NIEMCY: BRANDENBURGIA DLA AKTYWNYCH

 
Nasz najbliższy sąsiad niemiecki – kraj związkowy Brandenburgia, zaprasza gości z Polski zarówno na ciekawe imprezy kulturalne, tradycyjne zwiedzanie oraz inne rodzaje turystyki, jak i coś dla odważnych i aktywnych.
 
Oto kilka propozycji jakie otrzymaliśmy ostatnio z TMB – Tourismus – Marketing Brandenburg w Poczdamie. 
 
ROPING Z F60 
 
Do odważnych świat należy! Każdy kto widział gigantyczne urządzenie F60 jest pod jego wrażeniem – 502 m długości, 202 m szerokości, 80 m wysokości i 11.000 ton wagi. Wrażenie sprawia również wspinanie się po urządzeniu z objaśnieniami w języku polskim z audio-guide´a.
 
Ekstremalnym przeżyciem jest spuszczenie się na 60 metrów w dół. Kiedyś F60 było mostem wydobywczym w kopalni odkrywkowej, dzisiaj jest centrum turystycznym. Agencja Prima Abenteuer oferuje dla odważnych roping, czyli spuszczanie się z liny.
 
 
Po przywitaniu oraz krótkiej prezentacji F60 wjeżdża się windą na wysokość 60 m. Tu odważni zostaną wyposażeni w konieczny ekwipunek i po wyjaśnieniach technicznych oraz sprawdzeniu bezpieczeństwa następuje mrożący krew w żyłach szus w dół, na przymocowanej linie. Koszt: 35 Euro na osobę, w przypadku podwójnego ropingu płaci się tylko 40 Euro. Atrakcja możliwa w terminach: 20.4.; 25.5.; 22.6.; 27.7.; 17.8.; 7.9.; 5.10.; 26.10.; 9.11.
 
PARK LINOWY W STAREJ OLEJARNI
 
W budynku starej olejarni Ölmühle w Wittenberge o historycznej fasadzie mieści się park linowy i basen do nurkowania. Można chodzić w nim po ścianach, a po ukończeniu prac nad basenem, zanurkować. Do wspinaczki można wykorzystać dwa tory (parkoury) o różnej wysokości. Na zewnątrz znajdują się 2 zjeżdżalnie. W dolnej części linowej wieży mogą wypróbować swoje siły dzieci lub osoby mające lęk przestrzeni. Do dyspozycji gości jest też wielka huśtawka, wiszący most oraz duża drabina, wisząca na wysokości 2,5 metra.
 
Testy na sprawność można przeprowadzić np. na slackline. Kto chce trochę spokoju może zrelaksować się w hamaku. Bilet wstępu jest na trzy godziny. Można zamówić programy indywidualne oraz całodzienne w parku linowym wraz z noclegiem i pełnym wyżywieniem w hotelu Ölmühle. We wszystkich ofertach zawarta jest opieka wykwalifikowanego personelu oraz niezbędny ekwipunek. Park pracuje według najwyższych Europejskich Standartów Bezpieczeństwa (ERCA-Standard).
 
Wspinaczki w Parku Linowym są możliwe przy każdej pogodzie i o każdej porze roku. Jest on otwarty dla gości indywidualnych od środy do niedzieli w godz. 11:00 – 19:00. Dla grup wejście jest możliwe codziennie od godziny 8:00, po uprzednim telefonicznym zamówieniu. Wspinać się mogą wszyscy od 6 roku życia. Dzieci w wieku lat od 6 do 11 mogą się wspinać tylko w towarzystwie dorosłych; trójce dzieci towarzyszą dwie osoby dorosłe.
 
DALEKOBIEŻNA TRASA ROWEROWA
 
Na rower i w drogę! Przez trzy kraje związkowe oraz dwa państwa przebiega dalekobieżna oznakowana trasa rowerowa Berlin-Kopenhaga. Prowadzi ona przez obszary bogate w zabytki historyczne i ciekawostki przyrodnicze. Szlak ten jest pierwszym, który otrzymał międzynarodowy certyfikat. Został wyróżniony trzema gwiazdkami przez ADFC (Allgemeiner Deutscher Fahrrad Club – Ogólnoniemiecki Klub Rowerowy).
 
Trasa prowadząca do stolicy Danii rozpoczyna się przy Placu Zamkowym (Schlossplatz) w Berlinie. Stąd prowadzi przez Brandenburgię. Na zakończenie etapu wzdłuż Haweli polecamy Oranienburg i Fürstenberg n/ Hawelą. Dalszym ciekawym celem jest Park Cegielniany Mildenberg. Można obejrzeć w nim zabytki kultury przemysłowej i zobaczyć jak wypalano cegłę. Mijane po drodze jeziora zapraszają na odświeżającą kąpiel.
 
Promem z Rostocku przeprawiamy się do Gedser w Danii. Wzdłuż urwistego wybrzeża ciągną się skały wapienne, droga prowadzi przez Nykøbing i Møn do Kopenhagi na Plac Ratuszowy. Na całej tak atrakcyjnej trasie ruch samochodowy jest niewielki. Jedynie oznaczenie drogi w Berlinie i Meklemburgii wymaga poprawek. Jedynie na niektórych odcinkach nie ma dostatecznej bazy noclegowej. W Danii zainicjowano na początku roku 2013 projekt mający na celu poprawienie infrastruktury na duńskim odcinku tej trasy. Przewidywany koszt inwestycji to 3,4 miliony Euro.
 
Zdjęcia TMB

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top