IRLANDIA: ŚWIĘTOPATRYKOWE SPOTKANIE

Tradycyjnie już, w przededniu Dnia Patrona Irlandii, przedstawicielka Tourism Ireland na Polskę Justyna Schramm zorganizowała w Bradley’s Bar w Warszawie Świętopatrykowe Spotkanie z przedstawicielami polskiej branży turystycznej oraz prasy. Jak zwykle zaproszony został na nie przedstawiciel naszego portalu oraz kilkoro koleżanek i kolegów z SD-P „Globtroter” reprezentujących inne media.

 

Byli też: I Sekretarz Ambasady Irlandii w Polsce Eddi Brannigan i Dorota Pręgowska z przedstawicielstwa Irlandzkich Linii Lotniczych Aer Lingus w Warszawie. Irlandzką muzykę grał zespół Danar, a bufet serwował dania irlandzkiej kuchni oraz piwo Guinnesa. Pomimo dosyć dotkliwego kryzysu gospodarczego, Irlandczycy trzymają się nieźle, a dla zagranicznych gości oraz mieszkańców Zielonej Wyspy przygotowali na 2010 rok sporo atrakcji.

 

O najważniejszych z nich opowiedziała Justyna Schramm prezentując zarazem interesujące przeźrocza. Przypomniała o zbliżającym się dniu 17 marca – rocznicy ( zmarł w tym dniu w 493 roku ) śmierci św. Patryka, hucznie obchodzonej nie tylko w Irlandii i przez Irlandczyków na całym świecie, ale ostatnio również w wielu krajach, m.in. w Polsce. Podczas prezentacji przedstawiciel Ambasady Irlandii błyskawicznie, w sposób niemal niezauważalny przez uczestników spotkania, przebrał się w tradycyjny strój tego świętego.

 

Atrakcji turystycznych, kulturalnych, sportowych i… kulinarnych będzie w br. w Irlandii lub w związku z Irlandią sporo. W Dublinie (Trinity College, Biblioteka Dublińska, teatr) odbędą się imprezy One city one book, Let’s go Wilde poświecone Portretowi Doriana Grey’a Oskara Wilde. Więcej informacji na ten temat na http://www.onecityonebook.ie/.

 

Do tradycji należą też światowe regaty jachtowe, Clipper 09-10, Round the Word Race, z zawijaniem jachtów do portów irlandzkich. W br. w dniach 1-9 lipca, z udziałem ponad 20 metrowych jachtów, amatorami na ich pokładach, paradami, festiwalem lokalnej kuchni, muzyką i tańcami. Rejs zakończony zostanie 17 lipca w Hull.

 

Oczy nie tylko Irlandii, ale całego świata mają być w br. zwrócone na miasto Cork, które znalazło się na liście 10 miejsc na świecie wartych zobaczenia w 2010 roku. Zapowiada ono mnóstwo atrakcji i systematyczne, na bieżąco, informowanie o najważniejszych.

 

Jednym z tegorocznych tematów promocyjnych Irlandii będzie sport oraz wieś. W programie pierwszego jest m.in. wyścig kolarski Tour of Ireland w dniach 18-22 sierpnia – szczegóły na: www.tourofireland.ie oraz turniej golfowy Three Iris Open 29 lipca – 1 sierpnia – więcej na: http://www.3golf.ie/.

 

Drugiego natomiast narodowe i europejskie mistrzostwa w orce – National and European Ploughung Championship w dniach 21-23 września – więcej na www.npa.ie, a także prezentacja walorów wsi, jej kuchni itp. Mocno promowane będą również słynne Klify Moheru w związku z ich ubieganiem się o tytuł jednego z 7 nowych cudów natury.

 

Tourism Irealnd w Polsce zorganizuje spotkania z branżą turystyczną podczas Krakowskiego Salonu Turystycznego ( 9 kwietnia ), Gdańskich Targów Turystycznych ( 16 kwietnia ) i Targów Lato w Warszawie ( 24-25 kwietnia ).

 

Zapowiada też konferencje dla branży turystycznej: w maju „Irlandia – motywacyjnie i konferencyjnie” i w czerwcu „Irlandia dla aktywnych”. Ponadto jesienią, już tradycyjnie, udział w największych międzynarodowych targach turystycznych w Polsce: TT Warsaw i Tour Salon w Poznaniu.

 

Nie tylko smakołyki kuchni irlandzkiej, ale i ciekawe miejsca Zielonej Wyspy przybliżyć telewidzom mają programy „Makłowicz w podróży”.

28 marca: Dublin – Browar Guinnesa, Temple Bar, Katedra św. Patryka, Trinity College i Ulisses.

4 kwietnia: Dublin i okolice, Destylarnia whiskey Jameson, port Dun Laoghaire, irlandzkie sery i tradycyjny rzeźnik.

11 kwietnia: Galway, festiwale ostryg, wzgórza Burres i wędzarnia łososia, a

18 kwietnia: Cork – miasto, zamek Blarney, Limerick. Będzie więc w czym wybierać.

 

Nowości w Aer Lingus przedstawiła Dorota Pręgowska. O tych regularnych, ale tanich liniach lotniczych pisaliśmy już kilkakrotnie, przypomnę więc tylko, ze dysponują one 44 nowoczesnymi samolotami, oferują ponad 70 połączeń do 60 portów lotniczych Europy oraz – z Dublina i Shanon – do 4 w USA. Rocznie przewożą ponad 6 mln pasażerów. Podróżnym z Polski oferują m.in. obok rejsów z Warszawy i Krakowa do Dublina, także dogodne połączenia tranzytowe do Nowego Jorku.

 Zdjęcia: Grzegorz Micuła

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top