Jesień i zima to w położonym w Turyngii mieście akademickim Weimarze tradycyjnie czas świętowania i festiwali. Gdy tylko przeminął odbywający się zawsze w październiku największy turyński jarmark, Weimarski Targ Cebulowy, nazywany także Zippelmarkt, już od końca listopada na objętej ochroną konserwatorską starówce słychać tupot reniferów i hałas sań.
27 listopada św. Mikołaj wraz ze swoją załogą bierze miasto wielkich niemieckich poetów, Goethego i Schillera, oficjalnie we władanie. Odjazd św. Mikołaja jest tym razem planowany dopiero na 5 stycznia 2019. W mgnieniu oka wyrasta malowniczy weimarski jarmark bożonarodzeniowy z dziesiątkami rzęsiście rozjarzonych i często krytych strzechą kramów. Od Marktplatz i Herderplatz po Theaterplatz wszędzie pełno turyńskich tradycji i historycznych kostiumów.
Oczywiście nie może zabraknąć oryginalnych świątecznych wypieków z treściwym ciastem drożdżowym na bazie masła (niem. Butterstollen) na czele. Bardzo długą tradycję mają w Turyngii wykonywane metodą dmuchaną i ręcznie zdobione bombki choinkowe z huty szkła w Lauscha. W roku 1847 pewien ubogi dmuchacz szkła z Lauscha wpadł na pomysł wytwarzania bombek choinkowych z kolorowego szkła. Na drogie wtedy orzechy i jabłka do dekorowania drzewek nie każdy mógł sobie pozwolić.
Informacje o jarmarku bożonarodzeniowym w Weimarze Niemiecki: https://www.weimar-weihnachtsmarkt.de/ Niemiecki: https://www.weimar.de/kultur/veranstaltungen/maerkte-und-feste/weimarer-weihnacht/ Angielski: https://www.weimar.de/en/culture/events/markets-festivals/christmas-market/
Podróże po Weimarze Niemiecki: https://www.weimar.de/tourismus/ Angielski: https://www.weimar.de/en/tourism/
Turyngia dla turystów Niemiecki: https://www.thueringen-entdecken.de Angielski: https://www.visit-thuringia.com
Zdjęcie: Weimar GmbH / Maik Schuck