POŁĄCZENIE LOTNICZE WARSZAWA – BRATYSŁAWA

17 maja 2010 r.  PLL Lot uruchamiają regularne połączenia ze stolicą Słowacji – Bratysławą. Ułatwi to podróżowanie, zwiększy zainteresowanie zarówno tym miastem, jego zabytkami i atrakcjami turystycznymi, jak i w jego okolicach na południu kraju.

 

Warto więc przypomnieć co ma do zaoferowania swoim gościom Bratysława, którą naprawdę warto odwiedzić. Atrakcyjnie położona nad Dunajem, podobnie jak sąsiadujące metropolie Wiedeń oraz Budapeszt, co roku przyciąga liczne grupy zagranicznych turystów, którzy coraz chętniej wybierają to malownicze miasto jako cel swojej podróży.

Historia Bratysławy jest długa i bardzo bogata. Pierwsze zasiedlenie miasta sięga czasów starszej epoki kamienia. Do najstarszych plemion, które tu się osiedliły, należeli Celtowie, których siedlisko – oppidum bratysławskie – pod wzgórzem zamkowym w I wieku przed naszą erą, było ważnym ośrodkiem ich kultury nad Dunajem. Oznacza to, że Bratysława, ze swoją liczącą ponad dwa tysiące lat tradycją miejską, należy do najstarszych miast Europy.

 

Od roku 1536, kiedy Bratysława (Pressburg) została stolicą Królestwa Węgierskiego, nastąpił rozwój miasta i bogacenie się jego mieszkańców. W Katedrze Świętego Marcina do 1830 roku odbyło się 19 ceremonii koronacyjnych królów węgierskich i ich małżonek, o których przypomina korona św. Stefana znajdująca się na wierzchołku wieży wznoszącej się na wysokość 85 metrów ponad miastem.

 

Od siedmiu lat, w pierwszy weekend września, inscenizowana jest koronacja króli węgierskich, stanowiąc wspaniałą atrakcję dla licznych turystów. Okres największego rozkwitu miasta wiąże się z panowaniem na tronie węgierskim Marii Teresy (1740 -1780), która była zakochana w Bratysławie. Podjęła ona decyzję o przebudowie zamku, który w chwili obecnej jest bez wątpienia największą dominantą i atrakcją stolicy.

 

Majestatyczny zamek znajduje się na wystającej skale położonej 85 metrów nad poziomem Dunaju. Jego sylwetka z czterema wieżami często kojarzy się z przewróconym stołem. Dziś w zamku znajdują się ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego i pomieszczenia reprezentacyjne Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Intensywnie prowadzone są prace, które mają przywrócić pierwotny wygląd zamku.

 

Po zejściu z zamkowego wzgórza znajdziemy się w samym historycznym centrum miasta, pełnym krętych i wąskich uliczek z mnóstwem galerii i muzeów. Bramą wejściową do Starego Miasta jest Brama Michalska z nieodłącznym symbolem, jakim jest wieża z dachem w kształcie cebuli i tarasem widokowym. Warto wspiąć się na jej szczyt, po drodze zwiedzając Muzeum Broni, aby następnie z góry nacieszyć oczy wspaniałą panoramą Starego Miasta.

 

Ulica Michalska, to wielki deptak, który latem rozbrzmiewa wielojęzycznym gwarem. Modne piwiarnie i restauracje wypełnione są często do ostatniego miejsca, a turyści przy muzyce i śpiewach bawią się do późnego wieczora. Z trzech placów położonych w historycznym centrum najbardziej urokliwy jest Rynek Główny (Hlavne namestie). W tym miejscu odbywają się największe imprezy kulturalne (koncerty, kiermasz bożonarodzeniowy, bale sylwestrowe).

 

To tutaj w niedziele przyjeżdżają na spacery i dobrą kawę mieszkańcy stolicy. Każdy budynek na Rynku Głównym jest interesujący, ale szczególną uwagę przyciąga Stary Ratusz, którego obecny wygląd jest wynikiem złożonego procesu architektonicznego, w którym odbijają się różne style i ślady przeróbek budowlanych. Historia tej wspaniałej budowli sięga początków średniowiecza. Dodatkową atrakcją jest fontanna Maksymiliana, gdzie podobnie jak w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza umawiają się mieszkańcy.

 

Warto również zwrócić uwagę na mosiężne postacie znajdujące sięna Rynku Głównym i w bocznych uliczkach, z którymi często fotografują się turyści. Wspólne zdjęcie z Napoleonem, Podglądaczem, Schönenem Naci, Paparazzim, pracującą dziewczyną czy Biznesmenem jest wspaniałą pamiątką z pobytu w Bratysławie.

 

Prawdziwą dumą i ozdobą miasta są: Pałac Prymasowski i Pałac Mirbacha – uważane za najładniejsze, Pałac Grassalkovichów, który jest siedzibą prezydenta Słowacji, Pałac Palffy’ego, gdzie w wieku sześciu lat koncertował Wolfgang Amadeusz Mozart. Godną uwagi, położoną na najładniejszym i najruchliwszym Placu Hviezdoslava (największego poety słowackiego), jest również reprezentacyjna budowla Słowackiego Teatru Narodowego, przed którą stoi słynna Ganymedowa fontanna.

 

Atrakcją turystyczną w mieście są bratysławskie bulwary, położone między historycznym centrum i lewym brzegiem Dunaju, które stanowią miejsce spacerów, spotkań w kawiarniach, przycumowanych do brzegu statków i hoteli wodnych. O atrakcyjnym położeniu Bratysławy możemy się przekonać wjeżdżając windą do nowo odrestaurowanej restauracji UFO – www.u-f-o.sk, usytuowanej na szczycie pylonu Nowego Mostu.

 

Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Bratysławę, Austrię i okoliczne Małe Karpaty. Z UFO mamy również fascynujący widok na nowo otwarty piąty bratysławski most Apollo i nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe Aupark. Miłośnikom przyrody zalecamy zwiedzenie dzielnicy Koliba, do której możemy dotrzeć również dwuosobową kolejką krzesełkową prowadzącą z parku leśnego Żelazna Studzienka na Kamzik (www. veza.sk).

 

Na wzgórzu, w wieży telewizyjnej, znajduje się obrotowa panoramiczna restauracja z fascynującym widokiem na Małe Karpaty. Zaraz obok polecamy kolejną restaurację – Kolibę EXPO, która słynie ze wspaniałej słowackiej kuchni i muzyki cygańskiej (www.kolibaexpo. sk). Do oddalonego około 60 km Wiednia możemy dojechać szybkim pociągiem, autobusem, a w sezonie letnim wodolotem lub katamaranem Twin City Liner (podróż trwa około 70-90 min., www.lod.sk, www.twincityliner.com).

 

Zalecamy również wycieczkę statkiem z Bratysławy na Zamek Devin położony w miejscu, w którym rzeka Morawa spotyka się z Dunajem. Zamek stoi na potężnym skalistym wzgórzu, dominując nad cała okolicą. W środku znajdują się ekspozycje muzealne dostępne dla turystów. Kolejnym magicznym miejscem Bratysławy to bez wątpienia znajdująca się na Placu Franciszkańskim, w starych piwnicach o gotyckich sklepieniach, jedna z najstarszych i najlepszych winiarni w mieście – Veľký Františkáni.

 

Przy akompaniamencie cygańskiej muzyki można tu spróbować tradycyjnej słowackiej kuchni. Większość atrakcji turystycznych można również zwiedzić specjalnym pociągiem ekologicznym Prešporáčik-iem, który kursuje po Starówce i na Zamek Bratysławski (www.presporacik.sk).

 

Na wspaniałe słowackie wino zapraszamy do pobliskich Małych Karpat, które stanowią centrum winiarstwa na Słowacji. Winnice zajmują tutaj ponad 7 300 ha, co stanowi 1/3 powierzchni winorośli w kraju. Dla miłośników wina, którzy mają ochotę spróbować miejscowych trunków, atrakcją będzie wycieczka Małokarpackim Szlakiem Wina który prowadzi do otoczonych winnicami zabytkowych miasteczek o średniowiecznym rodowodzie położonych po wschodniej stronie Małych Karpat.

 

W przesiąkniętych historią piwnicach, będą mogli Państwo delektować się ich starodawnym urokiem i spróbować dobrego winka oraz smakołyków kuchni regionalnej. Najwięcej turystów odwiedza miasteczka Modra, Pezinok i Svätý Júr (Święty Jerzy) gdzie jesienią odbywają się święta winobrania. Polecamy także Dni otwartych winnych piwnic, które organizowane są dwa razy w roku i należą do najbardziej popularnych imprez na Małokarpackim Szlaku Wina.

 

Kupienie biletu wstępu upoważnia do odwiedzenia wszystkich winnych piwnic oraz degustacji regionalnych win o otrzymania także kieliszka degustacyjnego, mapki orientacyjnej oraz talonów na zakup win. Więcej informacji na ten temat na stronie www.mvc.sk. Na pieczone gęsi, kaczki i ziemniaczane loksze nadziewane wątróbką zapraszamy do miejscowości Słowacki Grob, która słynie z tego rodzaju potraw od ponad 100 lat.

 

Ponadto obok gospodarstw agroturystycznych warto zwiedzić: znakomicie zachowany gotycki zamek Červený Kameň, który został zaprojektowany przez Albrechta Dürera, zamek Smolenice oraz pobliską jaskinię Driny z bardzo pięknymi formami krasowymi i wodospadami. Regionalną atrakcją turystyczną jest również manufaktura majoliki w miasteczku Modra.

 

Miłośnikom sportów wodnych i relaksu polecamy odwiedzić Słoneczne Jeziora w miejscowości Senec, które od Bratysławy oddalone są tylko 20 km. Proponujemy kąpiel w naturalnym jeziorze, jazdę rowerami wodnymi, pływanie łódkami lub siatkówkę plażową. Warto także odwiedzić całoroczny termalny park wodny Aquathermal Senec z zewnętrznymi i krytymi basenami – www.aquathermal. sk.

 

Latem tego roku otwarty zostanie kompleks wypoczynkowi Holiday Village, który posiadać będzie 52 apartamentów, co pozwoli zakwaterować aż ponad 200 osób. To idealny ośrodek dla rodzin z dziećmi. Apartamenty wyposażone będą w salon z kuchnią, sypialnię, łazienkę, WC oraz taras z balkonem -www.hv.sk. Wymienione atrakcje, to z pewnością nie wszystko, co czeka w tym regionie na polskich turystów. Małe Karpaty oraz Bratysława stanowią same w sobie doskonały cel podróży, gdzie warto zatrzymać się na dłużej i to nie tylko przy okazji wyprawy do Wiednia, czy dalej na południe Europy.

 

Ciekawe strony internetowe dotyczące Bratysławy i okolicy: www.bratislava.sk www.pezinok.sk www.vinnepivnice.sk www.slnecnejazerasenec.sk www.modra.sk www.zlatahus.sk www.bratislavaguide.com www.moska.sk www.vintour.sk www.bratislavahotels.com www.bkis.sk www.bratyslawa.pl www.bratislava-city.sk www.mvc.sk www.mvctour.sk www.bratislava-info.sk www.coral.sk www.bratislavskykraj.sk www.bratislavainfo.sk www.jmvinar.sk www.gtexpres.sk (Biuro Podróży w Bratysławie obsługujące turystów z Polski)

 

Nowe połączenie lotnicze: WARSZAWA – BRATYSŁAWA – WARSZAWA

 

17 maja 2010 r. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają regularne połączenie lotnicze pomiędzy Warszawą a Bratysławą. Samoloty ATR 42 PLL „LOT” ze stolicy Polski do stolicy Słowacji kursować będą 6 razy w tygodniu /oprócz sobót/. Wylot z Warszawy zaplanowany jest o godz. 11.45 z przylotem do Bratysławy o godz. 13.20. Powrót z Bratysławy do Warszawy przewidywany jest o godz. 13.50 z przylotem na lotnisko im. Fryderyka Chopina o godz. 15.25.

 

Ceny biletów brutto w obie strony zaczynają się od 402 PLN. Najtaniej można nabyć bilety poprzez stronę internetową www.lot.com lub za pośrednictwem biur agencyjnych. Połączenie lotnicze Warszawy z Bratysławą ma zachęcić polskich turystów do odwiedzania Bratysławy i regionu, który jest bardzo atrakcyjny tak pod względem turystycznym, jak i biznesowym.

 

Mieszkańców Słowacji chcemy również zaprosić do zwiedzania walorów turystycznych Warszawy oraz promować lotnisko im. Fryderyka Chopina, jako idealne miejsce do dalszego podróżowania samolotem po Europie i za Ocean. Port Lotniczy im. Milana Rastislava Stefanika w Bratysławie znajduje się około 9 km od historycznego centrum. Bezpośredni i szybki dojazd na lotnisko umożliwia autostradowa obwodnica.

 

Polskie Linie lotnicze LOT to jedna z najstarszych linii lotniczych na świecie. Od 1929 roku PLL LOT łączy Polskę ze światem. Obecnie samoloty latają do ponad 50 miast w Europie i Ameryce Północnej. W 2010 roku LOT stanie się pierwszą europejską linią lotniczą, która w swojej flocie będzie miała samoloty Boeing 787 Dreamliner.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top