FRANCJA: ŚWIĘTA W ALZACJI

Od 26 listopada br. 2016 do 1 stycznia 2017 r. Alzacja mieni się świątecznymi kolorami. Zmienia się i przyozdabia w najpiękniejsze dekoracje: żywe wieńce i girlandy, iluminacje… W alzackich domach, mieszkańcy przygotowują się do zimy, ale także do wielkiego świętowania! Ugoszczą Was, żebyście wraz z nimi mogli przeżywać świąteczny czas i poznawać alzackie tradycje. Spacerujcie, spróbujcie „Winachtsbredala” słynnych małych świątecznych ciasteczek, odwiedzajcie wystawy i ogrody.

 

W alzackim Ecomusée czekają na Was takie atrakcje jak:

• Przyjazd św. Mikołaja – 4 grudnia Oczekiwany przez dzieci od początku grudnia, św. Mikołaj zjawi się w Ecomusée d’Alsace po zachodzie słońca

• Przybycie Trzech Króli – 1 stycznia Ubrani w tradycyjne szaty, inspirowane XV-, XVI- i XVII-wiecznymi obrazami, Kacper, Melchior i Baltazar przejdą ulicami miasta. Udadzą się na spotkanie z małym Jezusem. Mieszkańcy i goście dołączą do tego pochodu i razem pójdą do żywej szopki.

• Duch wioski z początku XX w. Zobaczcie jak wyglądały tradycyjne przygotowania do świąt. Przygotujcie tradycyjne ciastka, kartki bożonarodzeniowe i wyroby z żelaza lub z drewna. Odwiedźcie rzemieślników, wymyślcie jak udekorować swoją choinkę.

• Historia świątecznej choinki Odkryjcie historię zdobienia choinek przez wieki.

• Świąteczne ogrody Podczas pobytu w Alzacji będziecie mogli odkryć zupełnie inny świat i poznać historię Hansa Trappa (projekt realizowany we współpracy z trupą teatralną Nicolasa Umbdenstocka „Stöken Teartet”).

„W środku spokojnego, zimowego wieczoru w pewnej alzackiej wiosce, nagle daje się słyszeć przerażający hałas! Mieszkańcy wpadają w panikę, mer miasteczka próbuje ich uspokoić, lecz na próżno…”

Ecomusée d’Alsace (Chemin du Grosswald 68190 Ungersheim) jest otwarte od 26 listopada do 1 stycznia 2017, od wtorku do niedzieli w godzinach 11-19, z wyjątkiem 24 i 31 grudnia.

Zdjęcia: Atout France

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top