MUZEUM DZIEDZICTWA KOŚCIELNEGO W WILNIE

W 2009 r. w dawnym kościele św. Michała Archanioła na wileńskiej starówce powstało Muzeum Dziedzictwa Kościelnego. Muzeum przechowuje i prezentuje najstarsze zabytki sakralne na Litwie.

 

Najcenniejsza część zbiorów – kolekcja monstrancji i relikwiarzy – to część skarbca wileńskiej archikatedry, pozostałe eksponaty przekazane zostały przez inne litewskie kościoły, m. in. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie oraz Nawiedzenia NMP w Trokach lub pochodzą z oryginalnych zbiorów kościoła św. Michała Archanioła.

 

Ekspozycja prezentuje arcydzieła litewskiego złotnictwa, szaty liturgiczne, obrazy i rzeźby o dużej wartości artystycznej oraz oryginalne i rzadkie wytwory chrześcijańskiej pobożności.

 

 

Kościoł św. Michała Archanioła w Wilnie to także swoiste mauzoleum słynnego litewskiego rodu Sapiehów. Zachowały się w nim rzeźby nagrobkowe o wyjątkowej wartości artystycznej autorstwa znanych artystów. W Muzeum organizowane są także wykłady, koncerty, prezentacje książek, a programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych zapoznają z historią architektury i Kościoła na Litwie oraz sztuką sakralną.

 

Godziny pracy muzeum: wtorek–sobota 11.00–18.00 Muzeum nieczynne w niedziele, poniedziałki i święta państwowe Cena biletu – 9 litów. Adres: šv. Mykolo g. 9, Wilno Tel. +370 5 269 78 03 www.bpmuziejus.lt

 

Wilno, licząca ponad pół miliona mieszkańców stolica Litwy, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w krajach bałtyckich. W 2009 roku nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i przyciągnęło ponad połowę wszystkich odwiedzających Litwę obcokrajowców. Wileńska starówka zajmuje ponad 300 ha i zaliczana jest do największych w tej części Europy.

 

W 1994 r. Stare Miasto w Wilnie jako zabytkowy zespół budowli zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród ważniejszych zabytków warto zobaczyć przynajmniej kilka z licznych świątyń (kaplicę w Ostrej Bramie, kościół Ducha Św., św. Anny, św. św. Piotra i Pawła, Archikatedrę), Zamek Giedymina wraz z odbudowywanym Zamkiem Dolnym (Pałacem Władców), cmentarz na Rossie czy Uniwersytet Wileński.

 

Więcej informacji turystycznych na temat Wilna: www.vilnius-tourism.lt: strona CIT Wilna, opisy atrakcji turystycznych, baza noclegowa, broszury informacyjne do pobrania. www.vilnius-events.lt: imprezy i wydarzenia kulturalne w Wilnie www.vilniusautomobiliu.lt: strona „Malowniczego szlaku samochodowego po Wilnie i okolicach”, proponowane trasy, punkty widokowe, informacje dla kierowców.

 

Więcej informacji również w Centrum Informacji Turystycznej Litwy tel. +48 515 139 830, e-mail: info@litwatravel.com www.litwatravel.com: strona CIT Litwy w Polsce www.travel.lt: oficjalny portal turystyczny Litwy

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top