NIEMCY: DNI SECESJI W DARMSTADT

Awangardowa architektura i design znajdą się w centrum uwagi w dniach 19 – 21 maja 2017 w Darmstadt. „Swój świat pokaże artysta – którego nigdy nie było i też nigdy nie będzie”. Ten cytat z ok. 1900 roku widnieje na wejściu do muzeum kolonii artystycznej na historycznym wzgórzu Mathildenhöhe. Gdy mówi się o secesji, Darmstadt jest wymieniane na równi z Paryżem, Barceloną czy Wiedniem. Kolonia artystyczna w Darmstadt działała między 1899 a 1914 rokiem. Słynni artyści, tacy jak Peter Behrens czy Joseph Maria Olbrich, pracowali tutaj – każdy w jednej z dziesięciu rezydencji. Tegoroczne Dni Secesji rozpoczną się w piątek, 19 maja, koncertem jazzowym na świeżym powietrzu w ozdobionym rzeźbami oraz płaskorzeźbami platanowym gaju na wzgórzu Mathildenhöhe. W sobotę całe to wzgórze zaświeci przy okazji święta iluminacji „Illuminationsfest”.

 

W czasie „Nacht im Gelb” zostaną oświetlone wszystkie budynki, w tym fascynująca Russische Kapelle – cerkiew św. Marii Magdaleny. Każdy bilet (od 6€) będzie umożliwiał udział w wycieczkach z przewodnikiem (część z nich w historycznych kostiumach) pomiędzy domami artystów i Hochzeitsturm (Wieżą Ślubów) oraz możliwość obejrzenia inspirujących wystaw specjalnych, takich jak pokaz secesyjnych kafelków w muzeum kolonii artystycznej. Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach – specjalnie dla nich odbędzie się pobudzające wyobraźnię wydarzenie: w niedzielę 21 maja, w południe, rozpocznie się festiwal kreatywnej rodziny z takimi atrakcjami jak przebieranki czy targowisko wyrobów ręcznych na wzgórzu Mathildenhöhe. A więc – „Kurtyna w górę!”.

Dni Secesji German: http://www.darmstadt-tourismus.de/veranstaltungen/darmstaedter-jugendstiltage.html

English: http://www.darmstadt-tourismus.de/en/events/days-of-art-nouveau.html

Matildenhöhe German: http://www.darmstadt.de/fileadmin/PDF-Rubriken/Darmstadt_erleben/Kultur/Flyer_Denkmalschutz/Faltblatt_Mathildenhoehe.pdf English: http://www.darmstadt.de/fileadmin/PDF-Rubriken/Darmstadt_erleben/Kultur/Flyer_Denkmalschutz/Faltblatt_A_walk_on_Mathildenhoehe.pdf

Zdjęcie: Ruediger Dunker

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top