CZECHY: MODRODRUK NA LIŚCIE UNESCO

Modrodruk, dawna technika druku i farbowania tkanin z użyciem indyga, został wpisany na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO w Czechach, a także na Słowacji, w Niemczech, Austrii i na Węgrzech.

Technika stosowana jest od XVIII wieku, niektóre formy drewniane mają nawet 300 lat, korzysta z nich już siódme pokolenie drukarzy. W Czechach tradycyjną produkcję modrodruku kontynuują dwa rodzinne zakłady: Modrotisk Danzinger w Olešnicy i Arimo w Strážnicy. Warsztat modrodruku w Strážnicy na Morawach Wschodnich szczyci się ponad stuletnią tradycją, założony został w roku 1906 (www.straznicky-modrotisk.cz).

Oprócz warsztatu, znajduje się ta też sklep, w którym można zakupić pięknie zdobione obrusy, chustki, torby i inne przedmioty, jak również odzież.

Zwiedzanie produkcji trwa około pół godziny, wstęp kosztuje 60 Kč (10 zł), rodzinny 110 Kč (18 zł). Zwiedzanie dla turystów indywidualnych rozpoczyna się o godzinie 12.00, wizyty grup należy rezerwować z wyprzedzeniem.

Zakład jest czynny cały rok. Olešnica słynęła dawniej z uprawy lnu, niemal w każdej chacie był warsztat tkacki, więc rozwijały się tam także techniki barwienia tkanin.

Do dziś zachował się warsztat rodziny Danzingerów z początku XIX wieku (www.modrotisk-danzinger.cz).

Nadal stosuje się w nim tradycyjne metody produkcji z wykorzystaniem pierwotnych drewnianych form i dawnych przepisów.

Właściciele chętnie zapoznają gości z procesem produkcji. Zwiedzanie trwa około godziny. Na miejscu można także zakupić tamtejsze wyroby. Zakład jest czynny od maja do końca września. Wizytę poza sezonem należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Wstęp kosztuje od 25 do 40 Kč (4-6 zł).

       Zdjęcia Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top