Czechy – raj dla piwnych smakoszy

 Bogata oferta browarów czeskich zadowoli nawet najwybredniejszych miłośników złocistego napoju z pianką – tutejsze browary produkują rocznie kilkaset rodzajów piwa, a marki, takie jak Pilsner Urquell czy Budweiser Budvar

Image

I dla panów i dla pań

są znane na całym świecie. Wszystkich piwnych smakoszy zapraszamy do Czech na festiwale piwne, na których nie zabraknie przepysznego jedzenia, atrakcyjnych programów muzycznych, zabawnych konkursów, zwiedzania browarów i przede wszystkim degustacji ulubionego napoju. Każdy będzie miał okazję spróbować wspaniałej jakości czeskiego piwa, o przyjemnym zapachu, z charakterystyczną, delikatną goryczką.

 

13 edycja Festiwalu Piwnego w Humpolcu (www.bernard.cz) odbędzie się w dniach 10.–11. 8. 2007. Atrakcją festiwalu będzie zwiedzanie browaru Bernard oraz szereg ciekawych imprez towarzyszących. Wspaniała oprawa muzyczna przyciąga do Humpolca (www.mesto-humpolec.cz ) tłumy wielbicieli dobrego piwa i świetnej zabawy.

Drugi sierpniowy weekend (11. 8. 2007) w Vrchlabí juz po raz pięćdziesiąty należeć będzie do Karkonoskiego Festiwalu Piwnego (www.kpivnislavnosti.cz ). Weźmie w nim udział 10 browarów, goście sami zdecydują, w tzw. piwnym referendum, który browar warzy najlepsze piwo. Program rozpoczyna sie w godzinach rannych, kończy natomiast dwie godziny po północy. Na odwiedzających czekają specjały kuchni czeskiej, przez cały dzień przygrywać będą zespoły muzyczne. Odważni mogą wziąć udział w różnych ciekawych konkursach związanych z piwną tematyką, na przykład w zawodach na toczenie beczki z piwem, czy wielu innych.

 

 Tradycyjne święto piwa

 

w rodzinnym browarze Chodovar (www.chodovar.cz ) w Chodovej Planie na Tachovsku odbędzie się 25. 8. 2007. Ci, którzy przybędą tego dnia na teren browaru, będą mogli spróbować potraw kuchni staroczeskiej w restauracji Ve Skále, znajdującej się w pomieszczeniach byłych piwnic skalnych. Po dobrym jedzeniu można odświeżyć się w jedynych w Czechach łaźniach piwnych. Ciekawostką bedzie również zwiedzanie browaru i program kulturalny w ogrodzie browarnianym.

Wspaniałe świętowanie czeka na miłosników piwa w czasie 50-tych obchodów święta piwa w Žatcu (www.docesna.cz ). 31. 8. i 1. 9. 2007 będzie można spróbować swych umiejętności w tańcu z kuflem piwa na głowie, skosztować 40 rodzajów piwa oferowanych przez czeskie i zagraniczne browary. Dzień zleci nam bardzo szybko, zwłaszcza, że przygotowano też wiele atrakcji na czterech scenach. Gwiazdami imprezy będą, oprócz wybranego króla i królowej chmielu, także niemiecki zespół Alphaville i czeska gwiazda Karel Gott. Wstęp na obie imprezy przez dwa dni bezpłatny.

Festiwal Piwny w Jindřichovem Hradcu (www.jh.cz ) odbędzie się 8. 9. 2007. Uział w imprezie weźmie 8 browarów oferujących 30 rodzajów piwa. Festiwalowi będzie towarzyszył barwny program muzyczny (orkiestra dęta, country, bigbeat), konkursy dla dzieci i dorosłych, loteria. Na gości czeka wspaniała czeska kuchnia. Wstęp 80 CzK (2,8 euro).

 

Na Pilsner Fest do stolicy piwa

 

To właśnie w Pilźnie w roku 1842 narodził się światowej sławy Pilsner Urquell. Jest to piwo, które 5.10.1842 uwarzył w pilzeńskim browarze bawarski piwowar Josef Groll. Już wówczas pilzeńskie piwo zachwycało swą piękną, złotą barwą, gęstą śnieżnobiałą pianą i wyjątkowym smakiem. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku na dziedzińcu pilzeńskiego browaru (www.prazdroj.cz) odbywają sie uroczystości Pilsner Fest. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 3.–7. 10. 2007. Obok wspaniałego piwa i kuchni znaczącą role na festiwalu odegra program kulturalny. O oprawę muzyczną postarają się znane czeskie zespoły. Festiwal po raz pierwszy wykroczy poza bramy browaru a trasa browar – stadion – Muzeum Browarnictwa – rynek stanie się miejscem Olimpiady Piwnej Pilsner Urquell. Współorganizatorem tej znaczącej imprezy jest miasto Pilzno (http://info.plzen-city.cz ), wstęp na wszystkie imprezy Pilsner Fest bezpłatny.

 

Pozostałe imprezy

 

Święto piwa w Vimperku 28. 7. 2007 (www.mestovimperk.cz ), 20.–22. 7. 2007 w Rokytnicy nad Jizerą (www.rokytnice.com ). Dzień pełen zabawy i muzyki, zakończony pokazem ogni sztucznych czeka nas podczas tradycyjnego festiwalu piwnego Regen na terenie browaru Bohemia Regent w Trzeboniu 28. 7. 2007 (www.pivovar-regent.cz ). Więcej informacji: www.kpivnislavnosti.cz , www.chodovar.cz; www.docesna.cz , www.prazdroj.cz

 

{mosgoogle}

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top