OPERACJA CZYSTA RZEKA – PONAD 280 TON ŚMIECI I PRAWIE 18 TYS. UCZESTNIKÓW

Tegoroczna wiosenna edycja największej w Polsce akcji społecznego sprzątania rzek i okolic była rekordowa pod kątem liczby wolontariuszy i akcji oraz co się z tym wiąże – ogromną liczbą zebranych śmieci. Ponad 280 ton zaraportowano z 70% akcji, których odbyło się niemal 600. Najbardziej zaangażowane okazały się tradycyjnie 3 województwa – mazowieckie, lubelskie i podlaskie. Najczęstszymi obszarami porządków były tereny położone nad rzekami, jeziorami, lasy i miejscowości. Zakończyła się wiosenna edycja i rozpoczyna letnia.

Wiosenna edycja Operacji Czysta Rzeka dotarła do wszystkich województw. Najwięcej zaangażowanych, podobnie jak w latach ubiegłych, było na Mazowszu. W tym roku 3301 osób wzięło tutaj udział w 138 akcjach i zebrało ponad 64 tony śmieci. Województwo lubelskie uplasowało się także kolejny rok z rzędu na drugiej pozycji, notując 2532 wolontariuszy, 91 akcji oraz ponad 46,6 ton odpadów. Trzecie miejsce też tradycyjnie zajęło Podlasie – 43 akcje i ponad 16 ton śmieci oraz 1162 uczestników.

Na czwartej pozycji pod kątem akcji – tylko o jedną mniej niż Podlaskie – uplasowało się Podkarpacie, ale za to z większą niż poprzednie województwo liczbą zaangażowanych osób – 1897, które uprzątnęły ponad 14 ton. Nie mniej aktywne okazał się region Warmia i Mazury, organizując 39 akcji, raportując blisko 20 ton odpadów, dzięki obecności ponad 1000 uczestników. Sporo śmieci zebrano także w Wielkopolsce (prawie 23 tony) i na Pomorzu (ponad 20 ton).

W maju startuje program „Przystań Czysta Rzeka”. Na mapie interaktywnej na stronie https://operacjarzeka.pl/przystan-ocr/ można znaleźć miejsca, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu wodnego, jednocześnie dbając o piękno oraz czystość otoczenia, w którym funkcjonują. Aktualnie pojawia się tam kilkanaście punktów – wypożyczalni kajaków czy agroturystyk, które od lat angażują się w akcje sprzątania w ramach Operacji Czysta Rzeka, ale zainteresowane podmioty mogą się zgłaszać. Jednocześnie z programem rusza edycja letnia, w której można rejestrować akcje sprzątania z poziomu kajaków na https://system.operacjarzeka.pl/.

Zdjęcia: mat. prasowe

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top