AUSTRIA: LINZ NAD DUNAJEM – MIASTO PRZEMIAN

 

W Linzu można zobaczyć prawdziwe zmiany na własne oczy. Żadne inne miasto w Austrii nie doświadczyło tak imponującej metamorfozy w ostatnich latach. Zarówno mieszkańcy tego biorącego udział w programie UNESCO City of Media Arts miasta są otwarci na nowości, jak i miasto, jako całość, podlega ciągłym zmianom.

 

Nowe, powstałe w ciągu ostatnich 15 lat, imponujące gmachy kulturalne, kreatywne umysły i miano Europejskiej Stolicy Kultury z roku 2009 to bodźce do działania i pewny punkt odniesienia na przyszłość. Dziś Linz zachwyca tętniącym życiem centrum miasta, miejską atmosferą nad brzegiem Dunaju, unikalną sztuką medialną w muzeach i wysoko cenionymi produkcjami w instytucjach muzycznych. Osoby podróżujące pragną często na krótko opuścić swoje codzienne życie i zanurzyć się w nieznanym mieście.

Źródłem tego pragnienia jest pierwotna chęć poznawania dalekich stron i radość z podróżowania, które ubogacają spędzony czas w niepowtarzalne doświadczenia. Równowaga pomiędzy czekającą na odkrycie wiedzą a lekkością, między przyjemnością a radością życia jest ważniejsza niż powierzchowne spotkania. Odwiedzający Linz doświadczają autentycznego miasta, w którym goście są częścią kolorowej scenerii nad Dunajem i stają się tymczasowymi mieszkańcami. Jedną z cech charakterystycznych dla tego miasta w Górnej Austrii jest tętniące życiem nabrzeże rzeki. Dunaj jak życiodajna arteria przepływa przez samo centrum.

Linz postrzega się, jako nowoczesne i postępowe miasto, które jednak wciąż ceni swoją historię i korzenie. Albowiem suma wydarzeń z przeszłości uczyniła z miasta to, czym jest dzisiaj: jednym z najbardziej ekscytujących centrów miejskich w Austrii z tętniącą życiem sceną kulturalną. Zróżnicowana oferta, jaką dysponuje Linz, sprawia, że wizyta tu jest tak wyjątkowa. We wchodzącym w skład grupy miast UNESCO City of Media Arts Linzu pełni ciekawości ludzie mogą podążać nowymi drogami, tworzyć nieznane połączenia i obserwować ich rozwój.

Poznając przyszłość

Linz znany jest jako miasto stali i tak też jest postrzegany przez wiele osób. Ale znacznie bardziej niż przemysł obraz miasta kształtuje różnorodna oferta kulturalna i piękne położenie nad rzeką. Przeszłość ukształtowała charakter miasta i jest fundamentem, który umożliwił wiele zmian. W centrum uwagi znajduje się zarówno tu i teraz, ale jeszcze bardziej przyszłość. Wizyta Linzu to z pewnością obowiązkowy punkt programu dla pragnących zobaczyć, co niesie ze sobą przyszłość.

Bez wątpienia warto odwiedzić w nim muzeum Ars Electronica Center. Stanowi połączenie technologicznego wizjonerstwa i przyszłościowej sztuki medialnej. Znajdujący się bezpośrednio nad Dunajem nowoczesny budynek zachwyca wystawami poświęconymi sztuce, technologii i społeczeństwu. Zwiedzający mogą eksperymentować, odkrywać i wcielać się w naukowców. Otwartość miasta dostrzec można także w porcie. W ostatnich latach powstała jedna z największych, spójnych galerii sztuki graffiti, w której znajduje się ponad 100 kolorowych dzieł sztuki zdobiących imponujące, przemysłowe budynki. 

Ciesząc się widokiem

Zwiedzający będą także zachwyceni pięknymi widokami rozpościerającymi się z góry Pöstlingberg oraz serią wydarzeń kulturalnych w ramach projektu Höhenrausch. Już wiosną wystartuje kolejna edycja tej popularnej wystawy sztuki medialnej ponad dachami miasta. Inne atrakcje Linzu to m.in. centrum Voestalpine Stahlwelt z imponującą wycieczką po fabryce, muzeum sztuki współczesnej Lentos Art Museum z dziełami autorstwa mistrzów od Egona Schielego do Andy’ego Warhola i teatr Musiktheater, jeden z najnowocześniejszych teatrów operowych w Europie. W trakcie wizyty w Linzu nie można oczywiście pominąć spaceru po centrum miasta. Podczas zakupów warto skosztować popularnego ciasta, tortu linckiego, który wywodzi się z tego miasta.

Przeżywając historię

W 2018 roku Linz będzie również świadomie analizował przeszłość, bo to właśnie wydarzenia z przeszłości dały podwaliny współczesnym zmianom. Jest to rok pełen rocznic, jubileuszy i znaczących, historycznych wydarzeń. Sto lat temu, w 1918 r., skończyła się I wojna światowa i nastała długa era zmian. Monarchia upadła, powstała republika. Linz znajdował się w samym centrum wydarzeń, jako miasto, które 20 lat później miało odegrać znaczącą rolę dla narodowych socjalistów.

Rokiem wartym upamiętnienia jest również 1938, tuż przed wybuchem II wojny światowej. To był wiek przemian i przełomów. Kolejnym ważnym punktem zwrotnym w historii tego miasta był rok 1968, kiedy na ulice wyszło pokolenie młodych ludzi, walczących o pokój i wolność. Historyczna parabola rozpościera się aż do dnia dzisiejszego, ponieważ to właśnie Austria w drugiej połowie 2018 r. obejmie prezydencję UE. To wydarzenie z pewnością sprawi, iż Europa będzie jeszcze bardziej obecna w Linzu niż kiedykolwiek wcześniej.

Zmiany priorytetów

Światowe wydarzenia polityczne ostatnich 100 lat wywarły duży wpływ na Linz i jego rozwój. Z tego powodu liczne muzea i instytucje kulturalne szczególnie zajmują się tym okresem, przygotowując nowe wystawy, specjalne wycieczki z przewodnikami i ekspozycje tematyczne. Dzięki tym wydarzeniom, goście mogą zapoznać się dokładnie z historią i dostrzec jej konsekwencje we współczesnym świecie. 

Muzeum Ars Electronica Center – muzeum przyszłości

Drukarki 3D w akcji dla odwiedzających, inteligentne materiały, wirtualna rzeczywistość lub fascynujące obrazy w sali projekcyjnej Deep Space 8K: Muzeum Ars Electronica Center w pełni zasłużyło na miano „Muzeum przyszłości”, stanowiąc jednocześnie okręt flagowy UNESCO City of Media Arts. Nie tylko wystawy są wyjątkowe, ale także koncepcja oprowadzania. Zamiast tradycyjnych obchodów, tzw. „trenerzy informacyjni” umożliwiają zwiedzającym muzeum osobiste doświadczenia w dziedzinie mediów, technologii cyfrowych i nauk przyrodniczych. www.aec.at

Höhenrausch 2018 – woda bez granic

Seria wydarzeń kulturalnych w ramach projektu Höhenrausch poświęcona będzie tematowi „Woda bez granic”. Poprzez zabawę i w fascynujący sposób goście zostaną wprowadzeni w świat współczesnej sztuki. Wzdłuż popularnych drewnianych kładek ponad dachami miasta ustawione zostaną unikalne dzieła sztuki medialnej, którym towarzyszyć będzie panoramiczny widok na Linz. Jedną z najciekawszych atrakcji w 2018 r. stanie się z pewnością, wysoka na 30 metrów, drewniana wieża widokowa. Od 24 maja do 14 października www.hoehenrausch.at

Teatr Musiktheater Linz – wiecznie młody

Musiktheater Linz to jeden z najnowocześniejszych teatrów operowych w Europie. Od momentu otwarcia w 2013 roku zespół artystyczny zdobył wiele nagród. Sztuka taneczna, musicale i opery tworzą zróżnicowany program, a muzycy renomowanej Orkiestry Brucknera uświetniają wiele spektakli. Aktualnie obowiązującym mottem teatru Musiktheater jest fraza „Wiecznie młody”. Jeśli młodość to nieustanne doświadczanie zmian, to w takim razie zmiany są także możliwe w operze. www.landestheater-linz.at

Galeria sztuki graffiti „Mural Harbor“

W samym środku strefy przemysłowej można samemu stworzyć graffiti: jest to możliwe w galerii sztuki „Mural Harbor“ w Linzu. W budynkach przemysłowych o wysokości do 40 metrów w ostatnich latach powstało ponad 100 kolorowych dzieł sztuki. Po wycieczce statkiem po porcie zwiedzający zostaną przeszkoleni z podstaw tworzenia dzieł sztuki sprejem. www.muralharbor.at

Projekt „Schule des Ungehorsams”

Założona przez karykaturzystę Gerharda Haderera „Szkoła nieposłuszeństwa” to filozoficzna, polityczna i humanistyczna szkoła myślenia – bez dzwonków i regularnych lekcji. W roku 2017 instytucja otrzymała własne pomieszczenia w budynku byłej fabryki papierosów w Linzu. Zobaczyć tam można różne wystawy, także prace Gerharda Haderera. Ponadto od czasu do czasu odbywają się tam rozmaite wydarzenia. www.schuledesungehorsams.at

Śladami Valie Export

Pochodząca z Linz artystka i performerka Valie Export jest najbardziej znana ze względu na swoją twórczość w tematyce feminizmu i akcjonizmu. Została uhonorowana licznymi nagrodami w dziedzinie sztuki medialnej. W listopadzie 2017 r. w budynku byłej fabryki papierosów w Linzu otwarto „Valie Export Center“. Wykupiony przez miasto dotychczasowy dorobek artystki będzie służył do celów badawczych i studyjnych. Ponadto regularnie odbywają się tu wydarzenia i wycieczki z przewodnikiem. www.valieexport.at

Upamiętnienie lat 1918 – 2018

W roku 2018 muzea w Linzu zaprezentują wystawy poświęcone wartym przypomnienia latom, w których historia Austrii i Europy przyniosła znaczące zmiany. * Górna Austria w dwudziestoleciu międzywojennym Muzeum Schlossmuseum Linz, od 7 lutego 2018 do 13 lutego 2019 Galeria Landesgalerie Linz, od 7 lutego do 6 maja 2018 Dwudziestoleciu międzywojennemu poświęcone są aż dwie wystawy w Górnej Austrii. O ile głównym tematem wystawy w Schlossmuseum są wydarzenia historyczne lat 1918-1938, to wystawa w galerii Landesgalerie koncentruje się na sztuce tamtych lat. Specjalna wystawa poświęcona wydarzeniom historycznym koncentruje się na pierwszych dwudziestu latach od listopada 1918 r. do marca 1938 r. ukazując rozwój gospodarczy, społeczny i polityczny w okresie międzywojennym, który charakteryzował się licznymi przełomami i sprzecznościami.

* Klimt – Schiele – Moser Muzeum sztuki Lentos, od 16 lutego do 21 maja 2018 Rok 1918 był również przełomowy dla sztuki austriackiej: Wraz ze śmiercią Gustava Klimta, Kolo Mosera i Egona Schiele, wiedeńska awangarda straciła w ciągu zaledwie kilku miesięcy najwybitniejszych przedstawicieli. Muzeum sztuki Lentos pokazuje około 50 arcydzieł malarstwa i grafiki tych przedstawicieli austriackiej sztuki ukazując nowe i ekscytujące aspekty kolekcji. * 1968 – Utopie w sztuce i architekturze Muzeum Sztuki Lentos, galerie Nordico i Landesgalerie Linz, jesień 2018 Rok 1968 był epokowym przełomem. Zaszło wtedy wiele zmian w społeczeństwie, nie tylko o charakterze politycznym, ale także w sztuce. Wystawy poświęcone są echom roku 1968 i stanowią pomost pomiędzy sztuką, architekturą, muzyką, filmem i literaturą.

Zdjęcia: Johann Steininger

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top