NIEMCY: PONOWNE ZAINTERSOWANIE PODRÓŻAMI

Sytuacja pandemiczna w Polsce, u naszych sąsiadów oraz w wielu innych krajach nadal jest trudna. Ale coraz więcej ludzi zmęczonych ograniczeniami w kontaktach i wyjazdach, coraz bardziej chciałoby ponownie podróżować. Zdaniem DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki aktualne trendy turystyczne, szczególnie na ważnych dla Niemiec rynkach, stanowi to szansę na poprawę niewesołej sytuacji w tej dziedzinie, zwłaszcza przyjazdów gości z zagranicy. Chęć podróżowania w 2021 roku, stwierdza DZT, deklaruje na świecie więcej osób niż w roku 2020. Trend ten obejmuje również Niemcy jako cel podróży. Wynika to z analizy przeprowadzonej na podstawie najnowszych badań IPK International dotyczących wpływu Covid-19 na turystykę międzynarodową i rozwój nastrojów konsumentów, które zostały przeprowadzone w kilku falach ankiet. Deklaracja zamiaru wyjazdu za granicę wzrosła we wszystkich badanych krajach z 50% w maju 2020 r. do 62% w styczniu 2021 r.

Zamiar wyjazdu za granicę jest najsilniejszy w Europie – 72%, na drugim miejscu jest Ameryka – 53%., a następnie Azja – 41%. Na całym świecie zamiary podróżnicze millenialsów, pokolenia X oraz osób w grupie o wyższych dochodach i wykształconych, są wyraźniejsze niż wśród osób z wyżu demograficznego (grupa w wieku 55+).

Perspektywy dla Niemiec

Na początku 2021 roku Niemcy, jako cel turystyczny zajmowały drugie miejsce w światowym rankingu kierunków podróży: do Niemiec. W tym roku zamierza przyjechać 24% ankietowanych z 18 ważnych turystycznie krajów. Na pierwszym miejscu znalazła się Hiszpania, następnie Niemcy, Włochy, Francja i Stany Zjednoczone. Magnesem turystycznym numer 1 w Niemczech, także w czasie pandemii, są miasta. Turystyka miejska otrzymała 50% wynik w ankiecie dotyczącej zamiarów podróżniczych na rok 2021. Na drugim miejscu znalazł się wypoczynek na łonie natury, na wsi i w górach (41 procent).

Natomiast 34% ankietowanych deklaruje wyjazd do kurortów lub wakacje na plaży. Według opracowania European Travel Commission (ETC) na podstawie badania dotyczącego sentymentu do podróżowania, w piątej fali ankiety (koniec grudnia 2020 / początek stycznia 2021), entuzjaści „city life” byli pod względem ilościowym największą grupą, która chciałaby odbyć podróż w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. 79% ankietowanych chciałoby podróżować samolotem, 38% własnym samochodem, 12% pociągiem, a 7% autobusem. Szczególnie korzystne dla Niemiec może okazać się centralne położenie w Europie: 52% turystów zainteresowanych Niemcami chce latać, 45% chce skorzystać z samochodu, 19% z pociągu, a 9% z autobusu.

Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT stwierdza: „Europa jest i pozostanie najważniejszym regionem dla niemieckiej turystyki przyjazdowej. Wysoka skłonność do wyjazdów za granicę obecna na kontynencie oraz szeroka oferta turystyczna obejmująca miasta, kulturę, naturalne krajobrazy i turystykę aktywną sprawiają, że Niemcy zajmują silną pozycję w rankingu kierunków podróży. Widzimy dobre perspektywy dla ożywienia niemieckiej turystyki przyjazdowej”.

Decyzja o podróżowaniu i planowanie na 2021 r.

Według najnowszych badań IPK International, pandemia Covid-19 będzie nadal kształtować zachowania podróżnicze w turystyce międzynarodowej w 2021 roku. Według monitoringu ETC „zdrowie i bezpieczeństwo” jest zdecydowanie najwyższym priorytetem dla Europejczyków. Intencje podróżnych, które zbadała IPK International wskazują na znaczny wzrost popytu w szczycie sezonu między majem a październikiem. Ponad 80% zadeklarowało chęć podróżowania w tym czasie. Potwierdza to nastroje, które monitoruje ETC, dotyczące podróży krajowych i wewnątrz europejskich. Według piątej fali tego badania ze stycznia 2021 r. 54% Europejczyków chce podróżować w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w porównaniu z 52% w grudniowym badaniu i 49% w listopadzie.

Zdjęcie: DZT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top