NIEMCY: AKTYWNIE BLISKO NATURY

Mocne są argumenty po stronie Niemiec jako miejsca na aktywne wakacje blisko natury I bardzo dobra, w ocenie DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki – pozycja na tle konkurencji – Przyroda i aktywny wypoczynek to jedne z głównych filarów niemieckiej turystyki przyjazdowej. Coraz więcej urlopowiczów z zagranicy wybiera spośród licznych możliwości aktywne eksplorowanie wybrzeża, gór i regionów wypoczynkowych. W 2019 r. Niemcy uplasowały się na 2. miejscu jako cel podróży związanych z przyrodą mieszkańców Europy.

 

Bardzo dobra pozycja na arenie europejskiej.

Według danych IPK International około 16 procent wszystkich wakacyjnych wyjazdów Europejczyków w 2019 r. oscylowało wokół przyrody. Na szczególnie ważnych rynkach dla turystyki przyjazdowej do Niemiec zainteresowanie podróżami związanymi z przyrodą i aktywnym wypoczynkiem jest szczególnie wysokie: największy udział w tym segmencie rynku wśród osób spędzających wakacje w Niemczech mieli Holendrzy (32 procent), Polacy (21 procent) i Szwajcarzy (19 procent).

Z informacji przekazanych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, iż co piąty nocleg gości zagranicznych w Niemczech ma miejsce na obszarach wiejskich (gminy o liczbie mieszkańców poniżej 10.000). W ciągu ostatnich dziesięciu lat (2010 – 2019) ten segment rynku odnotował wzrost aż o 23,2 %. Z prawie 90 milionów noclegów zagranicznych gości w Niemczech ogółem w 2019 roku nieco ponad pięć procent (4,7 miliona) zarejestrowano na kempingach. W ciągu ubiegłej dekady liczba noclegów zagranicznych gości na kempingach wzrosła o 22 procent.

Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT, komentuje: „W związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa nasi klienci dokonali przewartościowania swoich dotychczasowych przekonań. Urlop blisko natury uważa się za obarczony niewielkim ryzykiem i stąd coraz większe zainteresowanie taką formą wakacji. W odpowiedzi na ten trend intensyfikujemy obecnie nasze działania w obszarze zrównoważonej turystyki jakościowej, spotkań z przyrodą i aktywnych form wypoczynku, aby jeszcze bardziej umocnić pozycję Niemiec jako celu podróży rekreacyjnych.“

Szczególne zainteresowanie Niemcami ze strony turystów zagranicznych

Według danych opublikowanych przez Qualitätsmonitor Deutschlandtourismus (za okres maj 2015 – kwiecień 2020) 28 procent zagranicznych gości zdecydowało się wybrać Niemcy jako miejsce wypoczynku ze względu na ich „krajobraz i przyrodę“. Tym samym ten aspekt zajmuje czwarte miejsce wśród kryteriów decyzyjnych. 47 procent cudzoziemców pasjonujących się przyrodą przyjeżdża do Niemiec samochodem. Ich przeciętny wiek to 42,7 lat. Ponad trzy czwarte z nich podróżuje z partnerem, 14 procent z dziećmi w wieku poniżej 14 lat.

Zrównoważona turystyka przede wszystkim

W Sustainable Development Goals-Index (SDG), opracowującym międzynarodowe zestawienia sukcesów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i klasyfikującym ponad 190 krajów, Niemcy aktualnie znajdują się na miejscu 6. Balans pomiędzy ekonomią, ekologią i odpowiedzialnością społeczną stanowi rdzeń inicjatywy zrównoważonego rozwoju, która ma posłużyć DZT do realizacji przyszłościowych planów promowania Niemiec jako (k)raju turystycznego.

Zdjęcie: DZT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top