NIEMCY: POCZDAM – OPERA ZIMOWA

Od 2005 orkiestra kameralna Kammerakademie Potsdam i renomowana sieć teatrów Hans Otto Theater co roku realizują w Poczdamie wspólną produkcję pod mianem „opery zimowej”, która jako powszechnie lubiana pozycja na stałe weszła do kalendarza imprez muzycznych z kategorii klasyki w stolicy Brandenburgii. Nieszablonowe i błyskotliwe inscenizacje tworzą kanwę, na której jest osnuta kreatywna historia sukcesu. Wnętrze zabytkowego kościoła Pokoju, wybudowanego na obrzeżach parku Sanssouci w XIX wieku w stylu północnowłoskich zabudowań klasztornych, od końca listopada do początku grudnia w sześć zimowych wieczorów wypełnią dźwięki scenicznego oratorium „Eliasz” wielkiego kompozytora Felixa Mendelssohna-Bartholdy‘ego.

 

Drugie i zarazem ostatnie oratorium na głosy solowe, chór i orkiestrę napisane przez mistrza romantyzmu, które miało swoją premierę w 1846 w angielskim Birmingham, zostanie wykonane w aranżacji symfonicznej pod batutą żywiołowo dyrygującego Szwajcara Titusa Engela. Mendelssohn pełnił obowiązki naczelnego dyrygenta za panowania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, na polecenie którego zaprojektowano kościół Pokoju w Sanssouci. „Eliasz“ traktuje o życiu biblijnego proroka o tym samym imieniu, który całkowicie oddał się w ręce Boga.

Informacje o poczdamskiej „operze zimowej” Niemiecki: http://kammerakademie-potsdam.de/potsdamer-winteroper/ Angielski: http://kammerakademie-potsdam.de/english/

Poczdam dla turystów Niemiecki: https://www.potsdamtourismus.de Angielski: http://www.potsdam-tourism.com

Podróże po Brandenburgii Niemiecki: https://www.reiseland-brandenburg.de/ Angielski: http://www.brandenburg-tourism.com

Zdjęcie: Stefan Gloede

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top