PŁOCK: POWIETRZNE POKAZY WOJSKOWE

 

 

Jedna z najważniejszych imprez lotniczych w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Wśród przygotowanych przez organizatorów Płockiego Pikniku Lotniczego atrakcji będą również pokazy samolotów Sił Powietrznych i śmigłowców Marynarki Wojennej. 1 i 2 czerwca 2013r. nad płocką plażą zobaczyć będzie można jeden z najbardziej znanych amerykańskim samolotów, C-130 Hercules, produkowany przez firmę Lockheed.

 

Jest to czterosilnikowy samolot transportowy o napędzie turbośmigłowym. Na szczególną uwagę zasługują imponujące wymiary Herculesa, którego rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 40 metrów, a długość niespełna 30 metrów. Jego główne przeznaczenie to transport towarów i osób. Wykorzystywany jest także w służbie ratowniczo – poszukiwawczej SAR i ewakuacji medycznej MEDEVAC oraz jako latająca cysterna.

 

Od 2009 roku do grona użytkowników samolotów typu C-130 dołączyło Lotnictwo Polskie. W powietrzu zaprezentuje się również para Su-22, czyli samolotów szturmowo-bombowych Wojska Polskiego, których widowiskowy pokaz wzbudzi na pewno zachwyt widzów. Charakterystyczny ryk odrzutowego silnika Su-22, zabrzmi nad całym Płockiem i okolicą.

 

Zobaczyć będzie można również śmigłowce Marynarki Wojennej: Kaman SH-2G i Mi-14 Pł – morskie śmigłowce służące m.in. do atakowania okrętów podwodnych oraz W-3RM Anakonda przeznaczony do zadań ratunkowych. Wśród gwiazd największych cywilnych pokazów lotniczych, ze Wzgórza Tumskiego będzie można podziwiać Grupę Akrobacyjną „Żelazny”, która jak zawsze zachwyci publiczność powietrznymi ewolucjami oraz zespół „Polskie Legendy Lotnictwa” z Arturem Kielakiem latającym na XA-41 i Jerzym Leniem na TS-11 Iskra.

 

Będzie to niespotykany występ samolotu akrobacyjnego z odrzutowcem. W Płocku zaprezentują się również niesamowity Peter Besenyei, jeden z najlepszych pilotów na świecie i zwycięzca zawodów Red Bull Air Race, oraz Peggy Kreinz, która po raz pierwszy w Polsce pokaże swój show „chodzenia po skrzydle”. Podczas piknikowego weekendu 1-2 czerwca wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu kołowego w Płocku.

 

Zamknięty będzie „stary most” im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego i wyłączona z ruchu część ulic w rejonie Starego Miasta. Dla ułatwienia komunikacji i komfortu przyjezdnych gości zorganizowano Parking Centralny wydzielony z północnej części lotniska Aeroklubu, z którego co 20 min. będą kursowały autobusy wahadłowe na Rynek Starego Miasta, bezpośrednio sąsiadujący ze Wzgórzem Tumskim – główną widownią pokazów. Mapki dojazdu do Parkingu Centralnego, zalecane objazdy oraz pozostałe piknikowe aktualności na www.facebook.com/lotniczy.plock oraz na www.lotniczyplock.pl

 

Zdjęcia: Krzysztof Godlewski

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top