MALTA WZNAWIA TURYSTYKĘ MIĘDZYNARODOWĄ

Szybkie tempo szczepień antykovidowych na Malcie oraz w innych krajach sprawia, że międzynarodowe podróże stają się coraz bardziej możliwe. Szczepienia powodują, że ryzyko zachorowania maleje, zarówno wśród mieszkańców, jak i samych podróżników. Malta znacznie wyprzedza większość krajów pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców. W związku z tym, od 1 czerwca br. zostanie wznowiony międzynarodowy ruch turystyczny z wykorzystaniem wypracowanych już wcześniej kryteriów podziału krajów, z których przybywają goście, na trzy strefy, nawiązujące do kolorów sygnalizacji świetlnej.

 

Lista czerwona/bursztynowa:

Swobodnie mogą podróżować jedynie osoby zaszczepione obiema dawkami szczepionki, przybywające z krajów UE i z krajów, z którymi Malta zawarła bilateralne Umowy Zdrowotne (Health Agreement). A więc dotyczyć to będzie m.in. obywateli polskich.

Szczepienie musi być wykonane najpóźniej na 10 dni przed podróżą. Przed przybyciem na Maltę należy okazać dowód szczepienia. Uwaga: Malta jest zobligowana do przestrzegania zasad określonych w UE (i strefie Schengen) dla podróżnych przybywających spoza krajów UE.

 

Lista bursztynowa:

Osoby nie zaszczepione, przybywające z krajów bursztynowych muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonanego nie później niż 72 godziny przed przylotem na Maltę.

 

Lista zielona

Mieszkańcy krajów wpisanych na zieloną listę mogą bez żadnych ograniczeń podróżować na Maltę. Malta zajmuje drugie, po Wielkiej Brytanii, miejsce w Europie pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców. 40% osób dorosłych otrzymało pierwszą dawkę szczepionki.

Codziennie odsetek zaszczepionej populacji wzrasta o 1%, a rząd maltański dokłada wszelkich starań, aby przyspieszyć tempo szczepień. Wszystko to sprawia, że Wyspy Maltańskie będą bezpiecznym i pewnym wyborem przyszłego kierunku podróży.

„Malta jest bardzo popularnym kierunkiem wśród polskich podróżników. Turystyka odgrywa kluczową rolę w krajowej gospodarce, dlatego cieszymy się, że od 1 czerwca 2021 r. będziemy mogli powitać przyjezdnych z Polski. Mieszkańcy Malty nie mogą się doczekać powrotu turystów, którzy pokochali nasze słońce, kulturę, jedzenie i gościnność. Kraj ten wdrożył protokoły bezpieczeństwa

Sunny&Safe COVID. Dzięki temu odwiedzający mogą mieć pewność, że wszystkie restauracje, obiekty noclegowe i punkty usługowe będą przestrzegać zasad sanitarnych i pilnować bezpieczeństwa” podkreśla Malta Tourism Authority.

Clayton Bartolo, maltański Minister Turystyki i Ochrony Konsumentów, powiedział: „Zdrowie i bezpieczeństwo naszych obywateli i turystów zawsze będzie dla nas największym priorytetem. Dzięki wdrażanemu programowi szczepień, kraj może powoli i bezpiecznie wznawiać ruch turystyczny zgodnie z ogłoszonymi zasadami”.

Więcej inspiracji i informacji na temat podróży na Maltę można znaleźć na stronie: www.visitmalta.com/pl i www.visitmalta.com

 

                                                                               ***

Najnowsze aktualizacje związane z podróżami na Maltę: www.visitmalta.com/en/covid-19

Więcej informacji na temat protokołów Sunny&Safe można znaleźć tutaj.

 

Malta

 

Malta to archipelag wysp położonych w środkowej części Morza Śródziemnego. Obejmuje trzy główne wyspy – Maltę, Comino i Gozo. Malta znana jest ze swojej historii, kultury i świątyń wybudowanych ponad 7000 lat temu. To tutaj znajdują się trzy miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Poza fortecami, megalitycznymi świątyniami i grobowcami, Malta słynie z 3000 słonecznych godzin w ciągu roku. Angielski jest drugim językiem urzędowym, kraj od 2004 r. należy do UE, a Valletta to najmniejsza stolica Europy. Archipelag słynie z wspaniałych miejsc do nurkowania, przyciągających miłośników wodnych atrakcji z całego świata.

Życie nocne i festiwale muzyczne cieszą się zainteresowaniem wśród młodych podróżników. W 2020 r. trzy maltańskie restauracje otrzymały gwiazdki Michelin i zostały wyróżnione w przewodniku Michelin. W 2023 r. Malta będzie gospodarzem Euro Pride, a od lat uznawana jest za jeden z najlepszych krajów dla turystów LGBTQ+. Na Maltę można polecieć z 6 lotnisk w Polsce, a średni czas lotu wynosi tylko 3 godziny.

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top