PRZEWODNIKI KEY GUIDE – WIETNAM

Wietnam jako cel wycieczek dosyć powoli odkrywany jest przez Polaków. Wielu z nas – również młodszemu pokoleniu – kojarzy się on bowiem ciągle z krwawą wojną między komunistyczną północą i proamerykańskim południem oraz udziałem w niej sił zbrojnych USA. Zakończyła się ona co prawda w 1975 roku, ale hollywoodzkie filmy na jej temat ciągle pętają się na kanałach stacji TV. Wietnamczyków zaś, tworzących nie tylko w Polsce zamknięte na obcych środowiska, spotykamy w większych miastach przede wszystkim jako handlarzy na bazarach lub prowadzących małą, „orientalną” gastronomię.
I chyba brak wiedzy na temat dziejów, zabytków, kultury, przyrody i współczesności tego kraju oraz jego walorów turystycznych, a nie tylko odległość i dosyć wysoki koszt podróży ( chociaż na miejscu jest on relatywnie tani ) powodują przede wszystkim, że jeżdżą do niego ciągle nieliczni polscy turyści. Być może wydany właśnie przez Hachette Polska przewodnik „Wietnam” w serii KEY Guide zachęci ich szersze kręgi do poznawania również tego regionu południowo – wschodniej Azji.

Jest to bowiem kraj egzotyczny i fascynujący, a zarazem zapewniający turystom już przyzwoite, a gdy ma się odpowiednie środki nawet bardzo dobre standardy podróży po nim i poznawania go. „Wietnam – piszą autorzy we wstępie do tego przewodnika – to miejsce uwodzicielskie – intrygująca mieszanka wciąż obowiązującego marksizmu i widocznych kapitalistycznych reform gospodarczych. Jego mieszkańcy zrobili wiele, aby przestał kojarzyć się tylko z wojną i zasłużył sobie na opinię wyjątkowego, niepowtarzalnego celu podróży. I udało się im to osiągnąć”.

Przewodnik, zgodnie z regułami tej serii dosyć bogato ilustrowany, prezentuje najpierw „w pigułce” – we wstępie Zrozumieć Wietnam, kilka podstawowych informacji o jego współczesnym życiu i kulturze, kuchni, języku, religiach, mniejszościach etnicznych i problemach społecznych. A następnie regiony Wietnamu oraz Wietnamskie naj…: najciekawsze, zdaniem autorów, miejsca historyczne, kultu, muzea, widoki, sposoby spędzania wieczorów, robienia zakupów, miejsca odbywania spacerów, posiłków, najlepsze kurorty. A także najciekawsze doświadczenia, jakich można doznać w tym kraju.

Rozdział Życie kraju zawiera podstawowe informacje o społeczeństwie i ludziach, środowisku, kulturze i sztuce, życiu wietnamskiej ulicy itp. Zwięzły – 14 stron – rozdział Historia Wietnamu przedstawia jej główne okresy od 5000 r. p.n.e. po współczesność. Kolejny: W podróży, to praktyczne informacje jak i czym tam dotrzeć oraz poruszać się różnymi środkami komunikacji po kraju rozciągającym na długości ponad 2 tys. km, a szerokim, w najwęższym miejscu, zaledwie na 52 km .

Zasadnicze informacje turystyczne zawarte są w czterech częściach. Zwiedzanie obejmuje to co należy, lub warto, zobaczyć w jednym z 5 regionów, na jakie podzielono kraj: Hanoi, Północ, Wietnam Środkowy, Miasto Ho Chi Mingha – dawniej Sajgon i Południe. Z krótką charakterystyką tych części, ich głównymi atrakcjami oraz licznymi mniejszymi miejscowościami bądź miejscami przedstawianymi krótko, ale z podstawowymi informacjami na temat ich lokalizacji, godzin otwarcia i ew. cen wstępu. Najważniejszym atrakcjom, takim jak np. Stare Miasto w Hanoi czy tamtejsza Świątynia Literatury, b. cesarskie miasto Hue ( Lista UNESCO ) czy Grobowce Hue poświęcono po 3 – 4 strony.

Bardzo istotne są informacje co w danym obiekcie lub miejscu jest najciekawsze, czego nie można pominąć, jak również rady i wskazówki. W przypadku np. My Son – skarbca archeologicznego ( Lista UNESCO ) z okresu Królestwa Czampy ( VIII-XV w. ): Nie do końca wiadomo jak dokładnie teren oczyszczono z min, lepiej nie schodzić zbyt daleko z dróg i ścieżek. Dodam, że wg informacji w innym miejscu tego przewodnika, na terenie kraju nadal rozsianych jest około 35 milionów (!) min i 300 tys. ton materiałów wybuchowych. Czy wybierającym się do Parku Narodowego Cat Ba: Zabieraj skarpetki chroniące przed pijawkami i preparaty odstraszające owady. Wskazane są kołnierzyki, długie rękawy i spodnie.

Informacje nie dotyczące miejsc i obiektów polecanych do zwiedzania, a wazne dla turystów znajdują się w rozdziałach: Czas wolny oraz Jedzenie i noclegi. Również w tym samym podziale na 5 regionów kraju. Wyodrębniono propozycje dwu tras spacerowych i 6 wycieczkowych. Osobny rozdział – Planowanie podróży zawiera liczne informacje praktyczne. Na końcu jest krótki słowniczek przydatnych zwrotów wietnamskich, mapy oraz indeksy. Całość, jak zawsze w tej serii, w poręcznym formacie i ładnej szacie edytorskiej wydrukowano w Chinach.

Jest to więc przewodnik umożliwiający samodzielne podróżowanie po Wietnamie, lepsze poznawanie go i utrwalanie wiedzy o zwiedzanych miejscach w trakcie wycieczek zorganizowanych, jak i zawierający sporą dawkę informacji interesujących również dla tych, którzy co prawda nie wybierają się tam w najbliższym czasie, ale chcieliby dowiedzieć się czegoś aktualnego o nim oraz jego dziejach, zabytkach, przyrodzie itp. Wart, oczywiście, polecenia.

WIETNAM. Przewodnik turystyczny z serii KEY Guide. Praca zbiorowa, tłumaczenie Joanna Wasilewska. Wyd. Hachette Polska, Warszawa 2009, str. 302.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top