PORTUGALIA: PACJENT Z NIEWYDOLNOŚCIĄ NEREK PODRÓŻUJE PO ŚWIECIE

Hemodializy nie powstrzymają Portugalczyka Filipe Almeidy przed realizacją marzeń o podróżach. Pacjent z niewydolnością nerek podróżuje z rodziną po całym świecie. Chorobę nerek zdiagnozowano u niego, gdy był dzieckiem, a dziś musi być dializowany trzy razy w tygodniu. Ma jednak drugą twarz: jest zdeterminowanym podróżnikiem.

Z żoną Catariną i synem Guilhermem wyruszył w podróż dookoła świata. Może więc być prawdziwą inspiracją dla wszystkich pacjentów z przewlekłą chorobą nerek! W ciągu jednego roku, rodzina, którą już można śledzić na Instagramie jako @allaboardfamily oraz blogu https://allaboardfamily.com/, odwiedzi trzydzieści krajów, łącząc realizację planów z leczeniem. Chcą udowodnić, że nawet z chorobą można cieszyć się pełnią życia i realizować marzenia. Filipe, Catarina i prawie dwuletni synek pary Guilherme odwiedzą liczne państwa w Europie, m.in. Hiszpanię, Francję, Włochy, Grecję Chorwację, Albanię, Węgry, Czechy, Polskę, Litwę i Holandię.

Ich pierwszym przystankiem po opuszczeniu Lizbony są Bahamy. Rodzina poleci również na Kubę, do Meksyku, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Izraela, Jordanii, RPA, Indonezji i na Tajwan, odwiedzi Tajlandię, Indie, Malediwy, Sri Lankę, Australię, Fidżi, Nową Zelandię oraz Brazylię, gdzie w marcu 2020 zakończy podróż. Filipe co jakiś czas będzie przerywał podróż i przyjeżdżał do Portugalii na badania. Do Polski zawita w sierpniu: 5 i 7 sierpnia, będzie w Krakowie, a 9 sierpnia w Warszawie.

Rodzina chce relacjonować kolejne etapy swojej podróży i przeżyć przygodę, która jest rzadkim doświadczeniem dla przewlekle chorych pacjentów, uzależnionych od systematycznej terapii. Filipe i Catarina wyruszyli w podróż z nadzieją, że uda im się zainspirować innych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i ich rodziny, do aktywności i normalnego życia.

Inspiracja dla innych

Chorobę nerek zdiagnozowano u Filipe kiedy miał 12 lat. Ponieważ była na podłożu immunologiczno-genetycznym, przewidywano, że będzie trwała również w wieku dorosłym. Zaledwie półtora toku temu, 10 dni przed tym, kiedy para dowiedziała się, że zostanie rodzicami, choroba nerek osiągnęła piąte stadium. Na tym etapie choroby hemodializa lub inna terapia nerkozastępcza (np. dializa otrzewnowa lub przeszczep nerki) staje się niezbędna dla podtrzymania funkcji nerek i utrzymania pacjenta przy życiu.

Zaakceptowanie nowej sytuacji nie było łatwe, jednak Filipe nie chciał zrezygnować ze swoich planów i z pomocą Catariny zdecydował się na podróż dookoła świata, czym chce udowodnić, że nic nie jest niemożliwe, nawet dla pacjenta w końcowym stadium choroby nerek. Para całkowicie podporządkowała swoje życie marzeniu Filipe. Ich blog www.allaboardfamily.com, gdzie można przeczytać sporo na temat ich życia, codziennego funkcjonowania i poszczególnych etapów podróży, posłuży jako platforma do dzielenia się doświadczeniami – pamiętnik pisany dla ich synka oraz źródło inspiracji dla innych pacjentów z przewlekła niewydolnością nerek.

Za logistyczne wsparcie przedsięwzięcia odpowiada firma Diaverum – niezależny globalny dostawca usług nefrologicznych ze szwedzkimi korzeniami, obecny również w Portugalii, którego pacjentem Filipe jest na co dzień. Od samego początku nie szczędzi wysiłków i stara się pomóc swojemu pacjentowi spełnić jego marzenie. Może to być inspiracją dla innych pacjentów dializowanych do podjęcia aktywnego, pełnego życia, nie zdominowanego przez leczenie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top