NIEMCY: 875 LAT CHEMNIZT

W roku 2018 skończyłby 200 lat: Karol Marks, filozof i ekonomista, który nigdy nie zagościł w Chemnitz. Mimo to w czasach NRD, od roku 1953 do zjednoczenia Niemiec w 1990, miasto nosiło jego imię. Monument Karola Marksa w śródmieściu Chemnitz, nazywany w dialekcie środkowoniemieckim „Nischel“, co oznacza głowę, jest rzeźbą z brązu o wysokości ponad 13 metrów (wraz z cokołem) i wadze około 40 ton, będącą niezmiennie symbolem miasta. Piątego maja, w rocznicę urodzin filozofa, przy pomniku „Nischel“ królować będzie zakręcona sztuka ulicznych teatrów, niecodzienna muzyka oraz odbędzie się „parada różnorodności”, otwierająca długą noc muzeów.

A wszystko to w ramach całorocznego, bardzo ambitnego festiwalu p.t. „875 lat Chemnitz“, ponieważ „miasto modernizmu“ chce w oryginalny sposób zainscenizować swoją ciekawą i pełną nagłych zwrotów historię. Fascynująca architektura z okresu założenia miasta oraz klasyczny modernizm przeplatają się tam z monumentami minionej, trwającej 200 lat kultury industrialnej.

Chyba żadne inne niemieckie miasto liczące prawie 250.000 mieszkańców nie może poszczycić się tak dużym „zagęszczeniem” muzeów. Najważniejszym z nich jest Muzeum Gunzenhausera z jedną z najbogatszych na świecie kolekcji obrazów Otto Dix’a. Alfred Gunzenhauser, właściciel galerii sztuki z Monachium, zdecydował się w roku 2003 udostępnić dla zwiedzających swoją prywatną kolekcję sztuki XX wieku właśnie w Chemnitz. Co za szczęśliwy zbieg okoliczności dla tego otwartego na świat miasta!

* Informacje na temat jubileuszu „875-lecia Chemnitz“ niemiecki: http://875-jahre-chemnitz.de/web/

* Informacje o muzeach w Chemnitz niemiecki: http://www.chemnitz.de/chemnitz/de/kultur-freizeit/museen/index.html niemiecki: http://www.kunstsammlungen-chemnitz.de angielski: http://www.chemnitz.de/chemnitz/en/culture-tourism/culture-in-chemnitz/index.html angielski: http://chemnitz-tourismus.de/en/en-in-chemnitz-zu-gast/kunst-kulturvielfalt/museen-ausstellungen/nocache/1/

* Być gościem w Chemnitz niemiecki: http://chemnitz-tourismus.de/ angielski: http://chemnitz-tourismus.de/en/nocache/1/

* Podróżując po Saksonii niemiecki: https://www.sachsen-tourismus.de angielski: https://www.sachsen-tourismus.de/en/.

Zdjęcie: CWE mbH

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top