NIEMCY, BERLIN, BRANDENBURGIA – SPOTKANIE PRASOWE W WARSZAWIE

Tematem spotkania prasowego, zorganizowanego przez przedstawicielstwo w Warszawie DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki, visitBerlin oraz Tourismus Marketing Brandenburg, była prezentacja nowej kampanii promocyjnej, a także najnowszych atrakcji turystycznych Berlina i Brandenburgii. Prowadził je dyr. przedstawicielstwa DZT Tomasz Pędzik, a atrakcje prezentowali: Catarina Erceg – menadżerka Market & Media Relations na Polskę visitBerlin i Christian Tänzler – rzecznik prasowy oraz Klara Piwnicka-Hensche – przedstawicielka TM Brandenburg.

Dyr. T. Pędzik informując o nowej kampanii prasowej German.Local.Culture zwrócił uwagę, że Niemcy zajmują (są to dane za okres od maja 2015 do kwietnia 2021 roku) 1 miejsce w turystyce miejskiej w Europie. 67% zagranicznych gości podoba się atmosfera niemieckich miast. Stanowią one 40% udział w podróżach Europejczyków do Niemiec. Najbardziej cenią oni zabytki, architekturę i historię oraz tradycje tych miast. Wspomniał też, że dużą część przybyszów uwzględnionych w statystyce, stanowią podróże służbowe.

Celem tegorocznej kampanii promocyjnej są przede wszystkim miasta małe i średnie oraz mniej znane dzielnice dużych. Czyli miejsca, które chcą odrodzić się turystycznie po pandemii. Promowane będą również mniej znane wydarzenia, kulinaria i lokalne święta, a także nieznane zabytki i piękno natury na obszarach wiejskich i w pobliżu miast. Kampania ma 4 zakresy tematyczne, które omówione zostały bardziej szczegółowo, wraz z ich „twarzami” – ludźmi znanymi, uczestniczącymi w promocji.

Zakres pierwszy obejmuje tradycje kultury, w tym piwa, winiarstwa oraz nowości lokalnych tradycji kulinarnych. Drugi Zieleń – miasta zrównoważonego rozwoju, przyrodę i ekologię. Prelegent dodał, że 1/3 terenu Niemiec stanowią tereny zalesione, w sumie 11,4 mln. ha. Zakres trzeci, to manufaktury, tradycyjne rzemiosło i rękodzieło. Czwarty zaś atmosferę miast i ciekawe wydarzenia kulturalne w nich.

Prezentacja nowości i atrakcji Berlina prowadzona była w języku angielskim bez tłumaczenia, co nie spotkało się z zachwytem wszystkich polskich uczestników spotkania. Nie wszyscy go bowiem znają, zwłaszczaj dobrze. Berlińscy goście dostarczając dziennikarzom informacje na ten temat na pendrive, nie pokusili się nawet o chociażby automatyczne przetłumaczenie tekstów na język polski.

Wśród nowości i atrakcji, o których mówili przedstawiciele visitBerlin, znalazła się m.in. informacja o nowym obliczu („butikowym”) zakwaterowania na przykładzie 3 hoteli. Noclegów także w drewnianych domkach lub „kapsułach kosmicznych”. Ciekawostkach kulinarnych, m.in. przygotowywaniu posiłków bez odpadów oraz „zielonych” gwiazdkach Michelina. Nowy projekt „Mitte” obejmujący Humboldt Forum, Pałac Republiki oraz bar i restaurację na dachu. 3 października oddany zostanie do użytku Pomnik Jedności.

Jedną z dużych atrakcji jest Złoto Troi – wystawa Skarbu Priama. Innymi Miasto Nauki – Futurix, otwarcie Muzeum Historii Medycyny oraz Skarbca Biblioteki Państwowej. Przedstawiono też Berlin jako miasto i kierunek przyjazdów leczniczych. Od marca w Samurai Art Museum trwa, na powierzchni 20 tys. m², wystawa największego w Europie zbioru artefaktów (broni, masek itp.) i sztuki samurajskiej. Chętnych do poznawania kultury przemysłowej powinna zainteresować, organizowana w lipcu i sierpniu, impreza „Techno, Berlin i Wolność” z 5 nowymi projektami zwiedzania „śladami kultury przemysłowej”.

Amatorów fotografii – informacja o przekształceniu Kunsthausu (Domu Sztuki) Tacheles na zajmujący 5,5 tys. m² Dom Sztuki Fotografii „Fotografiska”. Przedstawiono też Berlin jako stolicę muralu z zachęcaniem do oglądania ich zwłaszcza w Art Park Tegel, Muzeum Sztuki Współczesnej i na Teufelsbergu. Z zapowiedzi letnich warto wspomnieć o hicie, jakim ma być zapowiadane na 90 dni, w 90 lokalizacjach i tyleż występów artystycznych. A także, z wstępem wolnym, Lato kultury na świeżym powietrzu. Od 25 do 28 sierpnia ma się w jego ramach odbyć Bestival.

 

Nowości i atrakcje Brandenburgii, niemieckiego kraju związkowego sąsiadującego z Polską, przedstawiła w dynamicznej formie, Klara Piwnicka-Hensche. Poinformowała, że Polacy stanowią największą grupę wśród turystów zagranicznych przyjeżdżających do tego landu. W 2019 roku było ich 160 tys., w 2021 – 148 r. tys., a w I kwartale br. już 450 tys. Zaprezentowała polecane przez nią miejscowości, miejsca i wydarzenia, zachęcając do ich odwiedzenia lub uczestnictwa w nich.

M.in. 7. Brandenburskiej Wystawy Ogrodniczej w Beelitz i tamtejszych dawnych zakładów leczniczych, ze słynną, 700 metrowej długości ścieżką w koronach drzew oraz 40 m. wysokości wieżą widokową. Barokowy Skarb Brandenburgii – klasztor w Neuzelle założony w 1268 roku. Nowe muzeum sztuki w Poczdamie – stolicy Brandenburgii: Das Minsk, w którym zgromadzono sztukę z dawnego NRD. Mają się w nim odbywać także koncerty, odczyty i spektakle oraz wystawy czasowe.

W Nowym Pałacu w Poczdamie od jesieni ub. roku ponownie otwarty jest Teatr Pałacowy. Natomiast pod koniec br. w Niederfinow otwarta ma zostać nowa podnośnia statków na szlaku żeglugowym Szczecin – Berlin, dzięki której 36 metrowej wysokości różnicę poziomów wody pokonywać będą mogły dłuższe statki. W br. otwarto Park Holenderski w Schwanebeck – największy kompleks tradycyjnej architektury holenderskiej poza Holandią.

Przedstawiła też Szprewald z liczącymi 2 tys. km. kanałami oraz Park Cegielainy Midlenberg. A to nie wszystkie tegoroczne nowości warte, zdaniem prelegentki, odwiedzenia i poznania. Było to więc kolejne interesujące spotkanie prasowej z niemiecką turystyką, wzbogacające wiedzę polskich dziennikarzy o nowości i turystyczne atrakcje w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top