NOWE PROCEDURY W KOKPICIE

W związku z ostatnią katastrofą lotnią Airbusa A320 linii Germanwings, lecącego z Barcelony do Duesseldorfu, w której zginęło 144 pasażerów i 6 członków załogi linie lotnicze informują o bezpieczeństwie w kokpitach na pokładach ich samolotów. Wizz Air podjał decyzję o wprowadzeniu nowych procedur w tym zakresie. Natomiast LOT oświadcza, że w kokpitach ich samolotów obowiązują precyzyjne procedury bezpieczeństwa zaakceptowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Decyzję o ich zmianie linie podejmą, gdy tylko Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wyda obligatoryjny, dla wszystkich linii lotniczych, domunet w tej sprawie.

 

 

Linie lotnicze Wizz Air potwierdzają, iż podjęto decyzję o zmianie procedur dotyczących obecności załogi w kokpicie – mówi Daniel de Carvalho, rzecznik prasowy Wizz Air. Stosując nowe wytyczne w kokpicie zawsze musi przebywać więcej niż jedna osoba. W przypadku, gdy jeden z pilotów opuści kokpit, zastąpi go inny członek załogi pokładowej. Nowe procedury zaaprobował węgierski Urząd Lotnictwa Cywilnego.– dodaje.

PLL LOT w swoim oświadczeniu informują, że na pokładach i w kokpitach samolotów LOT obowiązują precyzyjne procedury bezpieczeństwa zaakceptowane przez ULC i zgodne z dotychczasowymi przepisami międzynarodowych organizacji zajmujących się bezpieczeństwem lotniczym. Decyzję o zmianie jakichkolwiek obowiązujących procedur linie podejmą, gdy tylko Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wyda obligatoryjny dla linii lotniczych dokument w tej sprawie. Taki dokument nie został jeszcze wydany. EASA przesłała jedynie liniom lotniczymi do konsultacji Biuletyn Bezpieczeństwa, który zawiera jedynie wstępne propozycje zaleceń na ten temat.

Zdaniem PLL LOT, decyzje związane z bezpieczeństwem nie mogą być podejmowane pod wpływem impulsu. Nie mogą też budzić najmniejszych wątpliwości co do ich słuszności i skuteczności. PLL LOT chcą być pewne, że wprowadzenie jakichkolwiek zmian w dotychczasowych procedurach bezpieczeństwa będzie celowe i jednoznacznie wpłynie na poprawę ich efektywności.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top