NIEMCY: KRÓLEWSKIE GŰSTROW

Güstrow, położone nad rzeką Nebel, często pomijane przez turystów, mimo że oddalone jest zaledwie o 40 kilometrów od hanzeatyckiej metropolii, jaką jest Rostock. Miasteczko pełniło wcześniej funkcję miasta rezydencjonalnego, a dziś wraz z 30 000 mieszkańców ma do zaoferowania wiele zabytków historycznych i architektonicznych.

 

Do najważniejszych zabytków północnoniemieckiego gotyku ceglanego należy bazylika z Güstrow. W świątyni znajduje się wisząca rzeźba Ernsta Barlacha „Der Schwebende”. Wybitny niemiecki rzeźbiarz był całe życie twórczo związany z tym miastem, tak samo jak pisarz Uwe Johnson. Urokliwe centrum Güstrow stanowi przede wszystkim zamek, który znajduję się na niewielkim wzgórzu.

Po gruntownym odrestaurowaniu uznawany jest za jeden z najważniejszych zabytków renesansu w Północnych Niemczech. W przeciwieństwie do zamku w Schwerinie, który w XIX wieku został historycznie przebudowany, pond 400-letnia rezydencja w Güstrow zachowała wraz z oryginalną elewacją ścian swój prawie całkowicie pierwotny wygląd. Nawet zimą warto odwiedzić jest słynny renesansowy ogród z ozdobnymi arkadami i imponującymi fosami.

Informacje o zamku w Güstrow Niemiecki: https://www.mv-schloesser.de/de/location/schloss-guestrow/ Angielski: https://www.off-to-mv.com/en/destinations/a-schloss-guestrow

Güstrow dla turystów Niemiecki: https://www.guestrow-tourismus.de/ Angielski: https://www.off-to-mv.com/en/guestrow

Podróże po Meklemburgii-Pomorzu Przedniemu Niemiecki: https://www.auf-nach-mv.de Angielski: https://www.off-to-mv.com/en

Zdjęcie: Stadtmagazin Piste / Daniel Stohl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top