NIEMCY: ELBPHILHARMONIE JUŻ DZIAŁA

Nowa latarnia morska muzycznego Hamburga zaczyna działalność Filharmonia nad Łabą (Elbphilharmonie) stała się nowym symbolem miasta zyskując status obiektu kultowego.

W styczniu 2017 „Elphi“ zainauguruje działalność koncertową uroczystym otwarciem Wielkiej Sali (Großer Saal):

Kilkaset koncertów rocznie zmieści w swych programach cały wachlarz repertuaru muzycznego od renesansu do współczesnej muzyki klasycznej, od wieczorów solowych i muzyki kameralnej po występy chórów i wielkich orkiestr.

 

Nie zabraknie jazzu, popu i muzyki światowej. Dom Koncertowy w zachodniej części HafenCity wyznacza nowe architektoniczne trendy: na cokole dawnego spichlerza nabrzeżnego wyrasta śmiała konstrukcja ze szkła, której 1.000 zakrzywionych i nadrukowanych elementów fasady odbija kolory i światła nieba, wodę i miasto jak cudowny kryształ. Oprócz sal koncertowych, ta 26-piętrowa i wysoka na 110 metrów budowla, skrywa hotel czterogwiazdkowy z 244 pokojami, restaurację i parking.

Znajdująca się na ósmym piętrze pomiędzy murami cokołu z czerwonej cegły a szklaną nadbudową ogólnie dostępna „Plaza” zaprasza do podziwiania widoków śródmieścia, Łaby, HafenCity i portu. Ideę Filharmonii jako „domu dla wszystkich“ odzwierciedla aranżacja Wielkiej Sali: Dzięki układowi architektonicznemu „winnicy“ żaden widz nie jest oddalony od dyrygenta więcej niż 30 metrów.

Około 10 000 płyt gipsowo-włóknowych użytych jako okładzina ścian oraz reflektor na szczycie wznoszącego się w górę sufitu tworzą optymalną akustykę na wszystkich miejscach widowni. Ponadto w rzędach siedzeń na trzech kondygnacjach Wielkiej Sali wbudowano organy, których można fizycznie dotknąć.

Zdjęcie: Thiel Raetz

Elbphilharmonie Niemiecki: https://www.elbphilharmonie.de/de/ Angielski: https://www.elbphilharmonie.de/en/

Hamburg Niemiecki: http://www.hamburg-tourism.de/ Angielski: http://www.hamburg-travel.com/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top