NIEMCY: EUROPEJSKI SZLAK REFORMACJI

W roku 2017 przypada pięćsetna rocznica wywieszenia przez Marcina Lutra w Wittenberdze słynnych tez, które dały początek reformacji. Jedną z wielu imprez i akcji skupionych na tym jubileuszu jest Europäischer Stationenweg [Europejski Szlak Reformacji].

Od listopada 2016 do maja 2017 uczestniczyć w nim będzie około 70 miejscowości w Europie, które przez 36 godzin w ramach zorganizowanego święta prezentować będą lokalne powiązania z historią reformacji. W dniu 24. listopada 2016 w centrum uwagi znajdzie się dolnosaksońskie Osnabrück.

W tym położonym przy granicy z Westfalią mieście w latach 1643 do 1648 pertraktowano i w efekcie podpisano „pokój westfalski“, który po długich negocjacjach wprowadził zasady regulujące współistnienie protestantów i katolików a samo miasto uczynił „miastem pokoju“ po dzisiejsze czasy.

Kolejną stacją na szlaku będzie w dniu 26. listopada 2016 oddalone o około 60 km od Osnabrück miasto Minden na północnym zachodzie Nadrenii Północnej-Westfalii. To właśnie tu w roku 1529 miejscowy proboszcz Heinrich Trapphagen z powodu swoich proreformatorskich kazań trafił do lochu – mieszkańcy miasta uwolnili go, przywrócili na urząd kaznodziei i w efekcie przeprowadzili reformację w mieście w sposób pokojowy.

Stałym punktem programu w Minden są między innymi tzw. „Reenactments“ – autentyczne inscenizacje, przywołujące i ożywiające na nowo historyczne wydarzenia.

Europäischer Stationenweg Niemiecki: https://r2017.org/europaeischer-stationenweg/ Angielski: https://r2017.org/en/european-roadmap/ Osnabrück Niemiecki: http://www.osnabrueck.de/tourismus.html

Angielski: http://www.osnabrueck.de/english.html Minden Niemiecki: http://www.minden-tourismus.de/tourismus/index.php/de/ Angielski: http://www.minden-tourismus.de/tourismus/index.php/en/

Niedersachsen [Dolna Saksonia] Niemiecki: http://www.reiseland-niedersachsen.de/ Angielski: http://www.niedersachsen-tourism.com/ Nordrhein-Westfalen [Nadrenia Północna – Westfalia] Niemiecki: http://www.nrw-tourismus.de/ Angielski: http://www.nrw-tourism.com/ Maksymalny wysiłek najlepszego niemieckiego badmintonisty Marca Zwieblera.

Zdjęcia Wittenbergi: IMG – Jörg Gläscher, DZT – Jochen Keute

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top