AUSTRIA: ODKRYWANIE NATURY Z PROFESJONALISTAMI

Wędrówki po górach przynoszą spokój i pozwalają zapomnieć o codziennych kłopotach. Jednak niezależnie od tego, czy wyruszamy na trudną wyprawę wspinaczkową, malowniczą wycieczkę krajoznawczą czy też odkrywczą ekspedycję z całą rodziną, austriackie góry najlepiej poznawać w towarzystwie doświadczonego przewodnika. To oni prowadzą bowiem swych podopiecznych do najpiękniejszych miejsc, udzielają wskazówek i porad na temat właściwych technik wspinaczki i wędrowania, a także opowiadają anegdoty dotyczące życia w Alpach.

 

Skały i kamienie? Jak najbardziej!

Guido Unterwurzacher to wspinacz i przewodnik górski, który góry Tyrolu zna jak własną kieszeń. Swoją przygodę rozpoczął mając zaledwie jedenaście lat, podejmując naukę wspinaczki w górach pasma Wilder Kaiser. Dziś Guido jest wykwalifikowanym przewodnikiem górskim i narciarskim i zawodowo wspina się w górach całego świata – od Patagonii, przez Chiny, po Pakistan.

 

Wspinaczka sportowa, wyprawy wspinaczkowe w Alpy czy via ferrata – ten doświadczony przewodnik w każdym zakątku świata skał i kamieni czuje się jak u siebie, a z uczestnikami swoich wypraw chętnie dzieli się nabytym przez lata doświadczeniem. Każdy miłośnik wspinaczki, który chciałby pod fachową opieką tego przewodnika zdobywać Wilder Kaiser lub inne szczyty, przed wyruszeniem w drogę indywidualnie omawia z nim swoje umiejętności oraz potrzeby.

Spacerując w dirndlu

Nad górnoaustriackim jeziorem Wolfgangsee dziesięć pań prowadzących hotele postanowiło założyć wspólną inicjatywę, której celem jest zaprezentowanie gościom regionu najładniejszych miejsc w okolicy. „Wanderdamen” – czyli kobiety wędrujące, bo tak właśnie nazwały się panie przewodniczki – prowadzą hotele, apartamenty wakacyjne i zajazdy. Oprócz wykonywanego zawodu łączy je także miłość do gór.

Goszczących u nich turystów oprowadzają po swoich ulubionych miejscach w okolicach Wolfgangsee. W towarzystwie sympatycznych przewodniczek goście regionu zmierzają malowniczymi szlakami, takimi jak Zäpfensteig czy Aberseeweg, do najpiękniejszych punktów widokowych. Ponieważ przyjemność i miłe wspomnienia to najważniejsze cele tych wędrówek, wyprawy kończą się zazwyczaj w schronisku. Dzięki spotkaniom z różnymi ludźmi każda wycieczka ma indywidualny charakter.

Osoby pragnące wybrać się w drogę z jedną pań zachęcamy do nawiązania indywidualnego kontaktu z wybraną przewodniczką. „Wanderdamen” poprowadzą turystów także podczas odbywającej się w dniach 13-25 kwietnia imprezy turystycznej „Wolfgangseer Wanderwochen”, a następnie jesienią, w dniach 22-27 października. Na wycieczkę można się także umówić w innym terminie.

Na murawach i mokradłach

Wycieczka rozpoczynająca się w Muzeum Parku Krajobrazowego na „Gachen Blick” w tyrolskiej dolinie Kaunertal, prezentuje turystom tajemnice alpejskiej fauny i flory. Park krajobrazowy Kaunergrat postawił sobie za cel, aby poprzez zrównoważoną, ekologiczną turystykę pokazywać mieszkańcom i turystom niepowtarzalne piękno krajobrazu naturalnego i kulturowego tego obszaru.

W centrum informacji i obsługi – gdzie zaczynają się wycieczki z przewodnikiem – zorganizowano wystawę „3.000 m VERTIKAL”, która prezentuje rośliny, zwierzęta i ludzi w parku krajobrazowym z zupełnie nowej, interaktywnej perspektywy. Następnie w towarzystwie przewodników górskich, biologów i myśliwych uczestnicy wycieczek wyruszają na łono natury.

Dysponujący specjalistyczną wiedzą opiekunowie wycieczki opowiadają o znaczeniu muraw kserotermicznych, na których znalazły wygodny dom rzadkie gatunki motyli, a za pomocą eksperymentów wzbudzają u najmłodszych apetyt na przygodę z naturą. Letni program parku krajobrazowego dostępny jest na stronie: www.kaunergrat.at.

W dzikich ostępach

Przewodnicy i mentorzy życia w dzikiej przyrodzie w Parku Narodowym Alp Wapiennych odkrywają przed rodzinami z dziećmi tajniki pierwotnej natury. Co mówią ślady zwierząt o życiu w dzikich ostępach? Jakie łąkowe i leśne rośliny są jadalne? Jak rozpalić ogień bez zapałek? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można podczas wycieczki z Ernim Kirchwegerem i Güntherem Kührerem – ekspertami w zakresie świata dzikiej przyrody, którzy prowadzą obóz „WildnisCamp” w Parku Narodowym Alp Wapiennych.

Przez cały dzień uczestnicy wyprawy badają życie mieszkańców lasów. Ćwiczą też pracę w zespole – np. podczas rozpalania ognia, gotowania i oczywiście zabaw w ostępach Parku Narodowego. Wieczorem zasiadają razem przy ognisku i rozmawiają o tym, co zobaczyli i przeżyli za dnia. WildnisCamp, letni weekend wrażeń w Parku Narodowym, to dla rodziców i dzieci wspaniała okazja, aby intensywnie spędzić wspólnie czas, poznając przy tym tajemnice natury.

WildnisCamp odbędzie się w terminie 11-13 sierpnia 2017 r. Oferta obejmuje: • udział w 3-dniowym programie przyrodniczym • 3 dni/2 noce z wyżywieniem • transport bagażu do obozu, pościel i wszystkie materiały potrzebne podczas ekspedycji Program odpowiedni dla dzieci od 6. roku życia. Cena: ok. 98 euro dla dzieci i młodzieży ze zniżką uczniowską, ok. 185 euro dla osób dorosłych.

Zdjęcia: Oesterreich Werbung

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top