RANKING:100 NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH OSÓB W POLSKIEJ TURYSTYCE

Na liście najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce wg portalu WaszaTurystyka.pl znaleźli się szefowie biur podróży, sieci hotelowych i linii lotniczych, a także działacze samorządowi i kilku urzędników. Całość odzwierciedla obecną sytuację w polskiej branży turystycznej.

 

W czołówce rankingu znaleźli się głównie szefowie dużych organizatorów turystyki, a także przewoźników. Drugie miejsce zajął Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. Uwagę zwraca wysoka w porównaniu z poprzednim rokiem pozycja szefa PLL LOT, a także zmiany personalne w administracji rządowej. Ta lista w pewien sposób podsumowuje to, co działo się przez cały rok na rynku turystycznym. Niemal wszyscy najwięksi organizatorzy turystyki zanotowali wzrosty obrotów, a sprzedaż w sezonie letnim 2017 była rekordowo wysoka, więc ci biznesmeni znaleźli się w czołówce. Wydarzenia minionego roku bardzo dobrze podsumowuje fakt, że w rankingu zabrakło kierownictwa Polskiej Organizacji Turystycznej. Po wielu zmianach kadrowych i roszadach na stanowiskach w zarządzie organizacji, jej pozycja została znacznie osłabiona. Natomiast nowe kierownictwo POT nie wykazało się jeszcze na tyle swoją działalnością, by znaleźć się w rankingu.

Wysokie miejsce zajął w nim Rafał Milczarski, prezes PLL LOT, który zdołał odbudować pozycję narodowego przewoźnika. Po wielu złych latach, po których wydawało się, że może nastąpić już tylko smutny koniec, polski przewoźnik odzyskał stabilność finansową. Liczba pasażerów przekroczyła 6,8 mln rocznie, otwierane są nowe połączenia, a inwestycje w nową flotę przynoszą korzyści dla podróżnych. Wśród innych wpływowych szefów linii lotniczych na liście figurują też prezesi najważniejszych przewoźników czarterowych oraz tanich linii. Prezes Ryanair, mimo ostatnich kłopotów z odwołanymi lotami i strajkami pilotów zachował miejsce w pierwszej dziesiątce. Przewoźnik nadal jest liderem rynku jeśli chodzi o liczbę pasażerów (9,3 mln w 2016). Wysokie pozycje w rankingu zajęli też szefowie internetowych portali rezerwacyjnych. Choć na polskim rynku sprzedaż internetowa dopiero się rozwija, to rynek ten przewyższa tradycyjne kanały dystrybucji pod względem dynamiki wzrostu.

Ranking uwzględnia także ostatnie zmiany na rynku przewozów autobusowych – Brian Souter, twórca Polskiego Busa został „zdetronizowany” przez Andre Schwämmeleina, prezesa niemieckiego Flixbusa, z którym ostatnio podpisał wieloletnią umowę o współpracy. W jej efekcie następuje rebranding autokarów, a decyzje o rozwoju siatki połączeń podejmowane będą w Berlinie. W porównaniu z ubiegłym rokiem wyższe pozycje zajęli szefowie sieci hotelowych i aktywiści tego środowiska. Najwięcej zyskał prezes Orbisu Ireneusz Węgłowski, poza nim w rankingu znalazł się też szef Chopin Airport Developmen, polski zarządca sieci Marriott, prezes grupy DeSilva oraz grupy Anders. Na liście znaleźli się też urzędnicy i działacze odpowiedzialni za promocję turystyki, a także przedstawiciele rozwojowej gałęzi, którą jest w turystyce przemysł spotkań.

Link do Listy 100: http://www.waszaturystyka.pl/polska/item/6350-100-najbardziej-wp%C5%82ywowych-os%C3%B3b-w-polskiej-turystyce.html

Zdjęcia: Archiwum WaszaTurystyka.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top