zobaczyć można największą na świecie kolekcję dzieł Cranacha. W Lipsku wsłuchać się w protestancką muzykę kościelną Johanna Sebastiana Bacha. Fascynującą różnorodność epoki poznać można podczas wystaw tematycznych, ukazujących powiązania reformacji ze sztuką, muzyką, architekturą, kościołem katolickim oraz licznymi postaciami historycznymi.
Na jeszcze więcej autentycznych śladów tamtych czasów natknąć się można na 27 interesujących stacjach, wchodzących w skład Szlaku Lutra w różnych miastach, miejscowościach i zabytkowych budowlach.
MITRA ŚWIĘTEGO BENONA
Natomiast rok 2017 na zamku Albrechtsburg w Miśni stoi pod znakiem obszernej wystawy poświęconej pierwszemu świętemu Saksonii – Benonowi z Miśni. Między 12 maja i 5 listopada w ramach wystawy „Nie ze złota, ale skarb” do Miśni wrócą pastorał i mitra dawnego biskupa tego miasta. Zamkowa wystawa prezentuje na 400 m² tysiąc lat historii.
Odwiedzający będą mogli zobaczyć wypożyczone na czas wystawy m.in. z Monachium oraz Rzymu oryginalne przedmioty związane bezpośrednio ze świętym Benonem. Wśród eksponatów znajduje się między innymi opublikowane w 1524 r. pismo Marcina Lutra, w którym reformator nazywa biskupa bożkiem i diabłem.
Aby wzbudzić zainteresowanie jak najszerszej grupy odbiorców (również młodszych i tych mniej zainteresowanych tematami religijnymi) historyczne eksponaty uzupełniają ciekawe treści multimedialne. Proponowany turystom i wiernym Szlak św. Benona jest znacznie krótszy i uwzględnia mniej miejsc, niż w przypadku Szlaku Reformacji.
Obejmuje jednak również szalenie ciekawe, zabytkowe miasta i budowle. Przede wszystkim zamek Albrechtsburg i katedrę w Miśni. W pierwszym odbywać się będzie wspomniana wystawa. Druga natomiast związana jest z działalnością biskupa – świętego. Kolejnym punktem na Trasie św. Benona jest katedra Świątej Trójcy w Dreźnie.
Następnymi zaś zamek, częściowo w ruinie, Stoplen w miejscowości o tej samej nazwie, polskiej zaś. Słupno. W jej herbie. Między wieżami, znajduje się głowa biskupa, a w zamku odległym od Drezna o 27 km więziona była przez wiele lat słynna hrabina Cosel (1680-1765), faworyta króla polskiego Augusta II Mocnego. Ostatnimi punktami na tej trasie są katedra i katedralny skarbiec w Budziszynie (Bautzen).
Zdjęcia: Sachsen Tourismus