BUŁGARIA: PŁOWDIW – EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2019

Europejskimi Stolicami Kultury w br. są: Płowdiw, pierwsze bułgarskie miasto pełniące tę funkcję. Położone jest ono w południowo-środkowej części kraju, na Nizinie Górnotrackiej. Jest drugim pod względem wielkości miastem w Bułgarii – liczy około 345 000 mieszkańców.

 

Drugą ESK 2019 jest 60-tysieczne miasto Matera w południowych Włoszech, znane przede wszystkim z historycznych, mieszkalnych pieczar Sassi (Lista UNESCO). Z bułgarskiego Ministerstwa Turystyki otrzymaliśmy informację o najważniejszych wydarzeniach w Płowdiw związanych z jego tegoroczną funkcją.

Płowdiw jest jednym z najstarszych miast w Europie. Liczne imprezy kulturowe, zabytki historyczne, jedyna w swoim rodzaju kuchnia, a przede wszystkim serdeczność i gościnność tamtejszych ludzi przyciągają do niego rzesze turystów z całego świata.

Miasto to poprzez swoją wyjątkowość i niepowtarzalność w ostatnich latach zostało uznane przez szereg międzynarodowych instytucji za jedno z najczęściej odwiedzanych i rekomendowanych w Europie. Z okazji wyboru Płowdiw na jedną z dwu tegorocznych Europejskich Stolic Kultury, miasto przygotowało na ten rok bogaty program zawierający ponad 300 projektów i blisko 500 wydarzeń związanych z kulturą i promocją regionu.

Pierwsza z nich, spektakl pod tytułem „We Are All Colours”, który rozpoczął cykl imprez przewidzianych na rok 2019., odbyła się w dniach 11-13 stycznia. Ponad 1500 uczestników zaprezentowało swoje umiejętności podczas uroczystości pod hasłem: „Together”.

Również w tym miesiącu rozpoczęło się kilka innych ważnych wydarzeń, które potrwają dłużej. I tak: Od 11 stycznia do 30 marca można oglądać wystawę poświęconą historii tytoniu. Literatura, fotografie, filmy i plakaty prezentowane na niej opowiadają dzieje przemysłu tytoniowego na terenie Bułgarii, przez którą można poszerzyć wiedzę dotyczącą samego Płowdiwu, uchodzącego za miasto tytoniu.

Zaś od stycznia do kwietnia trwać wystawa „Sztuka swobody – od Muru Berlińskiego do sztuki ulicznej”. Z okazji 30 rocznicy upadku Muru Berlińskiego jego oryginalne fragmenty będzie można podziwiać na ulicach Płowdiwu. Natomiast w następnych miesiącach zapowiadane są:

• Od 4 kwietnia do 30 czerwca odbędzie się wystawa kolekcji Art. Collection Telekom założonej przez Deutsche Telekom w 2010 roku. Będzie ona poruszać kwestie Europy Wschodniej i Południowej oraz zmiany jakie zaszły w nich po upadku Muru Berlińskiego oraz będzie wzywać do otwartego dialogu.

• 4 maja odbędzie się parada artystów z Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Włoch, pod nazwą „Ayliak”, na której zaprezentują oni swoje umiejętności taneczne i ręcznie wykonane, barwne stroje. Uczestnicy parady różnego pochodzenia, wieku oraz statusu społecznego będą zachęcać widzów do wspólnej zabawy i przeniosą ich w magiczny świat.

• 12 maja będzie miał miejsce festiwal „Brexit Blues”, na którym zaprezentowane zostaną różnego rodzaju gatunki muzyczne. Jest on organizowany aby pokazać, że Europa dalej jest powiązana kulturowo, pomimo Brexitu.

• Od 1 do 10 czerwca obędzie sie „Płowdiw karawana”. Jest to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie organizowane przez CITI (International Center for Travelling Theaters). Uczestniczy z Belgii, Francji, Włoch i Szwajcarii wyruszają ze swoich krajów piechotą, rowerami, na koniach bądź ciężarówkami aby zaprezentować swoje umiejętności w Europejskiej Stolicy Kultury.

• Od 14 czerwca do 31 lipca został przewidziany specjalny program dla miłośników opery, który nosi nazwę „Opera Open

”. Przez półtora miesiąca na scenie Teatru Antycznego będą występowali artyści z Europy, Azji oraz Ameryki. • 29 czerwca jest zaplanowany projekt „Madea” oparty na antycznej sztuce Eurypidesa, którego celem jest interpretacja współczesnego życia przez mniejszości etniczne zamieszkałe w Bułgarii.

• Od 19 do 21 lipca będzie odbywał się festiwal „HILLS OF ROCK” będący największym i najpopularniejszym muzycznym wydarzeniem w Bułgarii. Podczas występów na płowdiwskich torach kajakowych pojawią się muzycy skali światowej.

• Od 1 września do 1 października zaplanowany jest „Tydzień Sztuki Współczesnej”, czyli projekt z dwudziestoletnią tradycją przeznaczony dla miłośników sztuki współczesnej. Podczas tej wystawy będą poruszane problemy z jakimi zmaga się dzisiejsza rzeczywistość.

• Od 19 września do 13 października odbędzie się festiwal tańca współczesnego „One Dance Week”. W Domu Kultury „Boris Hristov” swoje umiejętności taneczne zaprezentują artyści z Europy Azji i Ameryki.

• Od 26 do 29 września będzie możliwość nauki profesjonalnych lekcji swinga na „LOVE DANCE SWING FESTIVAL”. Będzie to już druga edycja tego festiwalu, gdzie uczestnicy dadzą się ponieść swingowej muzyce.

• Wrzesień będzie miesiącem, w którym będzie można dowiedzieć się czegoś o gastronomii. „Mood for food” to kulinarne święto, podczas którego będą promowane produkty bio oraz początkujące firmy kulinarne z ich innowacyjnymi technologiami. Dodatkowo przybyli goście będą mogli skosztować tradycyjnej kuchni Bułgarii.

• Od 26 do 29 września odbędą się występy „Teatru Noh z duszą europejską”, w których poprzez dzieje mitycznego Orfeusza zostanie przedstawiony etyczny dylemat obecny zarówno w japońskiej jak i europejskiej kulturze. Oprócz tego całe wydarzenie ma na celu upamiętnienie stosunków dyplomatycznych między Japonią a Bułgarią.

• PAŹDZIERNIK – „Płowdiw Jazz festiwal” to bardzo ważne wydarzenia dla fanów jazzu. Międzynarodowi twórcy będą prezentować swoje umiejętności upamiętniając tym samym dziesięcioletnią tradycję płowdiwskich wieczorów jazzowych.

Oprócz tych imprez i wydarzeń przez cały rok realizowany będzie projekt pod nazwą „Chitalishta”. Promuje on dorobek kultury bułgarskiej i popularyzuje małe miejscowości w Centralnej i Południowej Bułgarii. Różnego rodzaju występy przybliżą uczestnikom regionalny folklor i pozwolą poczuć bułgarskiego ducha.

Zdjęcia: Ministerstwo Turystyki Bułgarii

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top