NOWA ERA LOTÓW EUROPA-AZJA

Finnair rozpoczął nową erę w podróżach pomiędzy Europą a Azją. Od 25 października br. codzienne rejsy Finnaira do Szanghaju będą obsługiwane Airbusem A350 XWB nowej generacji. Od 21 listopada br. także loty do Pekinu. Przewoźnik jest pierwszą linią lotniczą na świecie, która zacznie wykorzystywać Airbusa A350 podczas lotów rejsowych do Chin oraz trzecią światową linią lotniczą dysponującą tym zupełnie nowym typem samolotu. Przed rozpoczęciem regularnych rejsów międzykontynentalnych najnowszym A350, przewoźnik przeprowadzi szkoleniowe loty na terenie Europy, podczas których załogi zapoznają się z pracą na jego pokładzie.

 

– Jesteśmy podekscytowani, że udało się nam zrobić ten milowy krok. Chcemy, by przejście na Airbusy A350 odbyło się bez żadnych przeszkód – mówi dyrektor zarządzający Finnaira Pekka Vauramo. -Wprowadzenie Airbusów A350 to efekt największego programu inwestycyjnego w 92-letniej historii Finnaira. Flota A350 będzie stanowić podstawę naszych rejsów międzykontynentalnych w nadchodzących latach, odgrywając jednocześnie kluczową rolę w utrzymywaniu trwałej i długofalowej rentowności firmy. W imieniu wszystkich pracowników, mogę śmiało powiedzieć, że nie możemy się doczekać, by powitać pasażerów na pokładzie nowego Airbusa A350 – dodaje.

Od kwietnia br. linie rozpoczęły sprzedaż biletów na pierwsze dalekodystansowe loty Airbusem A350 XWB nowej generacji. Od 4 grudnia br. loty przewoźnika do Bangkoku w szczycie sezonu będą obsługiwane naprzemiennie przez A350 oraz A330. Od 1 lutego przyszłego roku także codzienne połączenia do Hong Kongu, a od 5 maja 2016 r. także do Singapuru. Klienci mogą się dowiedzieć, którym samolotem odbędzie się ich planowany lot, klikając na jego numer podczas procesu rezerwacji internetowej na stronie Finnair.com lub poprzez swojego pośrednika sprzedaży biletów.

Finnair, oferujący loty między Azją, Europą i Ameryką Północną oraz specjalizujący się w szybkich połączeniach przez Helsinki, złożył zamówienie na 19 maszyn A350 i planuje odebrać pierwsze cztery z nich przed końcem bieżącego roku. Kolejne siedem zostanie dostarczone w 2016 i 2017 r., a pozostałe osiem między 2018 a 2023 r. Przewoźnik planuje stopniowo wycofywać swoje A340 do końca 2017, pozostawiając całą flotę szerokokadłubową składającą się jedynie z najwyższej klasy Airbusów A330 oraz A350.

Wygoda i komfort

Fińskie linie lotnicze obsługują rocznie ponad dziewięć milionów pasażerów, a w swojej ofercie mają loty do 15 miast w Azji oraz ponad 60 miast europejskich.

Nowe Airbusy A350 dysponują 297 miejscami na pokładzie, z czego 46 miejsc znajduje się w klasie biznes. Samoloty te mają jasną i przestrzenną kabinę, wyposażoną w okna z panoramicznym widokiem. Są w nich wygodne fotele zarówno w klasie biznes, jak i w klasie ekonomicznej. Stopniowe zmiany natężenia i koloru nastrojowego oświetlenia LED mają zmniejszać dyskomfort związany ze zmianą strefy czasowej i pomagać stworzyć uspokajającą i odświeżającą atmosferę. Wszystkie Airbusy A350 będą też wyposażone w Wi-Fi, dzięki czemu pasażerowie będą mogli pozostać w łączności, a także urozmaicić sobie lot.

W samolotach zainstalowano też zaawansowany system wentylacji, który wymienia powietrze w kabinie co dwie, trzy minuty. Wprowadzono także system eliminujący przeciągi, strefy z regulowaną temperaturą i urządzenia, które silniej niż dotychczas utrzymują odpowiednie ciśnienie kabinowe, co dodatkowo poprawi komfort i zmniejszy poczucie zmęczenia wśród pasażerów i załogi.

W klasie biznes, w ramach rozrywki pokładowej, pasażerowie będą mogli oglądać filmy i programy telewizyjne na 16 calowych ekranach, słuchać muzyki i korzystać z innych produkcji audiowizualnych dostępnych w wielu językach. Fotele w tej klasie będą także wyposażone w gniazdko elektryczne i USB. Natomiast w klasie ekonomicznej będą zainstalowane fotele wyposażone w: wygodniejsze zagłówki, słuchawki wysokiej jakości, 11-calowy ekran dotykowy, system rozrywki pokładowej i gniazdka USB.

Airbusy A350 zostały zaprojektowane z dbałością o środowisko. W porównaniu z poprzednią generacją samolotów tej klasy spalają o ponad 25 procent mniej paliwa, a także generują proporcjonalnie mniej kosztów operacyjnych. Dzięki temu przewoźnik ma znacząco przyczyniać się do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych dla atmosfery.

Loty szkoleniowe

W październiku, przed rozpoczęciem regularnego użytkowania A350, przewoźnik przeprowadzi loty w całej Europie, podczas których członkowie załogi będą oswajać się z pracą na pokładzie nowego Airbusa. Loty te będą się odbywały w ramach normalnego rozkładu rejsowych lotów linii na trasach europejskich. W tym okresie wiele rejsów na wybranych trasach będzie obsługiwanych przez A350, zamiast przez samoloty wąskokadłubowe.

Pierwszy rejsowy lot obsługiwany przez A350 w ramach serii lotów doszkalających, zaplanowano na 5 października do Rovaniemi w Fińskiej Laponii. W ciągu następnych dwóch tygodni będą miały miejsce loty A350 do Brukseli, Hamburga, Londynu, Sztokholmu i Wiednia. Pełna lista planowanych lotów szkoleniowych jest opublikowana w Internecie na a350.finnair.com.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top