CZECHY: SZLAKIEM WALLENSTEINÓW

Z historią szlacheckiego rodu Wallensteinów można zetknąć się w wielu miejscach w Czechach: w Pałacu i Ogrodach Wallensteina w Pradze, w pałacach Duchcov i Mnichovo Hradiště’ czy na Festiwalu Wallensteina we Frydlancie. Wallensteinowie (czes. Valdštejnové) należą do najstarszych czeskich rodów szlacheckich.

Swoją nazwę wywodzą od zamku Valdštejn koło Turnova, który został założony w drugiej połowie XIII wieku przez jednego z członków starodawnego rodu Markvarticów. Od XVI wieku niektórzy członkowie rodu Wallensteinów pełnili służbę u królów i cesarzy zajmując wysokie stanowiska państwowe lub w armii.

Najsłynniejszym członkiem rodu jest żyjący w XVII wieku cesarski generał i dowódca Albrecht von Wallenstein (Albrecht z Valdštejna)..Za jego czasów katoliccy Wallensteinowie zostali awansowani do rangi hrabiowskiej. 

 

     Posiadłości Wallensteinów

Ród Wallensteinów rozrastał się na wiele gałęzi. W XIV wieku gałąź Brtnickich z Valdštejna osiedliła się na Wysoczyźnie na zamku Rokštejn i w Brtnicy. Z dawnych rezydencji Wallensteinów dostępne obecnie dla zwiedzających są zamki Valdštejn w Czeskim Raju, Mnichovo Hradiště i Duchcov. Do majątku Wallensteinów należały także zamki królewskie Křivoklát, Bezděz i Radyně oraz pałace Loučeň, Stránov, Hrubá Skála, Kozel, Nebílovy, Svijany, Židlochovice i Sychrov

.

Festiwale Wallensteina

W maju miasto Jiczyn w Czeskim Raju organizuje tradycyjny Festiwal Wallensteina. Goście mogli na nim obejrzeć pokazy szermierki, wystąpienia muzyczne, taneczne i teatrów ulicznych, skosztować regionalnych przysmaków. Kolejny Festiwal Wallensteina odbędzie się we Frýdlancie w 2023 roku.

 

     Nowa trasa zwiedzania pałacu Duchcov

Jednym z najważniejszych ubiegłorocznych wydarzeń Roku Wallensteina było otwarcie w pałacu Duchcov nowej trasy zwiedzania poświęconej Wallensteinom. Szczególną atrakcją w nim jest unikatowy gabinet, który zdobią grafiki ze zbiorów Arnošta Wallensteina.

 

Pałac i Ogród Wallensteina w Pradze

Pałac Wallensteina położony w praskiej dzielnicy Mala Strana należy do najważniejszych budowli czeskiego wczesnego baroku. Jest siedzibą Senatu Republiki Czeskiej. Kompleks pałacu składa się także z ogrodu i ujeżdżalni koni. Ogród Wallensteina należy do najpiękniejszych praskich ogrodów barokowych.

Jest prawdziwą oazą zieleni i spokoju w centrum miasta. Znajdują się w nim żywopłoty, posągi barokowe przedstawiające postaci z mitów greckich, staw z małą wyspą i pawie spacerujące między ludźmi. Do największych atrakcji ogrodu należy sztuczna ściana z imitacją nacieków skalnych.

 

Mnichovo Hradiště, barokowa rezydencja Walleinsteinów

Znaną rezydencją Wallensteinów był barokowy pałac Mnichovo Hradiště, położony w Czeskim Raju. W zabytkowych salach znajdują się cenne zbiory porcelany i broni, unikatowy teatr i biblioteka z 22 tysiącami ksiąg, przywiezionych z pałacu w Duchcovie. W pałacowej kaplicy świętej Anny przechowywane są szczątki Albrechta von Wallensteina.

 

Wallenstein na zamku Frýdlant

Albrecht von Wallenstein kupił frydlanckie włości w 1622 roku. Dwa lata później otrzymał tytuł księcia Frýdlantu. Największy rozkwit jego posiadłość przeżywała podczas wojny trzydziestoletniej. Działające w okolicy zakłady sukiennicze zaopatrywały wojsko w materiał na mundury, a tutejsze huty żelaza dostarczały uzbrojenie dla armii. Frýdlant był w posiadaniu Albrechta von Wallensteina aż do jego śmierci w 1634 roku.

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top