NIEMCY: MALARSKI SZLAK CANALETTA

Z okazji 300. rocznicy urodzin malarza Bernardo Bellotto zwanego Canalettem, w Szwajcarii Saksońskiej powstał poświęcony mu szlak malarski. Niemcy posiadają bowiem bogatą ofertę muzeów różnej kategorii, wiele szlaków kulturoznawczych i szeroki wachlarz wydarzeń. Od wielu lat zajmują też 1. miejsce w dziedzinie turystyki miejskiej i kulturowej w Europie.

Ponad 7 milionów turystów przyjeżdża co roku do Niemiec w celach kulturoznawczych, co stanowi ponad 12% udziału w rynku. 60% turystów zwiedza historyczne zabytki, a 35% poszukuje oferty związanej ze sztuką, architekturą i wydarzeniami kulturalnymi. Nie tylko metropolie posiadają bogatą ofertę turystyki kulturalnej. Także małe miasta kuszą odwiedzających fascynującymi muzeami, nie rzadko teatrami czy operami. W Szwajcarii Saksońskiej powstał „Szlak Canaletta”, o długości 12,4 km który jest częścią Szlaku Malarzy. Nie wiadomo, czy pochodzący z Wenecji malarz kiedykolwiek szedł tą drogą, ale bez wątpienia namalowany przez niego widok na Pirnę można porównać do fotografii naszych czasów.

Canaletto przybył do Drezna jako młody 26-letni malarz na zaproszenie polskiego króla Augusta III. Wykształcenie artystyczne zdobył pod okiem swojego wuja Antonio Canala. W Dreźnie zasłynął jako malarz wedut, czyli widoków, które wiernie odwzorowują pejzaż miejski i krajobrazy. Jego obrazy charakteryzują się wielką pieczołowitością w odmalowywaniu szczegółów – mimo niewielkiego formatu dopracowane są wszystkie elementy strojów oraz twarze postaci. „Szlak Canaletta” rozpoczyna się w Domu Canaletta przy Am Markt 7 na starówce i przechodzi obok najważniejszych zabytków Pirny.

Belotto w 1853 roku namalował rynek tak wiernie, że teraz mieszkańcy miasta spotykają się tu co roku, aby odtworzyć uwiecznioną na płótnie scenę. Na szlaku znajduje się też zamek Sonnenstein, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto. Okolicę można podziwiać również z innego punktu widokowego zwanego „Małą Basztą”. Wycieczkę Szlakiem Canaletta można zaplanować na pół- lub cały dzień, w zależności od ilości zabytków, które chcemy po drodze zobaczyć. Ze względu na dużą ilość wzniesień i schodów, trasa nie nadaje się dla wózków dziecięcych.

Z okazji 300. rocznicy urodzin Bernardo Bellotto (zwanego Canaletto) jego prace można zobaczyć na wystawie czasowej, która potrwa do 8 stycznia 2023 rf. w Zamku Królewskim w Warszawie. Pierwszą jej część stanowią prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do Florencji, Mediolanu, Rzymu i Werony. Drugą poświęcono pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie – z przerwą – przez ponad 20 lat pracował dla dworu Wettinów. Ostatni okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top