MROT: MAZOWSZE NA ROWERY – ATLAS ROWEROWY

Okładka atlasu Mazowsze na rowery
Okładka atlasu Mazowsze na rowery

Mazowsze, a ściślej największe w Polsce województwo, to nie tylko mnóstwo zabytków, ale i innych atrakcji turystycznych. Wśród nich wielu kilometrów ciekawych, wytyczonych tras turystycznych. MROT – Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wydała właśnie ich wybór w bezpłatnym atlasie.
„…nie jest (on) w żadnej mierze przypadkowy – zapewniają we wstępie autorzy. Znalazły się tu wycieczki dłuższe i krótsze, ambitne – dla wytrwałych i doświadczonych, oraz lekkie, relaksacyjne i dające nie więcej niż czystą przyjemność. Wybraliśmy prawdziwe szlagiery rowerowego Mazowsza, ale zadaliśmy sobie także trud odkrycia, bądź przypomnienia ścieżek, o których mogliście nie wiedzieć. Dość powiedzieć, że pośród 25 wypraw przez Mazowsze powinna się znaleźć wycieczka na każdy nastrój i potrzebę, oraz możliwości każdego z Was. Prawdą jest, że 25 wycieczek rowerowych, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką są szlaki rowerowe województwa mazowieckiego. Tych przybywa co roku, podobnie jak znakomicie przygotowanych ścieżek, które wyprowadzają nas z miast na zielone błonia. Prowadzą przez zapierające dech w piersiach parki krajobrazowe, nieopodal perełek mazowieckich zabytków i przez miejsca dla naszej historii po prostu ważne. Jesteśmy pewni, że wielu z Was będzie zaskoczonych tym, jak blisko znajdują się miejsca zupełnie wyjątkowe – zwyczajnie – „na dystans rowerem”…


Co więc proponują autorzy tego atlasu? Są w nim trasy krótkie, średniej długości oraz bardzo ambitne, wielokilometrowe i wielodniowe. Trzy najkrótsze, to „Kurpiowskie Szlaki” w dwu wariantach: 9 i 15 km. 13 – kilometrowa „Zielone Siedlce” po tym mieście. I 14,2 km „Warka-Warka”. Natomiast najdłuższe, to 543 km „Pętla Północ – południe (Radom-Płock)”, 529 km „Pętla dookoła Warszawy” i w dwu wariantach: 509 lub 255 km „Pętla wschód (Warszawa – Siedlce – Góra Kalwaria). Prezentacja wszystkich tras sporządzona została według jednolitego schematu. Każdej poświęcono 5 stron, przy czym trzecia i czwarta są rozkładane, z dosyć dokładną mapą trasy i jej okolic.
Na pozostałych stronach, ze zdjęciami i piktogramami, są informacje o trasie, jej charakterystyka, przekrój poziomy, czas potrzebny do przejechania, oczywiście bez potrzebnego na zwiedzanie i inne przerwy oraz wiele innych, sugestie dotyczące techniki jazdy oraz jej bardziej szczegółowy opis. Z wydzielonymi w ramkach, z ilustracjami, informacjami o tym, co warto na danej trasie zobaczyć. Np. na nr. 1 „Chojnowski szlak rowerowy” z Powsina do Góry Kalwarii Góry Chojnowskie, Góra Kalwaria, Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa, Ogród Botaniczny PAN i Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie.
Nie brak oczywiście spisu treści, strony poświęconej objaśnieniom symboli (piktogramów), a na tylnej okładce listy placówek Mazowieckiego Systemu Informacji Turystycznej. Jest to więc bardzo dobra i potrzebna publikacja przy czym z grzbietem spiętym spiralą, co ułatwia korzystanie z niej także w trakcie jazdy rowerem. No i, jak już wspomniałem, bezpłatna.
MAZOWSZE NA ROWERY. ATLAS ROWEROWY. Autorzy: Michał Bury, Magdalena Budkiewicz-Suchecka i Dominika Borówka. Wydawca: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Warszawa. Stron 108, ISBN978-83-8218-087-9

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top