KARYNTIA: URLOP DLA RODZINY

Karyntia, austriacka Kraina Tysiąca Jezior, oprócz organizowania letniego i zimowego wypoczynku w górach oraz nad jeziorami, specjalizuje się w wypoczynku i urlopów dla całych rodziny. I to z dziećmi poczynając od niemowląt.

 

Pisałem o tym relacjonując tegoroczny Austriacki Workshop w Warszawie. Zgodnie z obietnicą Kaernten Information nadesłała nam bardziej szczegółową informację na ten temat oraz wybór zdjęć, którą zamieszczamy.

Żadne inne miejsce nie działa na ludzi tak, jak Karyntia: w krótkim czasie przemienia typowych domatorów w zachwyconych turystów i sportowców. Gospodarze tego kraju związkowego Austrii o największej ilości godzin słońca potrafią zadbać o potrzeby młodzieży, dzieci, a nawet niemowląt. Dogodzą wszystkim: typowym molom książkowym, małym poszukiwaczom przygód czy wszędobylskim urwisom potrzebującym dużo ruchu.

 

Jeśli rodzice chcą mieć trochę czasu dla siebie, nie stanowi to problemu: w ośrodkach rodzinnych w Karyntii są specjalne oferty opieki nad dziećmi. A najlepsze jest to, że również pod względem budżetu Karyntia zajmuje pierwsze miejsce wśród europejskich regionów na rodzinny urlop.

 

Tam, gdzie przyroda jest fajniejsza od komputera

 

Oferta „Kärnten Family“ również w sezonie 2010 ma wiele nowych ciekawych propozycji spędzania wolnego czasu. Od szczytów górskich po jeziora, od wspinaczki po surfing, od aktywności po relaks – „Kärnten-Family“ obejmuje całą Karyntię i łączy wszystko to, co może być atrakcyjne dla rodziny. Poprzez zapewnienie licznych możliwości spędzania urlopu pragniemy przybliżyć przyrodę małym, średnim i dużym – dzięki zabawie na świeżym powietrzu i aktywnościom sportowym sprawić, by urlop z rodziną był wyjątkowym przeżyciem.

 

Dbamy również o odpowiednią, dostosowaną do wieku ofertę dla najmłodszych: grupa hoteli dla rodzin z dziećmi i niemowlętami dobrze zna potrzeby i upodobania swoich najmniejszych gości. Nawet w kwestii kaszek staramy się dogodzić gustom małych urlopowiczów. Opiekę nad dziećmi od siódmego dnia życia oferuje na przykład pierwszy w Europie hotel dla rodzin z dziećmi i niemowlętami w Trebesing w okolicy Lieser-/Maltatal.

 

Jak zawsze popularny jest też urlop w gospodarstwie agroturystycznym. Dzieci uwielbiają głaskać zwierzęta, karmić je, z zapałem pomagają nawet przy sianokosach i w pełni korzystają z każdego dnia wakacyjnego odpoczynku. „Kärnten Family“ powstaje dzięki współpracy Działu Promocji Karyntii i karynckich regionów turystycznych.

 

47 gospodarzy jest regularnie sprawdzanych pod kątem spełniania wymagań stawianych ośrodkom oferującym wczasy rodzinne. Trzeba spełniać wszystkie kryteria, by zostać wyróżnionym niedźwiadkiem czy innym piktogramem dziecięcym lub młodzieżowym.

 

Karyncka arena natury: od drzewa do drzewa.

 

Rafting czy latanie – w dolinach Gailtal, Gitschtal, Lesachtal, nad jeziorem Weissensee lub w regionie Nassfeld-Hermagor-Pressegger See możliwy jest prawie każdy rodzaj aktywności na świeżym powietrzu. Na gigantycznej huśtawce w Lesachtal szybuje się ponad koronami drzew z prędkością 100 km/godzinę.

 

W czasie pirackiego raftingu czy spływu łodziami wikingów przebrani uczestnicy pędzą w dół rzeki na pontonach. Również poszukiwaczy złota i drogocennych kamieni czekają liczne niespodzianki. Najodważniejsi szybują z jednego drzewa na drugie zawieszeni na linie (Flying Fox) w labiryncie skalnym na górze Nassfeld lub kładą się na sankach na zakrętach letniego toru saneczkowego Pendolino.

 

Niezapomnianym przeżyciem dla dzieci są wycieczki nowym szlakiem wodnym „BergWasser“, tym bardziej, że można nawet wsiąść do żaglówki znajdując się na wysokości 1900 m n.p.m., a więc wysoko w górach. Dla ochłody po długiej wędrówce można skorzystać z kąpieli lub pojeździć na nartach wodnych na jeziorze Weissensee. A mali badacze historii mogą udać się na poszukiwanie wykopalisk do Geoparku w karynckich Alpach.

 

Katschberg-Rennweg: od adventure parku po świat przygody

 

W okolicach góry Katschberg również tego lata rodziny są najważniejszym gościem. Dla nich między innymi rozbudowano znajdujący się na tej górze adventure park o kolejne 30 stacji. Dzięki temu tutejszy park linowy należy teraz do największych w Austrii. Region wzbogacił się o jeszcze dwie atrakcje turystyczne: „Kinder Erlebniswelt“ [„Dziecięcy Świat Przygód“] i szlak przygodowy prowadzący nad strumieniami w dolinie Pöllatal.

 

Od lat popularna wśród naszych najmłodszych gości jest przejażdżka kolejką „Czu czu“, jak również dolina 1000 orchidei, ścianka wspinaczkowa dla dzieci i łowienie ryb w stawie rybnym uwieńczone pieczeniem złowionych pstrągów na grillu. Największe hotele w okolicach góry Katschberg mają w swojej standardowej ofercie opiekę nad dziećmi oraz animację, by rodzice od czasu do czasu mogli spędzić kilka godzin sami.

 

Zresztą pobyt na wysokości ponad 1500 m n.p.m. wzmacnia serce i układ krążenia i aktywuje przemianę materii, a to ma tak samo dobroczynny wpływ na dorosłych, jak i na dzieci. Szczególnie emocjonująca jest nowoczesna, elektroniczna metoda poszukiwania skarbów: podczas geocaching na górze Katschberg członkowie rodziny zostają wyposażeni w sprzęt GPS (o wielkości komórki) i razem wyruszają w drogę, na której czeka ich wiele wyzwań i niespodzianek. W ten sposób poprzez fascynującą zabawę budzimy w dzieciach miłość do gór i cała rodzina przyjemnie spędza czas wśród dziewiczej karynckiej przyrody.

 

Jezioro Millstätter See: od pirackiego statku po kopalnię szlachetnych kamieni

 

Piraci podbijają jezioro Millstätter See. Na swoim statku „Black Pearl“ [„Czarnej Perle“] kapitan Barbarossa i jego młoda załoga wyruszają na poszukiwanie skarbów. Niektórym piratom faktycznie udaje się znaleźć skarb, ale dopiero w „Granatium“ – kopalni kamieni szlachetnych. Tutaj cała rodzina może wybrać się na poszukiwanie prawdziwych granatów – oczywiście w hełmach górniczych i z młotkiem w ręku.

 

Kolejne skarby mali górnicy znajdą na Millstätter Höhensteig, wędrując wzdłuż Krebswanderweile koło Fresach lub też na łące Lammersdorferalm, gdzie dzieci poznająflorę i faunę regionu. Kto jednak woli słuchać opowieści o przygodach, niż je przeżywać, tego zapraszamy do „Sagamundo“ – domu opowiadań.

 

Można tam usłyszeć miedzy innymi historię o olbrzymie o imieniu Mirnock. Miłośnicy zwierząt mogą się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy w muzeum Bärenmuseum w Fresach lub na ścieżce edukacyjnej dotyczącej pszczół w Baldramsdorf.

 

Park narodowy Nationalpark Region Hohe Tauern: od zachwycających górskich widoków po wodospady

 

Urlop u podnóża najwyższej góry Austrii, Großglockner, jest wyjątkowy choćby ze względu na sam krajobraz. Jeśli dojdzie do tego jeszcze dzień płukania złota w miejscowości Heiligenblut, pobyt tu z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.

 

W parku zabaw Fallbach w Maltatal, położonym bezpośrednio pod najwyższym wodospadem w Austrii, naturalnie najwięcej radości sprawia zabawa z wodą. Nowością w tym sezonie jest autobus, który dowozi małych i dużych turystów na wybrane przez nich szlaki. W Innerfragant organizowany jest co poniedziałek kurs wspinaczki dla dzieci, a w Döllach można w poniedziałki zwiedzać okolicę na lamie.

 

Jezioro Wörthersee: od mini-kapitana po Minimundus

 

Nad jeziorem Wörthersee jest mnóstwo przestrzeni dla dzieci i młodzieży do gier i zabaw. Można na przykład bawić się w kapitana jednego z okrętów pływających po Wörthersee. Zabawy z udziałem wody proponuje też klub „Ferien.Wasser-Forscher.Club“. W parku miniatur „Minimundus“, gdzie prezentowane są najważniejsze budowle świata zrekonstruowane w skali 1:25, zostanie otwarty tego lata plac zabaw o powierzchni 400 metrów kwadratowych, na którym będzie można zobaczyć miniaturowego słonia i miniaturowe balony na gorące powietrze oraz wiele innych miniatur z historii „W 80 dni dookoła świata“.

 

Młodzież może potrenować dyscypliny sportowe będące najbardziej trendy w „Seekids“ w Pörtschach i w „FIT for FUN“ w Krumpendorf. Szczególnie korzystny cenowo będzie urlop rodzinny nad najpopularniejszym jeziorem Karyntii z kartą Wörthersee Card. Można ją nabyć bezpłatnie w ok. 140 ośrodkach wszystkich kategorii w całym regionie Wörthersee.

 

Ponad 100 atrakcji turystycznych w całej Karyntii – od przejażdżki statkiem, kolejką linową, ulice panoramiczne po muzea, parki ze zwierzętami i parki wodne – stoi przed gośćmi otworem. Z kartą Wörthersee Card ma się wolny wstęp na osiem kąpielisk regionu Wörthersee (od poniedziałku do soboty) i można brać udział w organizowanych codziennie wycieczkach tematycznych.

 

Bad Kleinkirchheim: od spotkań z Heidi po struganie drewnianych zwierząt

 

Pełne wrażeń ekspedycje w góry Nockberge można przedsięwziąć w okolicach Bad Kleinkirchheim. Dzięki programom spędzania wolnego czasu oferowanym przez szkołę sportową Krainer można odkrywać park narodowy położony przy miejscowości Feld am See na rowerze lub pieszo. Najmłodsi z przyjemnością bawią się na łące Heidi w pobliżu góry Falkert, a kto chciałby poczuć przypływ adrenaliny, ten może przejechać się alpejską diabelską kolejką Nocky-Flitzer o długości 1600 metrów na paśmie górskim Turracher Höhe.

 

W muzeum drewna „designerzeit“ w Gnesau dzieci na specjalnych warsztatach obróbki drewna nauczą się, jak fachowo obrobić ten naturalny materiał. W gospodarstwie Trattlerhof nawet tatom rozbłysną oczy podczas jazdy traktorem.

 

A w hotelu Eschenhof wszystkie pięć zmysłów ulegnie wyostrzeniu: maluchy mogą wymacać przedmioty ukryte pomiędzy palikami drewna,,usłyszeć melodię w „domu dźwięków”, wyczuwać różne rodzaje podłoża, chodząc boso po specjalnym „ślimaku”, wąchać owoce w sadzie i śledzić trasę kulek na torze do boccii.

 

Doliny Liesertal i Maltatal: od baśni po niedźwiedzia

 

W tych rodzinnych dolinach nie tylko monumentalny krajobraz górski między parkiem narodowym Wysokich Taurów i gór Nockberge wydaje się być baśniowy. Środkiem lasu prowadzi „Baśniowy szlak“, na którym mali wędrowcy spotykają różne postacie z ulubionych bajek i mogą przejść przez największy wiszący most w Alpach.

 

Ten region już dawno stał się rewelacyjnym specjalistą od najmłodszych gości. Trebesing jest bodaj pierwszą w Europie wioską dla dzieci i niemowląt, w której nie tylko pociechy mogą dokonywać wielu ciekawych odkryć, ale i rodzice mogą się na chwilę wyłączyć. W żadnym innym regionie Karyntii hoteli i pensjonatów nie zdobi tyle niedźwiadków i uśmiechów, jak w dolinach Liesertal oraz Maltatal.

 

Region Klopeiner See: od żonglerki po jazdę na rowerze górskim

 

Jezioro Klopeiner See osiąga latem temperatury nawet do 28 stopni Celsiusza i jest tym samym najcieplejszym naturalnym kąpieliskiem w Europie, a więc idealnym miejscem do pluskania się dla najmłodszych. Wydarzeniami lata z rodziną nad jeziorem Klopeiner See są festyny dla dzieci odbywające się w lipcu i sierpniu. Motto tych imprez brzmi: „Artyzm i klaunowanie“.

 

Spektakularne pokazy na trampolinie, występy klaunów, sztuczki żonglerskie czy studio makijażu zapraszają najmłodszych nie tylko jako widzów. Tu dzieci zachęcane są do uczestnictwa. Festyny odbywają się 9, 15., 22. i 29. lipca oraz 5. i 12 sierpnia. Ale również osoby, które nie mogą przyjechać w czasie festynu, mogą tu wiele przeżyć.

 

Na przykład podczas przejażdżki statkiem po Drawie, podczas której dzieci mogą stanąć za sterem, w parku przygód leśnych w St. Kanzian, czy w parku natury i kwiatów, w jaskiniach stalagmitowych w Bad Eisenkappel oraz Griffen, nad wodospadem Wildensteiner Wasserfall lub w czasie szybkiego zjazdu na letnim torze saneczkowym Eberndorf.

 

Większe dzieci zachwyci całodniowe wydarzenie „Jezioro w ogniu“, podczas którego wystąpią kuglarze i połykacze ognia, a wieczorem można będzie obejrzeć największy w Austrii pokaz fajerwerków. Od 17. maja do 17. września młodzież i dzieci mogą wziąć udział w bezpłatnym programie sportowym i grać np. w siatkówkę plażową, wybrać się na wycieczkę rowerową, a nawet na górską wycieczkę rowerową pod opieką przewodnika, wędrować po górach czy ukończyć kurs tenisa.

 

O tym, jak dawniej żyli w Karyntii Rzymianie, mogą się przekonać goście pensjonatu Schmautz w Jerischach: Można sprawdzić swoje siły w organizowanych tu „rzymskich” igrzyskach olimpijskich, posilić się karyntyjskim daniem, które spożywa się palcami, a w międzyczasie zaparzyć nad ogniskiem cudowny napar z własnoręcznie zebranych ziół.

 

Villach-Warmbad, jeziora Faaker See i Ossiacher See: od parku linowego po kąpiel w termach

 

Aktywne rodziny dobrze czują się w Villach, nad jeziorem Faaker See, a przede wszystkim nad Ossiacher See. Można się tu nauczyć prawie wszystkich sportów wodnych. Kto nie boi się zawrotu głowy, wspina się na skały w parku linowym na górze Kanzianiberg, zwiedza rezerwat orła na zamku Landskron lub jedzie kolejka linową na Mountain-Kart-Rennen na górze Gerlitzen.

 

Po tych wszystkich przeżyciach dzieci wraz z rodzicami mogą się zrelaksować w termach Warmbad-Villach lub w termie Bad Bleiberg. W hotelu dla rodzin z dziećmi i niemowlętami Ginas Baby- und Kinderhotel w Drobollach nad jeziorem Faaker See działa specjalna akademia minigolfa dla dzieci, gdzie można poćwiczyć pierwsze uderzenia, a ramach pięciodniowego kursu dzieci mogą nawet uzyskać tzw. Platzreife – certyfikat znajomości reguł gry i zasad bezpieczeństwa obowiązujących na polu golfowym.

 

Również i rodzice mogą tu grać w golfa, ponieważ w okolicy jest 18 stanowisk z dołkami. Kärnten Card Z kartą Kärnten Card liczne oferty dla rodzin są jeszcze korzystniejsze. Zapewnia ona wolny wstęp lub bezpłatny przejazd w ponad 100 miejscowościach turystycznych, na statkach, w kolejkach linowych i ulicach panoramicznych.

 

Maskotka „Kä Ca“ wskazuje, które atrakcje są szczególnie przyjazne rodzinie. Ponadto karta gwarantuje zniżki u dalszych 50 partnerów. Dla dzieci do sześciu lat i dla trzeciego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie Kärnten Card jest gratis. Dzieci z roczników 1995 – 2003 płacą 14 euro za kartę tygodniową, a dorośli 34 euro. Wiele ośrodków daje swoim gościom Kärnten Card w prezencie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top