OPERACJA CZYSTA RZEKA NA WAKACJACH

Rozpoczęły się wakacje. Wyjeżdżamy na urlopy, wybieramy się w podróże dalsze i bliższe. Nad morze, nad jezioro, nad rzekę, do lasu. Jednak w tej letniej gorączce nie zapominajmy o trosce o przyrodę – przypominają organizatorzy Operacji Czysta Rzeka. Zapraszają także do udziału w letnich wydarzeniach – m.in. 16 akcjach na polskich rzekach oraz 5 festiwalach. Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek i okolic w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” działa mimo wakacji.

W pierwszym tygodniu maja zakończyła się wiosenna edycja, w której w 418 akcjach sprzątało ponad 7100 uczestników. Jednocześnie ruszyły letnie porządki na rzekach i sprzątanie z partnerami. Do tej pory ekologiczne spływy odbyły się na rzekach: Kamienna (15.05.), Słupia (28.05) i San (16-17.06). Kolejne odbędą się w lipcu i sierpniu.

„W tym roku odbyło się już ponad 460 akcji w całej Polsce, w ramach których zebraliśmy ponad 206 ton śmieci. Mobilizacja wciąż trwa. W okresie wakacyjnym można dołączyć do nas, sprzątając rzeki z poziomu kajaka. Wystarczy śledzić nasze kanały społecznościowe, gdzie informujemy o miejscach i datach. Nie trzeba mieć swojego sprzętu, z kolei pożądane są dobre chęci i uśmiech. Nasze akcje cieszą się sporym zainteresowaniem, bo atmosfera na nich jest wyjątkowa, sprzyja integracji, wymianie poglądów, a tylko w takich warunkach możliwe jest zmienianie świata”- mówi Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

W tej edycji sztab główny współpracuje ze sztabami lokalnymi, które aktywnie działały na wiosnę i sprawdziły się w porządkowaniu terenów okolic rzek i samych zbiorników. Doświadczenie w spływach kajakowych jest niezbędne do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji na rzece. W miesiącach letnich Operacja Czysta Rzeka pojawi się jeszcze na rzekach: Oława, Wda, Bystrzyca, Drzewiczka, Nurzec, Widawa, Kośna, Warta, Wełna, Drawa i Bug.

Odrębną aktywnością jest obecność inicjatywy na wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych. Tam nie będzie akcji sprzątania, ale przewidziano działania edukacyjne. „Na każdy z 5 festiwali zaprosiliśmy innego gościa, eksperta w temacie rzek, którego zadaniem będzie zainspirowanie do dbania o te zbiorniki wodne. Zależy nam na tym, aby społeczeństwo było świadome otaczającej nas przyrody i procesów w niej zachodzących. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie docenić jej walory i nie lekceważyć działań dewastujących naturalny ekosystem. Nasze akcje sprzątania to tylko kropla w morzu potrzeb, stąd uznaliśmy, że jest potrzeba uczenia ekologicznej wrażliwości” – wyjaśnia Daniel Parol

Operacja Rzeka odwiedzi Folkowisko w Gorajcu (16.07), Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze (24.07) oraz festiwale: Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (10.08), Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej (13.08) i CieszFanów w Cieszanowie (18.08). Tradycyjnie już ekologicznych patroli na canoe można będzie szukać na spływie 500 kajaków (6.08) i podczas Triathlonu Kraina Bugu (27.08) . W czasie letniej edycji zaplanowano również akcje z 15 partnerami, którzy wsparli Operację Czysta Rzeka w tym roku. Do tej pory odbyło się sprzątanie m.in. z pracownikami 4F, Prologis, Dobrej Energii dla Olsztyna, Epsona, Banku Ochrony Środowiska, Segro, Forte Plus i PepsiCo. Większość z nich robiła porządki przy zbiornikach wodnych, tam też pojawiały się operacyjne czerwone canoe.

\„Wakacje to czas relaksu na łonie natury. Pamiętajmy o tym, żeby miejsca wypoczynku pozostawić wolne od śmieci. Posprzątajmy po sobie, wyposażmy się w worki na odpady, skorzystajmy z dostępnych publicznych koszy lub zabierzmy je ze sobą i posegregujmy w domu. Bądźmy gotowi na to, że sytuacja będzie wymagać od nas, żeby posprzątać również po innych. Nie zrażajmy się, nie dajmy się pozbawić wrażliwości na otaczający świat” – apeluje Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa akcji Operacji Czysta Rzeka. Oznacz i posprzątaj dzikie wysypiska Przypominamy, że w tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania.

Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze. Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore. Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2022 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy: • stronę internetową www.operacjarzeka.pl • FB: www.facebook.com/Operacjarzeka • IG: https://www.instagram.com/operacjarzeka/ • YT: https://www.youtube.com/channel/UCT6yxWP67dV1fgHrjraqtkw Szczegółowe informacje: www.operacjarzeka.pl https://www.facebook.com/Operacjarzeka Uwaga! Rejestracja sztabów i wolontariuszy odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową: www.operacjarzeka.pl.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top