POLSKA TURYSTYCZNA: POJEZIERZE BYTOWSKIE

Ciekawych obiektów i turystycznych atrakcji szukamy często na krańcach świata, nie wiedząc nierzadko, niestety, jak wiele niezwykłych miejsc mamy dosłownie pod nosem: w kraju lub na obszarach trans granicznych.

 

Coraz więcej z nich stara się przybliżyć rodakom i spopularyzować wśród nich seria przewodników Polska Turystyczna krakowskiego wydawnictwa Amistad. O kilku z nich już pisaliśmy. Dziś o najnowszym: Zielona Przygoda. Ścieżki turystyczne Pojezierza Bytowskiego.

 

 

„ Na północy Polski, wśród malowniczych polodowcowych terenów znajdziemy gminy Bytów, Tuchomie i Borzytuchom ( woj. pomorskie ). W krainie tej króluje przyroda: rozległe lasy, torfowiska, łąki, a na nich takie cuda natury, jak owadożerne rośliny czy latające ssaki” – pisze wydawnictwo o swojej publikacji. Jest tam jednak nie tylko wspaniała przyroda, ale również kilkusetletni zamek w Bytowie, prehistoryczne kurhany i cmentarzyska, czy ciekawe konstrukcje inżynieryjne z początku XX wieku.

 

Przewodnik ten, w większym formacie ( zeszytowym, a nie kieszonkowym ) niż poprzednie, z grzbietem spiętym spiralą ułatwiającą korzystanie z tekstu w dowolnym miejscu, przynosi sporo informacji: o regionie, któremu jest poświęcony, krajoznawczych – o położeniu, przyrodzie, kulturze, z wyodrębnieniem tygla kulturowego jaki ukształtował się tam na przestrzeni wieków oraz po II wojnie światowej jak również kultury kaszubskiej, bo to przecież zachodnie Kaszuby – a także dziejach regionu.

 

No i na proponowanych, z dosyć szczegółowym opisem, mapkami oraz zdjęciami, 22 ścieżkach przyrodniczych prowadzących przez uroczyska, szlakiem jezior, torfowisk i bagien, z możliwością obserwowania ptaków oraz innych ich mieszkańców. Nie brak również informacji praktycznych: jak tam dojechać, o bazie noclegowej i gastronomicznej, turystycznej itp. na terenie tych 3 gmin.

 

W tekst włamano Leksykon terminów przyrodniczych oraz wyróżniające się barwnym tłem w ramkach krótkie informacje monotematyczne. Przewodnik z mapami oraz planem Bytowa na wewnętrznych stronach składanych kartonowych okładek uzupełnia mapa tego regionu w skali 1:50 000, z zaznaczonymi na niej atrakcjami przyrodniczymi i turystycznymi oraz zwięzłymi informacjami o wszystkich 22 proponowanych trasach zwiedzania.

 

I jeszcze jedna, ważna informacja. Oprócz wersji drukowanej, dostępna jest i cyfrowa ( także mapy ) do pobrania również na telefon komórkowy pod adresem: www.bytów.com.pl/mapa. Przewodnik ten ukazał się z inicjatywy gmin: Bytów, Borzytuchom i Tuchomie oraz nadleśnictw: Bytów i Osusznica, z dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

ZIELONA PRZYGODA. ŚCIEŻKI TURYSTYCZNE POJEZIERZA BYTOWSKIEGO. Praca zbiorowa pod redakcją Aurelii Hołubowskiej. Wydawnictwo Amistad, wyd. I Kraków 2010, str. 64.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top