Mont-Saint-Michel staje się wyspą

Cudo dziedzictwa narodowego, Mont-Saint-Michel i zatoka odzyskują swoją prawdziwą naturę po 10 latach prac. Odtąd, w czasie przypływów, już po kilku godzinach, Mont-Saint-Michel staje się wyspą . W ciągu wieków i ludzkich interwencji, proces sedymentacji uwidocznił się wokół Mont. Powoli morze odsuwało się, a ziemia i słone łąki narastały. Parking na wałach zmienił krajobraz. Otóż, dokładnie to środowisko nadmorskie skłoniło średniowiecznych mnichów do osiedlenia się tam i zbudowania tam jednej z najbardziej nadzwyczajnych budowli architektury religijnej. Międzynarodowi eksperci byli dokładni: do 2040, jeśli nic nie będzie przedsięwzięte, Mont-Saint-Michel zostanie otoczone słonymi łąkami.

 

Aby skarb ludzkości pozostał zachowany dla potomności i turystów z całego świata, Europa, Francja, Normandia i Bretania zdecydowały się zadziałać razem.

 

Ochrona ogromnego terenu turystycznego

Projekt rozpoczęty w 1995 dla badań i zapoczątkowany w 2005 dla prac, stanowiący przywrócenie nadmorskiego charakteru Mont, jest jednym z najoryginalniejszych działań kulturalnych w Europie. Poprzeczka została zawieszona wysoko: gruntowna odnowa krajobrazu, jako jedne z najważniejszych miejsc ludzkości oraz okolic, zgodnie z przypływami i uwzględniając przejścia przez zatokę.

 

Zapora na rzece Couesnon, kamień węgielny operacji

Nowa zapora na rzece Couesnon doprowadziła do odmulenia zatoki. Poza funkcją « hydrauliczną », zapora stanowi w nowym podejściu Mont-Saint-Michel dzieło sztuki. Projekt waloryzuje przeprawę między kontynentem Mont-Saint-Michel z całkowicie odnowioną trasą. Nowe przyjęcie odwiedzających, nowe środki transportu, wszystko zostało tak pomyślane, aby Mont pozostał dostępny dla wszystkich.

Więcej informacji: http://discover-montsaintmichel.com/

Foto: Atout France/Pierre Torset

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top