ITAKA PRZEJĘŁA ČEDOK

Z Piotrem Heniczem, wiceprezesem Biura Podróży ITAKA rozmawia Ewa Ploplis

9 sierpnia, zarząd Biura Podróży Itaka Holdings poinformował, że zakupił Čedok – jedno z największych biur podróży w Czechach. Dla Itaki ta transakcja jest częścią strategii rozwoju w Europie. Na czym dokładnie polega ta realizowana przez firmę strategia?

– ITAKA działa na polskim rynku od 27 lat, a od 2009 r. zajmuje pozycję lidera, co potwierdza nasz 34% udział w rynku zorganizowanych wyjazdów zagranicznych. W tej sytuacji nie widzimy, ani możliwości, ani kierunku dalszego rozwoju na polskim rynku. Rozważaliśmy oczywiście możliwość przejęć na polskim rynku, ale po głębokiej analizie stwierdziliśmy, że nie wniosłyby one żadnych znaczących zmian w rozwoju ITAKI. Pierwszym były inwestycje w destynacje: DMC – biura incomingowe na kierunkach: hiszpańskich, tureckich, a ostatnio także na Dominikanie. To był pierwszy krok.

 

Decyzję o zainwestowaniu w rynki zagraniczne Itaka podjęła już parę lat temu, kiedy rozpoczęła sprzedaż swojej oferty na rynkach zagranicznych m.in. w Czechach, na Ukrainie w Rosji i na Białorusi. Dlaczego właśnie Čedok?

– Rynek czeski znamy bardzo dobrze, od lat współpracujemy z Travel Service, największym przewoźnikiem czarterowym w Środkowej Europie. Čedok działa od 1920 r. i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych czeskich marek i należy do trójki największych touroperatorów.

Inwestując w Čedok uznaliście czeski rynek za potencjalnie rozwojowy. Dlaczego?

– Czesi dużo podróżują, na ok. 10,5 mln mieszkańców z ofert biur podróży korzysta rocznie ok. 1,5 mln osób, podczas gdy w Polsce na 38,5 mln podróżuje ok. 2 mln.

Czy może Pan powiedzieć ile zapłaciła Itaka za Čedok?

– Zgodnie z opublikowany komunikatem prasowym szczegółowe warunki transakcji nie będą upublicznione.

Čedok jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych czeskich marek turystycznych. Jest trzecią lub czwartą firmą turystyczną w Czechach pod względem liczby klientów. Ma m.in. 36 oddziałów. Itaka jest strategicznym inwestorem, który ma zapewnić marce Čedok jakość i dalszy rozwój. Czy na rynku czeskim zamierzacie sprzedawać swoją ofertę pod rozpoznawalną nazwą Čedok, czy pod nazwą Itaka? Czy równolegle będą wyodrębnione oferty pod obydwoma nazwami/markami?

– Marka to jeden z najcenniejszych atutów Čedoka, dla Czechów jest to marka wręcz kultowa jak np. Skoda, więc na pewno nie będziemy z niej rezygnować.

Co w praktyce oznacza dla polskich klientów Itaki, tych stałych i tych potencjalnie przyszłych, zakup-fuzja z czeską marką? Czy zwiększenie oferty?

– Dla polskich klientów oznaczać to będzie jeszcze bardziej konkurencyjne ceny. Jesteśmy gotowi na powiększenie ilości miejsc na wiodących kierunkach. Kontraktując także dla Čedoka ponosić będziemy takie same koszty jak dotychczas, a przy znacząco większej ilości miejsc będą większe możliwości negocjacji, w tym także budowania oferty z hotelami na wyłączność.

Czy na polskim rynku pojawi się także marka Čedok jako druga Państwa marka turystyczna obok oferty Itaki, czy oferta Čedok będzie sprzedawana w ramach znanej i sprawdzonej na polskim rynku marki Itaka?

– Na polskim rynku to właśnie produkt Itaki jest najchętniej wybierany przez klientów, więc nie ma potrzeby, żeby wprowadzać markę Čedok, przynajmniej w przypadku zorganizowanych wyjazdów zagranicznych. Čedok, jedno z największych czeskich biur podróży, ma szeroką ofertę – dużo destynacji z małą ilością klientów. My chcemy skoncentrować ofertę i wybrać te destynacje, na których możemy zaproponować niższe ceny niż te funkcjonujące aktualnie na czeskim rynku.

Czy w najbliższym czasie polscy turyści mogą spodziewać się nowej, rozszerzonej oferty Itaki? Jeśli tak, to jakich kierunków ma dotyczyć? – Co roku wprowadzamy nowe destylacje. Oczywiście także w br. wprowadzimy nowości na przyszły rok. Rozszerzamy nasz produkt nie tylko zwiększając ilość kierunków, ale także wprowadzając nowe kategorie, jak np. No Limits by ITAKA – wyjazdy dla aktywnych. Miejsc na świecie, atrakcyjnych zarówno dla touorperatora jak i klienta nie jest wiele, szczególnie jeżeli bierzemy pod uwagę infrastrukturę hotelową, poziom usług i długość przelotu.

Życzę kolejnych sukcesów i dziękuję za rozmowę.

Na zdjęciu (od lewej): Piotr Henicz – wiceprezes Biura Podróży Itaka, Leszek Szagdaj – prezes, Mariusz Jańczuk – prezes, Michał Wróbel – członek zarządu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top