NIEMCY: W TURYSTYCE PRZYJAZDOWEJ COFNIĘCIE O 30 LAT

Niemiecka turystyka przyjazdowa poniosła w 2020 roku ogromne straty, o czym pisaliśmy niedawno. Obecnie dostępna jest już oficjalna statystyka. Wynika z niej, że liczba noclegów gości z zagranicy zmalała do poziomu z roku 1990 ! Przy czym Polacy, którzy skorzystali tam w ub. roku z 2,2 mln noclegów w obiektach o co najmniej 10 łóżkach, awansowali wśród cudzoziemców z ósmego na trzecie miejsce.

 

Od stycznia do grudnia 2020 r. – informuje DZT – Niemiecka Centrala Turystyki – zarejestrowano łącznie 32 mln noclegów gości z zagranicy w hotelach i obiektach noclegowych z co najmniej dziesięcioma łóżkami – o 64,4 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to, że po dziesięciu rekordowych latach liczba noclegów spadła mniej więcej do tego samego poziomu, co bezpośrednio po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. W 2020 roku goście z Europy wykupili 27,2 mln noclegów. Zatem udział Europy wzrósł w nich z 74 do 85 procent. Rynek amerykański z udziałem 6,3 procent i azjatycki z 6 procentami były znacznie poniżej wartości porównawczych z poprzedniego roku

Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) ocenia to tak: „Pandemia Covid-19 początkowo dotknęła w równym stopniu wszystkie rynki źródłowe i docelowe turystyki międzynarodowej. Udało nam się jednak ponownie powitać podróżnych z sąsiednich krajów podczas fazy ożywienia latem 2020 roku. Rosnący popyt na rynkach dalekich był hamowany przez obowiązujące ograniczenia w podróżowaniu i ograniczoną dostępność lotów”. Według analiz Forward Keys, dostępność lotów w 2020 roku była o 62 procent niższa niż 2019 roku. Światowe przyloty do Niemiec spadły o 70,4 procent, a na dużych rynkach dalekich były znacznie wyższe niż na 13 rynkach UE.

Sąsiedzi ratują sytuację

Goście z dziewięciu sąsiadujących z Niemcami krajów skorzystali z 56,6 proc. wszystkich międzynarodowych noclegów w 2020 r. – w 2019 r. Ich udział wyniósł 42,5 proc. Największym rynkiem dla Niemiec jako celu turystycznego w 2020 roku była Holandia z 5,8 milionami noclegów i 18,1 procent udziału w rynku. Na drugim miejscu uplasowała się Szwajcaria z 3,1 mln noclegów (udział w rynku 9,8%). Polska awansowała z ósmego na trzecie miejsce w rankingu rynków przyjazdowych z 2,2 mln noclegów i 7,0% udziałem w rynku. Na kolejnych miejscach uplasowały się Austria (1,9 mln noclegów) i Dania (1,5 mln). Najważniejszymi rynkami dalekimi w 2020 roku były Stany Zjednoczone (1,5 mln noclegów) oraz Chiny (0,4 mln noclegów).

„Mimo znacznych strat w ruchu biznesowym, wynik 2,2 miliona noclegów i spadek korzystających z nich gości z Polski tylko o 35% w stosunku do rekordowego roku 2019, uznajemy za sukces. Polacy bardzo szybko zaczęli znów podróżować do Niemiec. Bliskość, infrastruktura turystyczna i transportowa, dobra opinia o tym jak Niemcy poradziły sobie z pierwszą falą pandemii powodowały, że w czerwcu i lipcu bardzo wielu Polaków decydowało się na zwiedzanie lub wypoczynek w Niemczech. Już w czerwcu rozpoczęliśmy intensywne działania marketingowe, w pierwszym etapie promując turystykę przygraniczną, co przyniosło pozytywne efekty.” – komentuje Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.

Cele turystyczne: z miasta na wieś

Branża hotelarska – zwłaszcza w miastach – została bardziej niż przeciętnie dotknięta spadkami związanymi z pandemią w 2020 roku. Liczba noclegów turystów zagranicznych w miastach powyżej 100 000 mieszkańców spadła o 71,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Znajduje to również odzwierciedlenie w wynikach Berlina (minus 76,0 proc.) i Hamburga (minus 69,7 proc.) Jest to szczególnie znaczące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Niemcy są liderem na rynku wycieczek miejskich i kulturalnych dla Europejczyków. Jednocześnie spadek liczby noclegów zagranicznych na kempingach jest znacznie bardziej umiarkowany i wynosi minus 53,8%. Wyniki dla branży hotelarskiej pokrywają się z analizami MKG Olakala: średnie obłożenie hoteli spadło z 72 proc. w 2019 r. do 29 proc. w 2020 r. Średnia cena za nocleg w hotelu (tylko wynajem pokoju) spadła z 94 do 84 euro.

Zdjęcie: DZT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top