POMORZE ZACHODNIE: TRASA ROWEROWA WŚRÓD NAJLEPSZYCH W EUROPIE

Most na nagrodzonej trasie rowerowej na Pomorzu Zachodnim - fot. UMWZ
Most na nagrodzonej trasie rowerowej na Pomorzu Zachodnim – fot. UMWZ

Trasy rowerowe Pomorza Zachodniego cieszą się coraz większym uznaniem. Region znalazł się właśnie wśród laureatów Europejskiej Nagrody Zielonych Tras – został nagrodzony w kategorii „doskonałość” za odcinek Wriezen-Siekierki-Choszczno. To prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane najlepszym szlakom poprowadzonym niezależnie od dróg samochodowych (tzw. Greenway).

Mapka z przebiegiem nagrodzonej trasy rowerowej na Pomorzu Zachodnim - fot UMWZ
Mapka z przebiegiem nagrodzonej trasy rowerowej na Pomorzu Zachodnim – fot UMWZ

Do nagrody zgłoszono 32 kandydatury z 13 państw. Międzynarodowe jury, składające się z ekspertów w zakresie turystyki, wyłoniło 8 najlepszych, wśród których znalazło się Pomorze Zachodnie. Europejska Nagroda Zielonych Tras została przyznana w kategorii „doskonałość” za odcinek trasy rowerowej Wriezen – Siekierki – Choszczno. Warunkiem wyróżnienia był przebieg trasy niezależnie od dróg samochodowych. Pod uwagę brano także standard jej wykonania, odpowiednie oznakowanie oraz zlokalizowanie przy niej usług dla turystów rowerowych, np. zorganizowane wczasy rowerowe, noclegi, gastronomia i inne atrakcje.

Wręczenie nagrody – fot. UMWZ

– Budujemy sieci tras rowerowych z myślą o rozwoju aktywnej turystyki, dbając przy tym o ekologię i mieszkańców, dla których to także alternatywny sposób transportu do pracy czy szkoły. Ta nagroda cieszy, gdyż potwierdza słuszność koncepcji, jaką przyjęliśmy kilka lat temu i jaką mamy zamiar kontynuować w przyszłości. Nasze drogi dla cyklistów stają się coraz bardziej rozpoznawalne i coraz częściej odwiedzane. Prowadzą bowiem często z dala od ruchu samochodowego, wśród unikatowej przyrody, czego przykładem jest doceniony odcinek – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Trasa na wyróżnionym odcinku jest bardzo atrakcyjna. Po polskiej stronie przebiega zielonymi terenami m.in. w Choszcznie, Barlinku, Myśliborzu czy Godkowie, by dotrzeć następnie do Siekierek, gdzie znajduje się niezwykła atrakcja turystyczna – dawny kolejowy most, służący w przeszłości celom militarnym, dziś łączący mieszkańców polsko – niemieckiego pogranicza.

Fragment nowej trasy – fot. UMWZ

Odkąd zakończyła się jego modernizacja, stał się prawdziwym turystycznym hitem, obowiązkowym miejscem na trasie rowerowych wypraw po Pomorzu Zachodnim. Z ulokowanej na nim platformy rozpościera się przepiękny widok na przyrodę Doliny Dolnej Odry.
Warto dodać, że nagrodzony odcinek stanie się wkrótce częścią nowo powstającego produktu turystycznego – trasy rowerowej Berlin – Szczecin – Kołobrzeg. Trasa, która połączy stolicę Pomorza Zachodniego, stolicę Niemiec i popularny nadmorski kurort, otrzymała właśnie dofinansowanie z programu Interreg VIA.
– Rozwój infrastruktury rowerowej służy nie tylko miłośnikom tego rodzaju aktywności. To także wielka szansa na ożywienie gmin położonych w pobliżu tras, bo naturalnym następstwem ruchu turystycznego jest tworzenie usług, różnego rodzaju biznesów skierowanych do tej grupy. Nasi samorządowcy dostrzegają ten potencjał – dodaje Olgierd Geblewicz.
Gala wręczenia nagród była częścią konferencji „Greenways and Sustainable Tourism” (Zielone trasy i zrównoważona turystyka), która się odbyła w Rzymie. Wyróżnienia przyznawane są od 2003 roku.
– Dla naszego województwa to doskonała okazja do wymiany dobrych praktyk i zacieśnienia współpracy pomiędzy promotorami i menedżerami tras rowerowych z całej Europy, w celu wspólnego ich promowania, jako jednego z głównych narzędzi wspierania zrównoważonej i aktywnej turystyki w Europie – podkreśla pełnomocniczka marszałka województwa ds. komunikacji rowerowej Wanda Nowotarska.

Trasa rowerowa w okolicach Choszczna – fot. UMWZ

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top