Czytając wstęp do tego przewodnika: Zaproszenie na Sycylię, chce się natychmiast rzucać wszystko, pakować walizkę i lecieć na tę największą wyspę Morza Śródziemnego.
Autorka, wcześniej współautorka wydanego w ub. r. świetnego przewodnika Bezdroży „Włochy południowe. Śródziemnomorskie dolce vita” ( Jego recenzję zamieściliśmy 18.10.2009 w dziale Nowości Wydawnicze i nadal jest ona do przeczytania ), pisze o niej nie tylko ze znawstwem, ale i miłością.
Czemu, dodam, trudno się dziwić, bo jest to miejsce fascynujące.
Oto kilka fragmentów tego wstępu: „… To wyspa różnorodna, tajemnicza i pełna skrajności… Olśniewa jak złote mozaiki w Monreale i czerwone arabskie kopuły San Giovanni degli Eremiti w Palermo. Siła i piękno sycylijskiego krajobrazu są oszołamiające niczym widok kwitnących migdałowców na tle świątyni Zeusa w Dolinie Świątyń w Agrigento… jest gwałtowna i piękna jak erupcje aktywnego wulkanu-wyspy Strómboli, pełna kontrastów jak widok z nasłonecznionego teatru antycznego w Taorminie na ośnieżoną Etnę, czarna jak lawa wylewająca się od stuleci z jej kraterów. To miejsce dzikie i fascynujące, jak malowidła skalne w grocie na wyspie Levanzo sprzed 8 tys. lat p.n.e. Urzeka swoim liryzmem i rozmachem niczym twórczość sycylijskich noblistów…”
Wyspa ta, dodam, najpiękniejsza jest wiosną, skąpana w kwiatach drzew i krzewów oraz soczystej zieleni. Chociaż na amatorów nie tylko zwiedzania, ale i kąpieli morskich, czekają wówczas dosyć chłodne wody otaczających Sycylię mórz: Jońskiego, Śródziemnego i Tyrreńskiego. Zapewniająca natomiast fantastyczny wypoczynek nad morzami oraz obfitość owoców i warzyw – i doskonałe warunki do zwiedzania, gdy przewalą się już wakacyjne tłumy: we wrześniu i październiku.
Najnowszy przewodnik po Sycylii wydany w udanej serii „wakacyjnej”, w poręcznym formacie, z mnóstwem wielobarwnych planów, mapek oraz świetnych zdjęć – że wspomnę chociażby o niezwykłej krętorogiej kozicy z okolic Agrigento czy wielu zabytkowych budowlach, a zwłaszcza ich detalach – oceniam jako świetny. Zawiera bowiem, zgodnie z regułami przyjętymi w tej serii, masę informacji – także praktycznych oraz ciekawostek.
Zaczyna się od Hitów Sycylii, z informacjami o najpiękniejszych budowlach, najważniejszych osobistościach, wykazem miejsc, które trzeba zobaczyć, najlepszych daniach lokalnej kuchni, muzeach i galeriach oraz niezapomnianych przeżyciach, jakie zapewnia gościom wyspa. Jest to pierwsza z wydrukowanych na zielonkawym tle wkładek informacyjnych włamanych w tekst przewodnika.
Inne – o objętości od 3 do 6 stron – poświęcono: Pamiątkom z Sycylii, Słynnym Sycylijczykom, Świętom i festiwalom, Sycylijskiej mafii i Sycylijskim marionetkom. Interesujące są, również włamane w tekst, jak w ramkach na barwnym tle, krótkie informacje i ciekawostki. Np. Legenda wulkanu Moio; Papirus – od mitycznego źródła do galerii; Aztecka czekolada z Modiki; Cyklopi z Sycylii; Trinacria – odwieczne królestwo trójnogu; Czy na Sycylii mówi się po włosku? I wiele innych.
Przewodnik zawiera rozdziały: Informacje praktyczne, z masą przydatnej wiedzy na temat przygotowania do podróży na wyspę, dotarcia na nią różnymi środkami transportu, podróżowania na miejscu, noclegów i wyżywienia oraz tradycyjny w tej serii Informator A-Z. Rozdział Informacja krajoznawcza przynosi mnóstwo faktów o charakterystyce geograficznej Sycylii, jej klimacie, przyrodzie, kalendarium historyczne, o społeczeństwie, języku, rzemiośle, architekturze, muzyce, imprezach oraz kuchni włoskiej i sycylijskiej.
Część czysto przewodnikową podzielono na opisy Sycylii wschodniej i zachodniej, a w ich ramach poszczególnych, uznanych przez autorkę za najważniejsze, miejscowości i miejsc. Z informacjami o nich, ich dziejach, zabytkach i obiektach które warto zobaczyć – z godzinami ich otwarcia, informacjami praktycznymi – z nazwami, adresami – również e-mailowymi, telefonami, cenami etc. – o polecanych noclegach, restauracjach, barach, cukierniach.
Łatwo więc wybrać to, co turystę interesuje. Porozumiewanie się na miejscu ułatwia mini słowniczek polsko – włoski. Nadmiernie, moim zdaniem, okrojony i ograniczony tylko do najważniejszych miejscowości, jest natomiast Indeks wybranych nazw geograficznych zamieszczony na końcu przewodnika. To jednak będzie łatwe do uzupełnienia w kolejnych wydaniach.
Z przyjemnością polecam więc ten przewodnik zarówno turystom, którzy mają już w planach podróż na Sycylię, jak i tym, którzy chcieliby zobaczyć naprawdę fascynujące miejsca naszego globu i szukają o nich informacji.
SYCYLIA. Plaże, gaje oliwne i antyczne miasta. Autorka: Agnieszka Fundowicz. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I, Kraków 2010, str. 239, cena 24,50 zł.