Z PIT otrzymaliśmy kolejne nowości dotyczące turystyki. Sądzimy, że zainteresują one również naszych Czytelników.
POCZĄTEK ROKU DOBRY DLA ŚWIATOWEJ TURYSTYKI
Liczba międzynarodowych podróży wzrosła o 6% w okresie od stycznia do kwietnia 2017 r., w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 r. UNWTO przewiduje w swoim barometrze dobre perspektywy na dalszą część roku. W przeciągu czterech pierwszych miesięcy 2017 r. liczba turystów na świecie wynosiła 369 mln, czyli o 21 mln więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.
Jak szacuje UNWTO, w okresie od stycznia do kwietnia odbywa się przeważnie ok. 28% wszystkich podróży z całego roku. Wysokie wzrosty zanotowały kraje Bliskiego Wschodu (10%), Afryki (8%), a także Europy (6%) oraz Azji i Pacyfiku.
54% POLAKÓW POJEDZIE NA WAKACJE
Na wakacje w tym roku wybiera się nieco ponad połowa Polaków. Najpopularniejszym kierunkiem letnich podróży jest Polska – odpoczywać zamierza tu 36 proc. respondentów – wynika z badania Diners Club Polska „Plany wakacyjne Polaków 2017”. Tego lata 54 proc. Polaków wyjedzie na wakacje. Prawie 45 proc. Polaków urlop spędzi w miejscu zamieszkania, a 36 proc. podróżować będzie po kraju.
Wśród wyjeżdżających za granicę, 14 proc. wypoczywać będzie w kurortach europejskich, a 4 proc. wybiera się w dalekie, egzotyczne wyprawy poza Europę. Jak pokazuje badanie Diners Club, tego lata połowa kobiet i 39 proc. mężczyzn urlop spędzi w domu. Panowie zdecydowanie częściej podróżować będą po Polsce – wakacje w kraju planuje 45 proc. mężczyzn i co trzecia kobieta.
Będąc już na wczasach, ponad 41 proc. Polaków zadeklarowało, że chce przede wszystkim zwiedzać i poznawać nowe miejsca. Za to 35 proc. planuje odpoczynek stacjonarny. Za granicę wybiera się około 18 proc. Polaków, z czego ponad 70 proc. nie zamierza skorzystać z jakiejkolwiek formy ubezpieczenia podróży.
Mało zapobiegliwi są zarówno seniorzy, jak i młodzi – analogicznie aż 90 proc. starszych i 77 proc. osób przed 30-tką podczas wyjazdu za granicę nie zadba o polisę.
Wśród osób, które zamierzają się ubezpieczyć, 13 proc. wykupi standardową polisę w biurze podróży, ponad 7 proc. skorzysta z usług ubezpieczyciela, niecałe 6 proc. posłuży się tylko kartą EKUZ, a 3 proc. skorzysta z innej formy ubezpieczenia, np. zawartego w karcie kredytowej. Z usług biura podróży zamierza skorzystać 16 proc. Polaków (o 4 punkty procentowe więcej niż w zeszłym sezonie). 14 proc. badanych deklaruje, że planowanie podróży powierzy rodzinie lub znajomym. Ponad połowa mieszkańców metropolii (53 proc.) skorzysta z ofert biur podróży, a 27 proc. również u nich wykupi ubezpieczenie
Zdjęcia: Cezary Rudziński