Turyści odwiedzający Nadrenię-Palatynat poruszają się po śladach bogatej historii: W okresie średniowiecza gminy żydowskie trzech miast nad środkowym Renem – Spiry, Wormacji i Moguncji – utworzyły związek, który do dziś oddziałuje na architekturę, kulturę, religię i sądownictwo judaistyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Pojęcie nadrzędne określające tę kooperację brzmi SchUM i składa się z pierwszych liter średniowiecznych hebrajskich nazw ww. miast. Miasta te (niem. SchUM-Städte) wspólnie ubiegają się o wpisanie ich na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Podróżując indywidualnie lub w ramach wielodniowych pakietów, można zobaczyć w miastach SchUM architektoniczne świadectwa bogatej w tradycje kultury żydowskiej: na przykład znajdujący się w Wormacji (Worms) najstarszy w Europie cmentarz żydowski, łaźnie rytualne [mykwy] w Wormacji i Spirze (Speyer) lub – jako pomost łączący przeszłość z przyszłością – spektakularną budowlę synagogi w Moguncji (Mainz), która w swej wymowie podkreśla erudycję judaistycznego SchUM’u.
Dziedzictwo miast SchUM znalazło się w centrum uwagi szeregu imprez, jak np. wystawa pod tytułem „‘…besehn wir, ob der Rebstock treibt…‘ […zobaczymy, czy winorośl wzrośnie … – Wino w Judaizmie: Tradycje i Spożywanie“, która w dniach od 22. lutego do 15. marca 2017 odbywać się będzie w Spirze w ‘Museum Schpira’.
Schum-Städte / Miasta SchUM niemiecki: http://schumstaedte.de/ angielski: http://schumstaedte.de/en/ Rheinland-Pfalz / Nadrenia – Palatynat niemiecki: http://www.gastlandschaften.de/ angielski: http://www.romantic-germany.info/
Zdjęcie: DZT – Alberto Bonomini