NIEMCY: 80 MILIONÓW NOCLEGÓW ZAGRANICZNYCH TURYSTÓW

Ponad 80 milionów noclegów zagranicznych turystów w niemieckich hotelach w 2016 roku. Przeszło 2,5-krotny wzrost liczby gości z Polski w ciągu 10 lat. Polacy na drugim miejscu w tabeli wpływów (blisko 3 mld euro rocznie) Niemiec od turystów europejskich. Rok 2017 pod znakiem 500-lecia Reformacji. Ogromna oferta turystyczna i kulturalna Saksonii. To tylko niektóre liczby i fakty przedstawione na dorocznej konferencji prasowej DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki, jaka odbyła się w Warszawie w kościele ewangelicko – augsburskim p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego na Mokotowie. Przyjechali na nią również przedstawiciele Saksońskiej Organizacji Turystycznej, prezes Hans-Jürgen Goller i manager rynków zagranicznych oraz programu Luter 2017, Dorothea Schäffler.

 

    Zaproszonych przedstawicieli polskich mediów powitał gospodarz kościoła, proboszcz dr Dariusz Chwastek podkreślając, że jeden z głównych tematów konferencji – obchodzone w br. 500–lecie Reformacji uzasadnia to, że odbywa się ona w jednej z dwu protestanckich świątyń w Warszawie. Temat główny: turystyczny ruch przyjazdowy do Niemiec w 2016 roku, działalność DZT w naszym kraju oraz wiodący w turystyce niemieckiej 2017 r. – 500-lecie Reformacji, przedstawił dyrektor Biura Marketingu i Sprzedaży ZDF w Polsce, Tomasz Pędzik.

    Rok 2015 – powiedział – zamknął się liczbą 79,7 mln noclegów w hotelach, z jakich skorzystali turyści zagraniczni. Stanowiło to 5,5% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Także w br. odnotowano do końca listopada 75 mln noclegów turystów, co stanowiło lekki wzrost, o 1,4%, wobec roku 2015. Oznacza to, że w 2016 roku przekroczona zostanie w RFN liczba 80 mln noclegów w hotelach zagranicznych gości.

    75,2% całego zagranicznego turystycznego ruchu przyjazdowego do Niemiec, to Europejczycy. Pozostałe 24,8% pochodziła z krajów określanych jako dalekie. Numerem 1 wśród nich są obywatele USA. Szczególnie dynamicznie rośnie zainteresowanie zagranicznych gości landami wschodnimi. Liczba przyjazdów do nich wzrosła w latach 1993-2015 o 445%. W samym Berlinie aż o 619% – do 13.648 tysięcy.

    W landach tych turyści polscy znajdują się liczbowo na drugim miejscu. Znaczące są wpływy całych Niemiec z turystyki przyjazdowej. Wśród ponad 30 mld euro pochodzących od turystów europejskich, polscy z kwotą 2,9 mld € znaleźli się na drugim miejscu po Szwajcarach, a przed Brytyjczykami, Turkami i Rosjanami. Ale najwyższe przychody z turystyki zagranicznej w Niemczech w 2015 r. pochodziły od gości z USA i Chin.

    Polacy odbyli w tamtym roku ponad 7,3 mln podróży do RFN przynajmniej z jednym noclegiem, wyprzedając pod tym względem Szwajcarów (6,1 mln) i Brytyjczyków (3 mln). Rok 2016 okazał się kolejnym rekordowym, ze wzrostem o 5,2% w stosunku do roku poprzedniego, liczby noclegów (do końca listopada ponad 2.460 tys.), z których skorzystali goście z Polski.

    Bardzo wymowny jest również ogromny, ponad 2,5-krotny wzrost, z 0,95 mln w 2006 r. do 2,5 mln w 2016 r. liczby noclegów w Niemczech turystów polskich w ciągu minionych 11 lat. W ośmiu niemieckich landach skorzystali oni z ponad 100 tys. w każdym z nich. Największe wzrosty w 2015 (za rok 2016 nie ma jeszcze danych) w porównaniu z 2014 r. odnotowano w Hamburgu, Turyngii i Nadrenii – Palatynacie.

    Bardzo ambitny cel stawia sobie również turystyka naszego zachodniego sąsiada, prognozując wzrost do 4,6 mln liczby noclegów, z których skorzystać powinni Polacy w roku 2020. Dla Niemiec Polska jest 10-tym rynkiem turystycznym w świecie i 8-mym w Europie. Dynamicznie rośnie liczba podróży turystycznych Europejczyków do Niemiec rezerwowanych oneline. W latach 2000 – 2015 z 1,2 do 32,4 miliona.

    Dla 30% turystów zagranicznych przyjeżdżających do RFN źródłem informacji są portale społecznościowe. Dyr. T. Pędzik przedstawił następnie działalność DZT w naszym kraju. Wspomniał o współpracy nie tylko z branża turystyczną i mediami, ale również w blogerami. A także o dorocznych konkursach dla dziennikarzy polskich na najciekawsze artykuły o Niemczech jako celu podróży turystycznych.

    Obszernie zaprezentowany został główny tegoroczny temat turystyki przyjazdowej do RFN – jubileusz 500-lecia Reformacji. Jest to zarazem główny cel marketingu DZT w br. Na świecie jest około 400 mln protestantów, stanowiąc 5,8% populacji naszego globu. W Europie północnej jest ich 20 mln, w USA 4,9 mln. W ramach Roku Reformacji organizowane są podróże kulturoznawcze po Niemczech, grupy kulturowe i religijne.

    Cykl tras turystycznych „Śladami Lutra” (urodzonego 10 listopada 1483 r. w Eisleben i zmarłego tamże 18 lutego 1546 r.) obejmuje 8 propozycji takich tras. Łączą one miejscowości i miejsca związane z życiem oraz działalnością tego reformatora. Zorganizowanych zostanie także wiele różnorodnych imprez, wystaw itp. M.in. 10-12 czerwca br. w Wittenberdzie odbędzie się, w ramach dni miasta, widowisko Wesele Lutra.

    W Berlinie, Eisleben i Wittemberdze przygotowywane są specjalne okolicznościowe wystawy. Pełną informację na ten temat znaleźć można na: www.germany.travel/luther. Oczywiście Reformacja i Luter, chociaż najważniejsze w br. wydarzenia i tematy w turystyce niemieckiej, nie będą jedynymi. Dyr. T. Pędzik zapowiedział również inne duże wystawy.

    Sztuki współczesnej Documenta 14 w Kassel (10 czerwca – 17 września) oraz ogrodową IGA, na powierzchni 104 hektarów, w Berlinie (13 kwietnia – 15 października). Poinformował również o tematach wiodących turystyki niemieckiej w latach następnych. W 2018 roku będą to Kulinarne Niemcy, w 2019 r. Stulecie Bauhausu, zaś w 2020 r. Beethoven, w związku z 250–rocznicą urodzin tego wielkiego kompozytora.

    Po części konferencji dotyczącej całej turystyki niemieckiej oraz znaczenia dla niej przyjazdów gości z Polski, zaprezentowane zostały walory i atrakcje Saksonii. Krótki wstęp w języku angielskim wygłosił prezes Saksońskiej Organizacji Turystycznej Hans-Jürgen Goller.

    Natomiast szeroko w prezentacji multimedialnej p.t. „Saksonia, kraj na miarę światową”, ustnie po niemiecku, zaś na ekranie z bogatym zestawem zdjęć po polsku, przedstawiła je Dorothea Schäffler. Przede wszystkim przedstawiła zabytki stolicy tego landu, Drezna i jego najciekawsze miejsca turystyczne. Jak również nowości lat 2016/2017.

    Następnie Lipska – najstarszego miasta targów na świecie, z ciekawym ZOO oraz zabytkami i innymi atrakcjami turystycznymi w okolicach. Nie pominęła również innych szczególnie interesujących miejscowości Saksonii. Zabytkowego Görlitz, manufaktury porcelany w Miśni i pobliskiego zamku Albrechtsburg. Politycznego centrum Reformacji Torgau.

    Zapowiedziała również liczne wystawy i inne tegoroczne imprezy. Przedstawiła Via Sacra – Świętą Drogę, 240-kilometrowy szlak turystyczny prowadzący przez Polskę, Niemcy i Czechy, m.in. przez Żytawę i Budziszyn. Jednocześnie ze śladami katolickiego oblicza reformacji w Saksonii. Zaprezentowała Saksońską Krainę Muzyczną: Lipsk, Drezno, Moritzburg i region Vogtland oraz przygotowywane tam w br. imprezy.

    Podobnie szlak „Pałace i zamki”, a jest ich w Saksonii, licząc także zabytkowe ogrody, prawie tysiąc. Z których 50 współpracuje ze sobą i można je zwiedzać na podstawie jednej karty „Schlösserland”. W 2017 roku przypada też 25. rocznica otwarcia Saksońskiej Drogi Wina – a uprawa winorośli i produkcja wina liczy tam już 800 lat. Ciekawą dla miłośników motoryzacji jest historia i współczesność produkcji samochodów w Saksonii.

    W Zwickau Muzeum Augusta Horcha w zachowanej tam fabryce zbudowanej w 1909 r., producenta Audi. A w innych miejscach Saksonii także BMW, Volkswagena, Porsche. Kolejną z propozycji jest „Aktywny urlop na łonie natury” na terenie Saskiej Szwajcarii, Rudaw, Saskiej Krainy Połabskiej, Wyżyny Łużyckiej, okolic Lipska, na Szlaku Malarzy i w regionie Vogtland, z trasami pieszymi i rowerowymi wzdłuż Łaby.

    Ponadto golf, jeździectwo, rowery górskie, motocykle. Zaś w okresie adwentu „Saska Kraina Bożonarodzeniowa” z czołowymi imprezami w Dreźnie i Lipsku, o ciekawej historii oraz starymi tradycjami. Więcej na temat zabytków i innych atrakcji turystycznych Saksonii znaleźć można w języku polskim na: www.sachsen-touriswmus.de/pl i www.facebook.com/saksoniaweekend.

    Ostatnim punktem programu konferencji była prezentacja Kościoła ewangelicko – augsburskiego w Polsce. Przedstawiła go jego rzeczniczka, Agnieszka Gofrejów – Tarnogórska. Poinformowała, że liczy on około 70 tys. wiernych, co stanowi 0,2 % ludności Polski. Ma 6 diecezji, 133 parafie oraz 157 duchownych. Zaś jego historia zaczęła się w 1561 r. od przetłumaczenia na język polski Wyznania Augsburskiego, zaś w 1563 r. całej Biblii.

    Kościół ten ma w naszym kraju bogate dziedzictwo w postaci zabytkowych kościołów i cmentarzy, prowadzi też różnorodną działalność, m.in. edukacyjną. Narratorem w wyświetlonym krótkim filmie prezentującym ten Kościół był jego zwierzchnik, ks. biskup Jerzy Samiec. W ramach obchodów 500-lecia Reformacji specjalne obchody odbędą się w Cieszynie i Wrocławiu – Europejskich Miastach Reformacji.

    Centralne polskie zaś, w dniach 26-29 października br. w Warszawie. Więcej informacji na temat tego Kościoła, jego dziejów oraz współczesnej działalności znaleźć można na: www.luteranie.pl. Na zakończenie konferencji Michał Szulin zaśpiewał, w towarzyszeniu gitary, utwór „Marcin Luter” Jacka Kaczmarskiego. Po czym uczestników konferencji zaproszono do domu parafialnego na lunch.

    Otrzymali oni również zestaw materiałów informacyjnych. M.in. wydane po polsku broszury i foldery. Przewodnik po zabytkach Reformacji: „Dziedzictwo Lutra na Łużycach Górnych, w północnych Czechach i na Dolnym Śląsku”. Albumowego formatu, bogato ilustrowane „Największe skarby Saksonii” i „Piękno saksońskich miast”. Mapę turystyczną „Atrakcje turystyczne w Saksonii”. Ponadto kilka ciekawych pozycji w języku angielskim o kraju rodzinnym Lutra, kalendarz wydarzeń kulturalnych w Saksonii w latach 2017-2018 itp.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top