NIEMCY: MIESIĄC ARCHITEKTURY KURORTOWEJ

Północny-wschód Niemiec od ponad 200 lat słynie ze swojej kultury kurortowej: po założeniu w roku 1793 pierwszego niemieckiego uzdrowiska nadmorskiego Heiligendamm w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przez wielkiego księcia Fryderyka Franciszka I zaczęła bywać tam arystokracja, za którą w poszukiwaniu dobroczynnej aury morza pojawili się bogaci kupcy i artyści, a w końcu także mieszczanie. To tam pod koniec XIX wieku wykonano pierwszy kosz plażowy – znak rozpoznawczy nadbałtyckich kąpielisk. Wyjątkowy czar roztaczają tutejsze promenady.

 

Jest ich 19 w całym regionie. Zbudowane jako nabrzeża dla parowców wycieczkowych i promów stały się dziś ulubionymi miejscami spacerów ponad falującym morzem. Niektóre z nich mają pasaże z barami, sklepami i galeriami – dzięki pięknie zdobionym elewacjom wyglądają jak unoszące się nad wodą zamki. Nie mniej zachwycająca jest architektura obiektów na lądzie: białe fasady, tarasy, werandy i balkony zdobią reprezentacyjne wille, naśladujące różne style w budownictwie.

Do tych zabytkowych już dziś domów będzie można zajrzeć we wrześniu 2016 w ramach „Tygodnia Architektury Kurortowej“, organizowanego przez trzy ‘cesarskie uzdrowiska’ na Rugii, albo w „Miesiącu Architektury Kurortowej“ w słynnym Binz. Pieczołowicie i z wielką klasą odrestaurowane wille zapraszają przez cały rok do skorzystania z oferty wellness i spędzenia urlopu w zdrowym klimacie bałtyckiego wybrzeża.

Mecklenburg-Vorpommern / Ostseebäder / Meklemburgia – Pomorze Przednie nadbałtyckie kurorty. Niemiecki: http://www.auf-nach-mv.de/ostseebaeder Angielski: http://www.off-to-mv.com/en/seaside-resorts

 

Zdjęcie: © Tourismusverband Mecklenburg- Vorpommern, Foto: Ulf Böttcher

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top