MICHELIN: MEDIOLAN

Baśniowo wręcz piękna katedra, „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci w refektarzu dawnego klasztoru Cenacolo Vinciano oraz Teatro della Scala, to najsłynniejsze zabytki i atrakcje Mediolanu. I chociażby tylko dla nich warto pojechać do tego miasta na północy Włoch. Do zobaczenia oraz przeżycia jest tam oczywiście o wiele więcej. Kto jeszcze tam nie był, przekonać się o tym może czytając wydany przez Bezdroża w polskim tłumaczeniu przewodnik Michelina. Który poza tytułowym Mediolanem obejmuje także pobliską Krainę Jezior, z tak przepięknymi jak m.in. Maggiore, di Como i di Garda. Przewodnik ten przeznaczony jest przede wszystkim dla turystów weekendowych, wybierających się tam na krótko, lub tych, którym wystarczają tylko podstawowe informacje „w pigułce”. Przy czym poręczny w użyciu, lekki i nie zabierający wiele miejsca. A takie są w tej właśnie serii. Wzbogacone o plany i mapki – w tym przypadku 10 oraz bogato – blisko 90 kolorowych zdjęć – ilustrowane. Zgodnie z jej koncepcją zawierają one dwa rozdziały wstępne: Informacje praktyczne i Zaproszenie do podróży oraz części przewodnikowe. Oba wstępne zawierają to, co dla turysty jest najważniejsze.

Informacje o dojeździe różnymi środkami transportu, poruszaniu się na miejscu, z zachętą do korzystania z Milano Card, gdyż za 6,50 € dziennie lub 13 € w przypadku trzydniowej, można do woli korzystać z komunikacji miejskiej oraz zwiedzać muzea – w niektórych upoważniają one tylko do zniżki. Ale ta ostatnia przysługuje również w niektórych restauracjach i sklepach. Są, oczywiście, informacje o noclegach w różnych obiektach i cenach, nie tylko hotelach. Restauracjach z obowiązującymi w nich zwyczajami, m.in. zakazowi palenia, a także przykładowymi lokalami i cenami w nich. Podobnie o barach i kawiarniach oraz rozrywkach: pubach i klubach, muzyce, teatrach, kinach, galeriach sztuki i wzornictwa. Trochę bezsensowna w tym miejscu jest jednak informacja o odbywającej się w mieście, od 1 maja do 31 października 2015 roku wystawie EXPO.

Prawdopodobnie aktualna w momencie pisania oryginału tego przewodnika, ale przetłumaczona i bez zastanowienia opublikowana w polskiej wersji jak musztarda po obiedzie. W tym rozdziale wstępnym są też informacje o możliwości robienia zakupów ze wskazaniem przykładowych branż i placówek. W „Zaproszeniu do podróży” są w ogromnym skrócie informacje o dziejach Mediolanu, miejscowej sztuce i architekturze, a także kulturze, do której obok literatury, teatrów i kin, mody i design, zaliczono, chyba słusznie, także kuchnię. Główna część przewodnika, to prezentacja, również bardzo skrótowo, zabytków, ciekawych miejsc i innych atrakcji w podziale na dzielnice miasta oraz jego najbliższe okolice. Z bardzo przydatnym dla tych turystów, którzy dysponują ograniczonym czasem, systemem oznaczania rangi tych obiektów, lub ich detali, gwiazdkami od 1 (lub bez nich) do 3. 

Podobnie omawiane są, w osobnym rozdziale, atrakcje Bergamo i Krainy Jezior. W treść przewodnika włamane są w ramkach ciekawe informacje monotematyczne. Niewiele, szkoda jednak, że brak ich spisu. Poświecone są bowiem tematom ważnym i ciekawym. Wzbogacającym przewodnik oraz wiedzę jego czytelników i turystów. „Dni wolne od pracy”. „Nieochrzczony biskup” (Ambroży, ok.337-397 r.). „Maski i bergamaski” (teatrów Comedia del’ arte). „Konferencje w Stresie” (miasteczko koło Arony). „Ród Boromeuszy”. „Sacri Monti” (Lista UNESCO, miejsca modlitwy w płn. Włoszech i Piemoncie). „Madonna del Ghisallo” (kaplica patronki rowerzystów). W sumie ładnie wydan, poręczny przewodnik z mnóstwem podstawowych, ale niezbędnych bądź przydatnych informacji i zdjęć.

MEDIOLAN. Michelin, tłumaczenie w serii Bezdroży. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 128, cena 20,90 zł. ISBN 978-83-283-2193-9

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top